Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kampaň pro EU začnou faráři

  0:01aktualizováno  0:01
Českými kostely a farnostmi se prožene propagační kampaň, která má na tři miliony věřících přesvědčit, aby v červnovém referendu o vstupu do Evropské unie hlasovali pro. Jako první se kampaně laděné pro EU ujmou nikoli vládní politici, ale faráři či řeholníci.

"Chceme motivovat občany, aby při referendu volili ano," říká mluvčí České biskupské konference Daniel Herman.

Jsou to právě křesťanské církve, pro které ministerstvo zahraničí v těchto dnech nechalo vytisknout na dvě stě tisíc brožur, které se zaměřením na věřící pojednávají o EU.

Knížky se v těchto dnech začínají dostávat do katolických i nekatolických farností, sborů, klášterů. Například katolických kostelů je okolo deseti tisíc.

"Chceme, aby co největší počet těch, kteří mají k církvi vztah, věděl, jaký je postoj církví ke vstupu do EU, a ten je jednoznačná podpora bez jakýchkoli ale," zdůraznil Herman.

Publikace pro věřící figuruje v seznamu ministerstva zahraničí, které vládní kampaň před červnovým referendem připravuje, na první místě. Až v dalších měsících budou vytištěny brožury pro zemědělce, firmy či spotřebitele.

"Tiskoviny jsou rozděleny na jednotlivé cílové skupiny, které jsou nějakým způsobem významné. Věřící jsou početní, je jich kolem tří milionů, zatímco zemědělců je jen asi sto tisíc. Proto je naší povinností dát jim informace, které je zajímají," vysvětlila zaměření na věřící koordinátorka přípravy vládní kampaně Jana Adamcová.

Agitace pro EU v kostelích
Zpoza šedých mraků se prodírají sluneční paprsky a nad nimi slogan "Brány Evropské unie otevřeny". Tak vypadá titulní strana informační brožury pro věřící, která vznikla na náklady ministerstva zahraničí.

Nejde o obyčejný leták, ale o důstojně pojatou tiskovinu z křídového papíru, na které vrcholní církevní hodnostáři a představitelé promlouvají o historii a hodnotách spojené Evropy. Brožuru oživují fotografie například představitelů katolické církve v Bruselu.

Církve byly rychlé, a tak jsou první
Věřící jsou jednou ze zhruba deseti cílových skupin, na které se má vládní kampaň před červnovým referendem o vstupu do EU zaměřit. Ale brožura pro křesťany byla vytištěna jako první, zemědělci či spotřebitelé si musí ještě pár týdnů počkat.

"Požádali jsme církve o spolupráci a ony byly natolik flexibilní, že jsme tuto brožuru prostě vydali jako první. Ostatní materiály, třeba pro zemědělce, jsou navíc také obsahově náročnější," říká ředitelka komunikační strategie ministerstva zahraničí Jana Adamcová.

Ona sama má blízko ke katolické církvi, je členkou KDU-ČSL, které předsedá ministr zahraničí a nadřízený Adamcové Cyril Svoboda.

Materiál, na kterém pracovali zástupci katolické církve a také Ekumenická rada církví, je rozdělen do několika kapitol.

"Evropská unie je jako každá demokratická organizace. Je prospěšná a má hodně daleko k ideálu," píše se v úvodu kapitoly Co přinese členství v unii naší zemi a nám občanům? Dále se v ní ubezpečuje, že české výrobky z českých pultů nezmizí nebo že nevzroste nezaměstnanost.

Brožura také upozorňuje věřící, že Evropská unie neupravuje otázky potratu či eutanazie. Zdůrazňuje, že tyto záležitosti si povolují či zakazují členské státy samy.
Ale ani v Česku nepanuje úplná jednota mezi věřícími v pohledu na budoucnost v unii.

Se společným prounijním postojem tuzemských křesťanských církví se neztotožnila Apoštolská církev, podle jejíchž představitelů nelze vstup do EU doporučit. Řada dokumentů Evropského parlamentu podle této církve radikálně podporuje potratovou politiku, opatření proti rodině a homosexualitu.

Dočkají se i zemědělci a podnikatelé
Zemědělci a podnikatelé dostanou speciálně zaměřené materiály už během března.
V dubnu bude hotový leták pro spotřebitele. Stejně jako materiálů pro věřící bude těchto letáků na dvě stě tisíc.

Všeobecná průřezová brožura o Evropské unii spatří světlo světa v květnu. V tu dobu se také začnou rozesílat do všech domácností tiskoviny, v nichž bude text přístupové smlouvy mezi Českou republikou a EU s komentářem.

Autoři:


ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz