Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kanada stáhne vojáky z Bosny

  17:02aktualizováno  17:02
Nejpozději do konce příštího roku chce Kanada stáhnout své vojáky z mezinárodní mírové mise SFOR v Bosně a Hercegovině. Jak oznámil kanadský ministr obrany John McCallum, do dubna příštího roku by na Balkáně měla zůstat jen polovina z celkového počtu 1200 vojáků kanadského kontingentu.

"Věřím, že bezpečnostní situace dovolí Kanadě postupně stáhnout své síly během příštího roku," prohlásil ministr obrany John McCallum.

Kanadské ministerstvo obrany podle něj počítá s variantou, že v dubnu by měla působit na území Bosny již jen polovina dosavadního kontingentu, tedy asi 600 vojáků. Stahování kanadských sil je součástí plánů samotné Severoatlantické aliance, která postupně omezuje svou přítomnost v Bosně.

"Je to výsledek úspěšnosti mise nikoliv selhání," uvedl McCallum s tím, že situace v Bosně je již delší dobu výrazně stabilizovaná a není proto důvod nechávat v zemi tak početný kontingent.

McCallum v rozhovoru pro kanadská média nastínil, že Kanada by naopak v nejbližší době chtěla posílit své jednotky v Afghánistánu, které působí v rámci mise ISAF pod velením NATO. V Kábulu a okolí působí asi 2 tisíce kanadských vojáků. Vojenští experti přitom odhadují, že kanadští vojáci zůstanou v Afghánistánu v rámci mírové mise až do roku 2005.

K redukci počtu vojáků mírových misí na Balkáně sáhla i samotná Severoatlantická aliance. V Bosně od února letošního působí jen asi 12 tisíc aliančních vojáků z původních 19 tisíc.

Členské země NATO už loni v květnu rozhodly, že situace v oblasti je natolik stabilizovaná, že tak početný kontingent spojeneckých sil již není zapotřebí. Jednotky KFOR v Kosovu pak NATO zredukovalo z 38 tisíc na 33 tisíc mužů.

Ministři obrany členských zemí NATO by navíc měli na své nadcházející schůzi příští týden v Bruselu rozhodnout o dalším výrazném snížení počtu vojáků Stabilizačních sil v Bosně.

Aliance počátkem roku dokončila úplnou reorganizaci sil v Bosně, kterou snížení počtu vojáků s sebou přineslo. Menší jednotky se zaměřují na potenciálně problémové oblasti, o kterých má aliance poznatky z minulosti.

Mobilnější jednotky, od kterých si velitelství aliančních sil slibuje větší akceschopnost v případě jakéhokoliv konfliktu, jsou rozděleni do deseti bitevních skupin. Každá ze skupin čítá asi 750 vojáků a podléhají jednotlivým velitelstvím SFOR v Mostaru, Tuzle a ve městě Banja Luka.

K redukci sil na Balkáně sáhly i některé partnerské země, jako například Rusko. Moskva oznámila stažení 300 vojáků už v červnu. Všichni ruští vojáci až na některé členy štábů a pozorovatele se měli vrátit z balkánských misí v srpnu.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz