Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loupe se jim kůže, ale pracovat umí, hájí kampaň nemocné s lupénkou

  6:00aktualizováno  6:00
Na těle se jim tvoří zarudlé plochy, z kterých se odlupují šupiny kůže. Kvůli nemoci často mají i psychické problémy a sebevražedné úmysly. Na obranu pacientů s lupénkou nyní vznikla kampaň, která klíčové poskytovatele práce upozorňuje, že nemoc není nakažlivá a že zaměstnáním těchto lidí získají úlevy na daních.
Lupénkou v Česku trpí zhruba 2 procenta obyvatel. Nová kampaň chce ukázat, že není důvod bát se je zaměstnat (ilustrační foto).

Lupénkou v Česku trpí zhruba 2 procenta obyvatel. Nová kampaň chce ukázat, že není důvod bát se je zaměstnat (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Problémy při hledání zaměstnání momentálně pociťuje i sedmačtyřicetiletý ekonom Libor Šulc z Rakovníka. "Zúčastňuji se výběrových řízení a pracovních pohovorů a pochopitelně i to mé onemocnění v tom hraje určitou roli," říká. 

S přímou negativní reakcí zaměstnavatelů se sice nesetkal, lupénka na jeho rukou a částečně i v obličeji však prý poutá pozornost. "Chcete samozřejmě působil v co nejlepším světle a pokud víte, že máte takový handicap, tak to člověku zrovna nedává jistotu. Když budete mít stejný model auta, jedno bude úplně nové a druhé někde škrábnuté, sáhnete po tom neporušeném," uvádí Šulc. 

Co je lupénka

Psoriáza je chronické, zánětlivé, kožní onemocnění, které se projevuje výskytem rudých či nachových ohraničených ložisek s olupujícími se šupinami. Tato často svědivá a bolestivá ložiska mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem výskytu jsou lokty, kolena, oblast beder a vlasů. Lupénka není dědičné onemocnění, ale je prokazatelný dědičný sklon k této nemoci. Nejčastější se objevuje v rané dospělosti a mezi 40. a 50. rokem. V Česku jí trpí zhruba 200 tisíc lidí. Těžší průběh má nemoc u mužů. Psoriáza výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocného.

Zdroj: iPsoriáza.cz

Obavy a mýty spjaté s psoriázou, jak se nemoc odborně jmenuje, se proto snaží rozptýlit kampaň Zvenku se loupe, ale uvnitř je skvělý, kterou připravil Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ten v druhé půli dubna poslal generálním a personálním ředitelům stovky největších českých firem a představitelům státních úřadů symbolický loupák croissant a informace o lupénce.

Podle ředitelky fondu Hany Potměšilové je povědomí o této nemoci stále velmi slabé. "Lidé s lupénkou kvůli nedůvěře okolí často ztrácí možnost uplatnit to, co umí. Potřebujeme, aby personalisté ve firmách a institucích o té nemoci věděli a naučili se, že se toho člověka nemusí bát," tvrdí ředitelka.

Zaměstnavatelé se bojí nemocné s psoriázou přijímat, protože mají strach z nákazy a také obav svých zákazníků. Nemoc přitom není nakažlivá, upozorňuje předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenbereger. "Kampaň považuji za velmi prospěšnou, protože si klade za jeden z cílů zvýšit informovanost manažerů podniků o psoriáze a tím zlepšit šance uchazečů o zaměstnání," míní přední odborník. Ve zlepšení situace věří i Šulc.

Kampaň poskytovatelům práce také připomíná, že zaměstnáním nemocného lupénkou uspoří díky úlevám od státu. "Naše sdělení bylo, že zaměstnáte-li člověka s lupénkou, vaše firma může ušetřit až sto šedesát tisíc korun ročně," uvádí Potměšilová.

Loupák ke kampani k lupénce dostal i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přebírá loupák a informace o

Loupák a informace k lupénce dostali i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (vlevo) a šéf resortu práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Psoriáza sice není zcela vyléčitelná, její průběh se ale dá výrazně ovlivnit. "Dnes máme k dispozici velké spektrum zevních i vnitřních léků, které můžeme postupně nasazovat, vždy podle intenzity onemocnění, abychom u pacienta dosáhli co nejšetrněji odstranění kožních projevů a zároveň abychom ho zbytečně nezatěžovali nežádoucími účinky," říká Arenberger, který v pražské vinohradské nemocnici vede Dermatovenerologickou kliniku.

Pacienti se středně těžkou až těžkou lupénkou až v 10 procentech případů podle něj přiznávají, že někdy uvažovali o sebevraždě. V roce 2010 pobíralo 1 382 lidí s lupénkou invalidní důchod.

Nadační fond každý rok upozorňuje na jednu vybranou diagnózou. Letos informuje o psoriáze i prostřednictvím inzerce a to především v médiích určených pro personalisty. U příležitosti Světového dne lupénky, který připadá na 23. října, také uspořádá v Praze konferenci o zaměstnávání zdravotně postižených.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz