Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Přemluv Marthu a Jirku, reaguje po dvou letech bába s dědou

  13:37aktualizováno  13:37
Před dvěma lety nabádali herci Martha Issová a Jiří Mádl mladé voliče, aby přemluvili bábu s dědou k hlasování pro pravici. Před letošními krajskými volbami přichází bába a děda s odpovědí: "Jestli budou po volbách na kraji sedět debilové a blbečci, bude to proto, že jste volili podle stran."

Autorem klipu reagujícího na dva roky starý projekt Marthy Issové a Jiřího Mádla "Přemluv bábu" je volné sdružení osob Krouzkujme.cz Tato iniciativa chce před nadcházejícími krajskými volbami upozornit, že je důležité vybírat podle slušnosti kandidátů jako takových, nikoli podle jejich stranické příslušnosti.

Představitelé báby a dědy ve videoklipu vysvětlují voličům, že je jedno, jestli volí pravici, nebo levici. Podstatná je podle nich osoba kandidáta a to, jak se chová či zdali dostál svým dřívějším slibům.

"Když volíte podle stran, tak volíte lidi, o kterých vůbec nic nevíte," dodává postarší žena představující seniorku.

"Je důležitý, abyste volili lidi, o kterých víte, že sbírají psí hovínka, že si čistí zuby, že nesmrdí, že jsou zkrátka normální," zlehčují názorně situaci protagonisté klipu.

Vzápětí se bába s dědou dostávají k podstatě věci. "Lidé nechtějí volit preferenčně proto, že se jim nechce kroužkovat," říkají.

Právě upozornění na možnost kroužkování kandidátů na volebních lístcích je hlavním záměrem celého projektu. Sdružení Krouzkujme.cz na svých webových stránkách přináší voličům přehled pozitiv i negativ spojených s kandidáty do krajských voleb.

Z politicky relevantních stran však chybí KSČM. Její záměrné vynechání z výčtu vysvětluje organizátor projektu Štěpán Neubauer osobními antipatiemi.

Na základě tohoto soupisu se tak voliči mohou rozhodnout, kterému kandidátovi, vyjma těch komunistických, dají svůj hlas. Přehled rovněž obsahuje informaci, kolik návštěvníků stránek by pro daného kandidáta hlasovalo.

Video Marthy Issové a Jiřího Mádla z dubna 2010

"Chtěli jsme přinést informace, podle kterých se lidé budou rozhodovat v krajských volbách, vysvětlil význam projektu Neubauer.

"Rádi bychom toto hledání zjednodušili pro všechny, kteří nejsou v on-line prostředí nejobratnější, pro osoby dříve narozené, nebo prostě jen pro lenochy," stojí na webu sdružení, jehož jádro představuje pětice kamarádů, která nesouhlasí se současným stavem politiky na krajské úrovni.

Praktická stránka projektu se ovšem v současnosti vztahuje pouze na kandidáty z Jihomoravského kraje. Přehled kladných a záporných bodů k  jednotlivým uchazečům o posty zastupitelů ve zbylých krajích chybí. Podle Neubauera však organizátoři neplánují soupisy pro další kraje přidávat. "Ve všech krajích kandiduje na 13 tisíc lidí, a to do pátku opravdu nestihneme," řekl.

Do budoucna by rád celý projekt mapování kandidátů předal některé z kateder politologie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz