Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kanada zřejmě vyslyší spojence a pošle do Afghánistánu výcvikové experty

  10:16aktualizováno  10:16
Kanada zřejmě vyslyší volání spojenců a neopustí misi v Afghánistánu úplně. Vláda sice trvá na tom, že příští rok stáhne ze země bojové jednotky, vážně však uvažuje o tom, že do země naopak vyšle až 750 instruktorů pro výcvik afghánských bezpečnostních složek.

Kanadské bojové jednotky začnou opouštět Afghánistán od července 2011. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle kanadského premiéra Stephena Harpera by do Afghánistánu mohlo zamířit až 750 instruktorů a dalších 200 vojáků podpůrných jednotek.

Kanada má v současnosti v Afghánistánu zhruba 2 900 vojáků hlavně v neklidné jižní provincii Kandahár. Příští rok v červenci je chce z mise začít stahovat.

"Netajím se tím, že bych rád viděl všechny naše vojáky doma. Posuzujeme ale možnosti, jak nižší počet vojáků zapojit do výcviku. Šlo by však o přísně nebojovou misi," uvedl Harper s tím, že by se kanadští vojáci podíleli na výcviku afghánských bezpečnostních sil zřejmě až do roku 2014.

Pokud by kanadská vláda takový plán schválila, znamenalo by to, že by Kanada z velké části zaplnila nedostatek výcvikových expertů, které spojenci v Afghánistánu potřebují. NATO nedávno oznámilo, že v Afghánistánu je potřeba ještě zhruba 900 vojenských instruktorů pro výcvik místních vojáků a policistů.

Kanadští vojáci operují v Afghánistánu dlouhých 9 let. Za tu dobu v zemi padlo 152 kanadských vojáků a průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Kanaďanů se dlouhodobě staví proti dalšímu setrvání jednotek v této misi.

Na podobným plánem jako kanadská vláda uvažuje i Nizozemsko, které stáhlo dvě tisícovky svých vojáků z afghánského Uruzgánu v září. Nový nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že by bylo možné do Afghánistánu vyslat nový výcvikový kontingent.

Před předčasným odchodem z Afghánistánu varují především Spojené státy a Británie. Obávají se, že brzký odchod spojenců by posílil Talibance a podkopal by snahy o mírová jednání. Britský generál a bývalý velitel sil mezinárodních sil v Afghánistánu David Richards například prohlásil, že "nejhorší věcí by bylo odejít ještě před dokončením práce".

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz