Kevin O'Leary | foto: Profimedia.cz

Ottawu se chystá dobýt „kanadský Trump“, zdi na hranicích by ale nestavěl

  • 42
Kanadský podnikatel Kevin O'Leary oznámil kandidaturu na předsedu nejsilnější opoziční strany, v parlamentních volbách chce vyzvat premiéra Justina Trudeaua. Hvězda televizní reality show, které tisk přezdívá „kanadský Trump“, kritizuje vládu i Saúdskou Arábii. Jako syn přistěhovalců chce však O'Leary otevřené hranice.

Kanadský milionář a hvězda jedné z oblíbených televizních reality show Kevin O’Leary ve středu oznámil kandidaturu na předsedu Konzervativní strany. Ta obsadila před dvěma lety druhé místo ve volbách a skončila v opozici. Pokud se dostane do čela partaje, v roce 2019 může bojovat o vedení země se současným premiérem Trudeauem, informovala stanice CNN.

„Kanada potřebuje premiéra s chytrým plánem, jak nastartovat ekonomiku. Takového premiéra, který podpoří malé firmy a bude bojovat za tvrdě pracující Kanaďany. Měl by také přestat plýtvat penězi,“ prohlásil O’Leary při oznámení své kandidatury.

18.ledna 2017 v 13:42, příspěvek archivován: 19.ledna 2017 v 13:01

It's official, I'm in. The Conservative Party of Canada needs a candidate who can beat Justin Trudeau and bring back jobs to this country!

„Je to oficiální, jdu do toho. Konzervativní strana Kanady potřebuje kandidáta, který porazí Justina Trudeaua a vrátí pracovní místa zpátky do této země.“

Podobnost s novým americkým prezidentem je zjevná. Oba s většími či menšími úspěchy prorazili ve světě obchodu a později se z nich staly hvězdy vlastních reality show. O’Leary je soudcem v pořadu Shark Tank, kde mladí podnikatelé předkládají obchodní záměry úspěšným magnátům. Pokud se jim líbí záměr, zainvestují do něj.

Trump i O’Leary jsou podle politologa Davida Moscropa považováni za fiskální konzervativce. Nemají politické zkušenosti a do vedení států míří se slovy, že společnost se potřebuje zbavit zavedených a zkorumpovaných politiků.

Mimo ekonomické a daňové otázky se však jejich názory rozcházejí. Nový americký prezident v kampani hovořil o stavění zdí na hranici s Mexikem. Jižní sousedy také označil za násilníky a kriminálníky. O’Leary má opačný pohled. „Jsem syn přistěhovalců z Irska a Libanonu. V mém světě neexistují žádné hranice,“ uvedl v rozhovoru pro stanici CTV News. Oproti Trumpovi není odpůrcem potratů, chtěl by také zlegalizovat marihuanu.

Volební systém nepřeje populistům

V cestě za úspěchem mu však podle Moscropa stojí volební systém Konzervativní strany. Lídra konzervativců mohou vybírat pouze aktivní členové strany, kteří zaplatili příspěvek v přepočtu 380 korun. „Systém je nastavený tak, aby znemožnil úspěch lidí jako O’Leary. I pokud by zde byli tací, kteří by ho volili, musí být registrovanými členy strany, což je ve výsledku velký rozdíl,“ popisuje Moscrop, čím se systém liší od toho, který pomohl zvítězit Trumpovi.

O’Leary může doplatit také na neznalost francouzštiny, která je prvním jazykem pro miliony Kanaďanů. Většinu času navíc tráví ve svém domě v Bostonu, čehož mohou při boji o post předsedy strany využít jeho soupeři.

Kanadský milionář by v případě úspěchu v konzervativním klání rád vyzval i současného premiéra Trudeaua, který se po minulých volbách sice těšil velké oblibě, již po roce se však až 67 procent dotázaných Kanaďanů domnívalo, že jeho vláda je spíše stylová než rázná a funkční.

O’Leary tvrdí, že Trudeau nezvládá řídit zemi po ekonomické stránce, nesplnil slibovaný vznik nových pracovních míst a odmítl se adaptovat na „nové světové pořádky“, představované právě nastupujícím americkým prezidentem Trumpem.

Moscrop vysvětluje, že kanadská ekonomika je závislá především na ropě; příjmy z těžby tvořily před dvěma lety sedmnáct procent hospodářského výkonu. Rapidní pokles cen ropy v uplynulém roce proto na Kanadu tvrdě dopadl. Ani jeden z politiků však globální ceny ropy ovlivnit nemůže.

Vláda Trudeaua přislíbila během pěti let u moci investice ve výši pěti miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie. O’Leary však tvrdí, že liberální vláda špatným nakládáním s ropnými rezervami připravuje Kanaďany o práci. „Za nákup ropy od Saúdské Arábie utratíme dvanáct miliard dolarů ročně. Kupujeme tedy ze země, kde pěstují bambus a holemi mlátí ženy. S tím nemohu souhlasit,“ sdělil O’Leary v rozhovoru pro Toronto Star.

Politologové O’Learymu příliš velké šance na úspěch nedávají. Jak ale ukázal rok 2016, názory odborníků i výsledky průzkumů nemusí v politice nic znamenat. Důkazem je Donald Trump v Bílém domě a výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Podívejte se na ukázku z pořadu Shark Tank, ve němž O’Leary vystupuje:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video