Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Šetřete vodou, nabádá Evropany v kampani neurotické vědro

  17:52aktualizováno  17:52
Evropská komise v úterý zveřejnila nový videoklip v rámci kampaně Generation Awake. Neurotické vědýrko Walter si v záznamu na psychiatrickém křesle stěžuje na to, jak lidé zbytečně plýtvají vodou. Kampaň se snaží upozornit i na jiné spotřebitelské nešvary Evropanů, například plýtvání jídlem.

Videoklip s kbelíkem Walterem je propojený s webovými stránkami projektu Generation Awake (podívejte se zde), která je dostupná ve 23 jazycích. Lidé se tam mohou dozvědět, jak šetřit životní prostředí. Cílem projektu je přimět Evropany více přemýšlet o svých návycích a pomoct jim změnit své chování v rámci trvale udržitelného rozvoje.

Kolik vody spotřebujeme na každodenní činnosti?

Spláchnutí toalety
10 - 12 litrů 
Koupel ve vaně
100 - 150 litrů
Sprchování
60 - 80 litrů
Mytí nádobí v myčce
15 - 30 litrů
Praní v pračce
40 - 80 littrů
Denně v kuchyni
5 - 7 litrů
       Zdroj: Vodárny Ondeo

Vědro Walter leží v klipu na pohovce u psychiatra a stěžuje si na lidi, kteří neustále plýtvají vodou. Nahrávka končí tím, že lékař omylem vylije sklenici s vodou a Walter dostane neurotický záchvat.

Kde se dá na vodě ušetřit?

Taška Akční Agáta se na webových stránkách projektu snaží Evropany přesvědčit, že nemusí mít všechny nové věci, které na ně koukají z výloh obchodů. Cílem kampaně je přesvědčit lidi, aby si kupovali jen věci, které opravdu potřebují a využijí. 

Servác Soudeček zase kritizuje častý zvyk lidí naplnit si lednici jídlem, které se rychle kazí. Obvykle ho nestihnou sníst a zbytečně ho pak vyhazují. Rutinér Ruda chce Evropany přesvědčit, aby při nakupování přemýšleli o původu výrobku, například jaké přírodní zdroje na jeho výrobu byly použity a jestli to příliš nezatížilo životní prostředí.

Letos v kampani přibudou i další projekty. Na webových stránkách Generation Awake vzniknou nové rubriky o vodní stopě spotřebních věcí jako jsou džíny, hamburgery nebo pivo. V září 2012 pak odstartuje videosoutěž.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz