Mnoho uprchlíků míří do příhraničního města Emerson. | foto: Profimedia.cz

Kanadský Emerson zažívá nápor uprchlíků, místní pomáhají jídlem i dekami

  • 255
Od nástupu Donalda Trumpa do čela Spojených států se kanadské příhraniční město Emerson stalo dočasným domovem pro stovky uprchlíků. Na sever prchají po zpřísnění americké imigrační politiky. Většina obyvatel Emersonu se jim snaží pomoct, někteří však varují, že příliv uprchlíků se již brzy stane nezvladatelným.

Jen za první tři měsíce letošního roku kanadská policie zadržela 1134 uprchlíků, tedy stejný počet, jako za celý rok 2016. S jarními měsíci úřady očekávají rapidní nárůst. Velká část uprchlíků směřuje po překročení hranice do městečka Emerson, které leží na dohled Spojeným státům. „Jen tento týden jsme tu měli tři přechody hranice. Somálce, člověka z Hondurasu, Salvadoru a dokonce i Američana,“ popisuje Frank Suderman, který ve městě provozuje motel Maple Leaf.

V USA neuspěli, štěstí zkouší v Kanadě. Hranici zdolávají v tuhých mrazech

Emerson obývá asi 650 lidí. Většina se snaží zbídačeným uprchlíkům pomáhat. Někteří jim dávají jídlo, jiní vstoupili do dobrovolnické hasičské jednotky, která u hranic pátrá po uprchlících, kteří se ztratili. V oblasti stále panují kruté mrazy a mnozí běženci riskují při překročení hranic život. Suderman přispívá po svém. Od dobrovolníků vybírá a pere použité zablácené deky.

I v štědrém Emersonu však roste frustrace. Někteří lidé si stěžují na benevolentní politiku kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ten nabídl pomoc ilegálním obyvatelům USA, zároveň však neposkytl téměř žádnou finanční pomoc příhraničním regionům, které jsou v první linii počínající uprchlické krize.

Mnoho uprchlíků míří do příhraničního města Emerson.
Jen za první tři měsíce letošního roku kanadská policie zadržela 1134 uprchlíků.

„Přeji si, aby sem ti lidé mohli přijít legálně. Pokud by sem přišli legálně, bylo by to lepší, “ tvrdí Johanna Kehlerová, která v Emersonu pracuje jako kuchařka. V současné situaci však imigranti do země přichází v takzvané „legislativní smyčce“, jak místní přezdívají současné imigrační politice. V rámci dohody s USA jsou od hranic vraceni ti, kteří už v Americe požádali o občanství. Jakmile však vstoupí na kanadské území, mohou požádat o občanství i zde.

Volné hranice a soucit Kanaďanů

Uprchlíci těží z toho, že hranice obou států na mnoha místech nechrání plot ani žádné nekompromisní pohraniční hlídky. Potvrdili to i reportéři serveru The Independent, kteří se po několika trasách dostali bez problémů z USA do Kanaday. „Nikdy to nebyl problém. Obě země se respektovaly, ale nyní je tento respekt pryč,“ popisuje změnu v sousedských vztazích městský radní Doug Johnston.

Mnoho uprchlíků míří do příhraničního města Emerson.

„Ano, přechází hranice ilegálně. Když ale v zimě dorazí matka s malým dítětem, je jasné, v jak zoufalé situaci musí být,“ popisuje. S uprchlíky soucítí i majitelka zdejší kavárny Little J’s Cafe Jackie Reinerová. „Soucítím s nimi, protože nemají kam jít. Nemají tušení, do čeho se pustili. Potácí se v minus třiceti stupních. Musí být zoufalí, žádný příčetný člověk by do něčeho takového nešel,“ myslí si.

Celý problém by podle ní vyřešila vzájemná debata kanadských a amerických úřadů. Zároveň poukazuje i na to, že mnozí uprchlíci utíkají před autoritativními režimy a pronásledováním. I ona by prý vzala své děti a dala se na útěk, pokud by na ni dopadaly hrozby od Trumpa a dalších zemí, které se staví proti pomoci uprchlíkům.

Město Emerson se nachází přímo u hranic s USA

Město Emerson se nachází přímo u hranic s USA

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video