Kanada podrobuje imigranty testům DNA, chce odhalit zemi jejich původu

  19:02aktualizováno  19:02
Kanadští úředníci používají testování DNA a rodokmeny k tomu, aby objasnili původ a státní přílišnost některých imigrantů. Úřady tvrdí, že metodu využívají jen v případech, kdy není možné národnost uprchlíků určit jiným způsobem, a pouze s jejich souhlasem. To se však nelíbí právníkům, podle nichž utečenci často nemají jinou možnost.

Kanadská policie eviduje migranty na kanadsko-amerických hranicích. | foto: Profimedia.cz

Kanadská pohraniční služba (CBSA) nevede žádné statistické údaje o tom, jak často testování DNA u imigrantů používá, připouští však, že k němu dochází. „K takovému postupu přistupujeme ve chvíli, kdy jsme již vyčerpali další možnosti šetření,“ uvedl pro list The Guardian mluvčí úřadu.

Na využívání těchto praktik upozornili dva imigrační právníci, jejichž klienty pohraniční služba podrobila testům DNA.  

Výsledky pak odeslala do celosvětové genealogické databáze FamilyTreeDNA. CBSA pak přiznala, že tyto metody jsou součástí vyšetřovacích postupů při ověřování identity u imigrantů, jejichž původ nelze jinak zjistit. 

„Testování DNA pomáhá CBSA při určení identity pomocí národnostních ukazatelů. To nám umožní soustředit se při vyšetřování na konkrétní země,“ vysvětluje mluvčí. Úřad dále uvedl, že potřebný souhlas imigrantů získal ještě před tím, než jejich data zaslal do zmíněné databáze. Detaily procedury komentovat nechtěl.

Kanada slíbila pomoc uprchlíkům, teď nestíhá vyřizovat žádosti o azyl

Advokát Subodh Bharati se však proti této praxi ohradil a tvrdí, že úřady mylně určily původ jeho klienta. Zatímco pohraniční služba na základě testů určila, že dotyčný pochází z Nigérie, podle Bharatiho jde o liberijského občana, který v Kanadě žije už od devadesátých let.

Poté, co Liberie odmítla repatriace svých občanů, však jeho klientovi hrozí, že bude deportován do Nigérie. S tou ale podle Bharatiho nemá nic společného.

Právník si zároveň postěžoval, že úřady muže o souhlas požádaly během zadržení ve vazbě. „Může dát člověk souhlas s testem DNA, zatímco je v přísně střeženém vězení?“ zpochybňuje Bharati dobrovolnost souhlasu.

Bharati rovněž uvedl, že ví nejméně o dalších dvou podobných případech, tykajících se imigrantů. To podle něj vyvolává otázky nad tím, zda jsou úřady důsledné při ochraně osobních údajů. „Nikdo neví, jestli se řídí protokoly a jestli vůbec nějaké existují,“ dodal.

Vyšetřovací metoda pomohla odhalit vraha v USA

Postup kanadských úřadů vyvolal debatu nad tím, jestli jsou soukromé údaje poskytnuté databázi FamilyTreeDNA dostatečně chráněné. Sama společnost pak pro agenturu Reuters uvedla, že s kanadskými orgány nikdy přímo nespolupracovala a nevěděla ani o využívání svých dat pro potřeby vyhledávání národnosti imigrantů.

Zastánci testů přitom poukazují například na případ využití genealogické databáze ve Spojených státech, kde úřady vystopovaly desítky let hledaného vraha. Právě díky porovnání DNA s údaji v databázi se policii podařilo odhalit dvaasedmdesátiletého policejního důstojníka Josepha DeAngela, který od roku 1976 zabil nejméně deset lidí.

Kritici naopak volají po reformě celého systému imigračního řízení, které je podle nich netransparentní a hrozí vznikem „legální černé díry“. Od roku 2000 zemřelo ve vazbě CBSA nejméně patnáct imigrantů – v pěti případech evidoval úřad přirozenou smrt, ve třech sebevraždu a u několika dalších se příčinu úmrtí nepodařilo zjistit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Loni skoro tři tisíce lidí. Obětí min je čím dál víc, varuje organizace

Třicetiletá Chit Saya musí po nálezu podezřelého místa ručně zjistit, zda v...

Počet obětí nášlapných min rok od roku roste. Podle organizace Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min si loni...

Afghánec zavraždil v Německu důchodce, kterému se staral o dům a zahradu

Dům ve Wittenburgu, ve kterém dvacetiletý Afghánec zavraždil německého...

Dvacetiletý Afghánec zavraždil v německém Wittenburgu 85letého důchodce, kterému se měl starat o dům. Práci mu nabídla...

Evropská komise bere střet zájmů Babiše vážně, vyšetřování zatím nevede

Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

Evropská komise bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše vážně a zabývá se jí, řekl v úterý v...

Najdete na iDNES.cz