Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamion poničil most a do poklidné vesnice vtrhly stovky aut a kamionů

  8:22aktualizováno  8:22
Petřvaldem na Moravě na Novojičínsku donedávna projelo občas auto, několikrát denně se přidal autobus, v tichosti přejel cyklista. Na to lidé už jen vzpomínají. Po nehodě kamionu na blízké silnici I/58 spojující Ostravu s mošnovským letištěm a Novojičínskem vtrhly do vesnice stovky kamionů a automobilů. Dopravní kalvárie potrvá ještě necelé dva měsíce.

Havárie kamionu na silnici I/58, při kterém byl poničený mostek, zavinila odklon dopravy přes blízkou obec Petřvald na Moravě. | foto: Hasiči Moravskoslezského kraje

Začátek zimy proto bude v Petřvaldu na Moravě krušný. A pokud napadne sníh, tak zřejmě i děsivý. Statik po nehodě rozhodl o zbourání mostu, takže veškerá doprava z Ostravy se odklonila přes Petřvald.

"Je to problém. Každý den přechází silnici sto šedesát dětí do školy nebo školky. Provoz je někdy tak hustý, že nemají šanci přejít," upozornil starosta Petřvaldu Zdeněk Pexa. Silnice bude zavřená minimálně do poloviny prosince.

Uzavírka u Petřvaldu

Oprava mostu na silnici I/58 měla stát 5 milionů korun. Po nehodě kamionu z 3. 10. ale statik nařídil most zbourat. Cena se téměř zdvojnásobila a navíc silničáři silnici uzavřeli.

Objížďka vede od Ostravy přes Petřvald, od Příboru přes Trnávku a Brušperk. Tu ale většina řidičů nevyužívá.

 Obcí se valí auta v obou směrech. Ty nákladní by přes obec ale jezdit vůbec neměla. Už v Ostravě by řidiči měli zamířit na dálnici. V opačném směru vede objížďka přes Trnávku a Brušperk. "A stejně jezdí přes nás. I řidiči, kteří jedou do Ostravy. Je to totiž kratší," popsal Pexa.

Ať svítí slunce, přejí si lidé

Co se bude dít v zimě, si raději nechce představovat. "Když napadne sníh, tak bude silnice kvůli sněhu o dva metry užší. Frézy navíc zasypou chodníky a lidé budou chodit po silnici. Přejeme si, aby svítilo sluníčko a sníh nepadal. Aby silničáři stihli termín, který je stanovený na 15. prosince," řekl starosta.

Úplné uzavření silnice přitom ještě před měsícem nebylo v plánu. Auta kolem opravovaného mostu projížděla v jednom pruhu. Nehoda kamionu z pondělí 3. října všechno změnila.

Cena opravy mostu se kvůli havárii zdvojnásobí

Osmačtyřicetiletý řidič jel ve tmě a mlze příliš rychle. Rozkopaný most uviděl pozdě a nestačil reagovat. Převrácený kamion skončil v potoce, stejně jako 900 litrů nafty. "Poškodil dva nosníky a narušil statiku mostu. Bylo nutné jej částečně zdemolovat," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová (více o nehodě čtěte zde).

Oprava mostu měla podle původních plánů stát pět milionů korun. Nyní se cena téměř zdvojnásobí. "Je v tom započtená konstrukce mostu, dopravní značení objízdných tras, ale taky sanace půdy. Škodu budeme vymáhat z povinného ručení na pojišťovně," uvedla Ledvinová s tím, že tak velkou škodu ještě neřešili. "Častější jsou opravy svodidel, zábradlí a dopravních značení," doplnila.

Na uzavření silnice I/58 doplatila nájemkyně čerpacích stanic u Petřvaldu Miroslava Nohlová. "Řidiči k nám nejezdí. Museli jsme jednu dočasně zavřít," přiblížila.

Veškerá doprava byla svedena ze silnice I/58 přes obec Petřvald na Moravě.

Veškerá doprava byla svedena ze silnice I/58 přes obec Petřvald na Moravě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz