Děti indiánů umíraly v církevních školách. V Kanadě hledají tisíce hrobů

  9:41aktualizováno  9:41
Ještě před dvaceti lety kanadské úřady odebíraly děti indiánům a posílaly je do církevních škol, které z nich měly vychovat řádné Kanaďany. Tam byly fyzicky týrané, sexuálně zneužívané i využívané k tvrdé práci. Za 115 let v Kanadě zemřely nejméně tři tisíce dětí, po jejichž hrobech nyní pátrají výzkumníci.

Tábor pro děti indiánů v kanadské provincii Britská Kolumbie. Snímek pochází z roku 1904. | foto: Profimedia.cz

Kanadské úřady mezi lety 1883 a 1998 indiánům a Inuitům odebraly až 150 tisíc dětí, které poslaly na převýchovu do internátů. Zhruba dvě třetiny škol tehdy vedly církve. Některé rodiny s odebráním souhlasily s vidinou dobrého vzdělání pro děti, většinu však přinutili násilím. 

Ve školách se děti původních kanadských obyvatel nejenže musely stát křesťany a měly zakázáno mluvit svým mateřským jazykem, čelily také týrání a sexuálnímu zneužívání. Výchovu doplňovala také velmi tvrdá práce. Mezi podvyživenými dětmi se tak snadno šířily nemoci, jako je tuberkulóza, břišní tyfus, chřipka či zápal plic.

Pro mnohé děti převýchova znamenala jistou smrt, další spáchaly sebevraždu, uhořely nebo umrzly, když se ze škol pokoušely utéct. Celkem podle amerického deníku The Washington Post během církevní „péče“ zemřelo nejméně 3 200 dětí. Čísla však pravděpodobně budou ještě vyšší. 

Kanadská Komise pro pravdu a smíření v roce 2015 dění ve školách přirovnala ke „kulturní genocidě“ a indiánští vůdci tvrdí, že právě tvrdé zacházení na školách se výrazně podepsalo na tom, že mnoho dětí začalo pít nebo brát drogy. Omluvy od státu se rodiny dočkaly až v roce 2008

Před třemi lety se k omluvě připojila anglikánská církev či jezuité, katolíci se  však k událostem stále nevyjádřili. Omluvit se v březnu odmítl i papež František, píše britský list The Guardian.

Pod letním kempem se našly hroby padesáti dětí

Kolik dětí přesně zemřelo a kde jsou pohřbené, se nyní snaží zjistit kanadští výzkumníci vyzbrojení registry dětí a starými mapami, ale i drony. Vznik registrů před třemi lety slíbil kanadský premiér Justin Trudeau, některé církve však neodevzdaly nebo ani nevedly požadované dokumenty, u jiných se v průběhu let ztratily. 

Kanada zkoumá své ošklivé tajemství, vyšetří stovky vražd indiánek

Církevní úředníci si také sotva zapisovali jméno či pohlaví zesnulého dítěte, natož příčinu jeho smrti. Místo nahlášení úmrtí úřadům dítě raději zakopali na školním pozemku. O tom, že některé z dětí za jejich péče zemřelo, se navíc církve často neobtěžovaly informovat ani jejich rodiče. 

„I přes tyto nedostatky musí výzkumníci projít ještě doslova miliony dokumentů“, říká ředitel Národního centra pro pravdu a smíření Ry Moran. Ani dnes proto registry nejsou úplné, a to hledání neoznačených náhrobků ztěžuje. Hledači sice vědí, že se nejčastěji pohřbívalo na církevních pozemcích kolem škol, jenže z těch jsou dnes často parkoviště, ale i letní kemp. 

Pod jedním z nich v Manitobě se podle serveru CTV News našlo přes padesát neoznačených hrobů z počátku 20. století. V nich se do konce srpna podařilo identifikovat pohřbené děti ve věku od sedmi do šestnácti let.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlády EU schválily smlouvu o brexitu, řeší se přechodné období a finance

Unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier (19. listopadu 2018)

Země Evropské unie podporují text smlouvy o brexitu, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači...

AfD si začne dávat pozor na jazyk, aby setřásla kontrarozvědku

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Alternativa pro Německo (AfD) chce zmírnit svůj tón vůči uprchlíkům a muslimům, aby se vyhnula možnému sledování...

V mexické věznici zemřel Beltrán Leyva, který byl hlavou drogového kartelu

Šéf drogového kartelu Héctor Beltrán Leyva

Héctor Beltrán Leyva byl hlavou drogového kartelu Beltrán Leyva, který nesl jméno jeho bratra. V rodinném zločineckém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz