Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamery u nevěstinců budou asi v rozporu se zákonem

  5:21aktualizováno  5:21
Do rozporu se zákonem se asi dostane město Dubí, pokud uvede do provozu bezpečnostní kamery na hlavní třídě města. Ty by totiž měly zachytit i klienty nevěstinců. Podle Úřadu na ochranu osobních údajů půjde o nepovolené sledování osob.
Prostitutky nabízejí své služby v nevěstincích

Prostitutky nabízejí své služby v nevěstincích | foto: Profimedia.cz

O záměru města instalovat kamery poblíž nevěstinců jako první informoval týdeník Respekt. Město si od tohoto kroku slibuje snížení počtu klientů prostitutek. Odradit by je mělo to, že je na záběrech přenášených na internetu mohou poznat příbuzní, sousedi nebo třeba obchodní partneři.

"Podle našeho názoru, pokud se počet klientů sníží o padesát procent, veřejné domy budou muset zavřít," říká starosta Dubí Petr Pípal.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se domnívá, že jejich používání je v rozporu se zákonem. "Používání kamer v České republice není přímo upraveno zvláštním zákonem. Jiný zákon přesto ukládá všem správcům osobních údajů, tedy i kamerového záznamu, toto zpracování oznámit našemu úřadu. To se však zatím nestalo," říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Sledování kamerou je potřeba zdůvodnit
Podle Štěpánkové je třeba přesně zdůvodnit, proč je kamera namířena na určité místo. "Instituce mají chráněné například vchody do budov, ale kamera by neměla zabírat zbytečně celý chodník nebo dokonce vchod do jiného domu," vysvětlila Štěpánková.

V této souvislosti upozornila na nedávný případ ze sousedního Německa. "Bezpečnostní kamera jednoho z berlínských muzeí zabírala také okna paní kancléřky. Její úřad proto žádal zjednání nápravy," popsala mluvčí.

Pokud by ÚOOÚ obdržel stížnost na kamerový systém, bude se tímto případem zabývat. V případě, že by jeho pracovníci zjistili porušení zákona, hrozil by městu trest až do výše 10 milionů korun. "To je horní hranice, každý případ je však hodnocen a posuzován zvlášť. Takže třeba by náš závěr zněl na zjednání nápravy," upozorňuje Štěpánková.

Vyhlášky zahnaly prostitutky z ulic do penzionů
S prostitucí bojuje město už několik let, především vlastními vyhláškami. "Naše vyhlášky jsou neustále kritizovány, ale v našem státě zatím neexistuje žádný zákon, který by prostituci jakkoli upravoval," vysvětluje starosta. Zásluhou místní vyhlášky se podařilo vedení města omezit počet prostitutek přímo na ulicích. "Po měsíci a půl došlo k velké změně. Většina žen odešla, zůstala jen hrstka otrlejších," říká Petr Pípal.

Prostitutky se však přemístily do penzionů na hlavní třídě. "Tyto domy město kontrolovat nemůže. Jedinou možností, jak docílit jejich zrušení, je odloudit zákazníky," popisuje starosta. Pomoci k tomu by jim měly právě kamery instalované na ulici a záznam přenášený na internet. "Kamera bude monitorovat dění na ulici a je velice pravděpodobné, že zachytí i zákazníky nevěstinců," popisuje starosta, který počítá, že kamerový systém uvede město do provozu ještě během prázdnin.

V souladu se zákonem podobné sledování není ani v případě, že město upozorní cedulemi návštěvníky na to, že je kamery snímají. "Je to sice správný krok, ale stále chybí důvod, proč chce město kromě celkové situace v ulici sleduje právě jeden ze vchodů do soukromého objektu," dodává Štěpánková.

Zveřejnili jména neplatičů i za cenu pokuty 
Pokutou 40 tisíc korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů skončil v červenci 2003 pokus radnice v Blovicích na Plzeňsku bojovat proti neplatičům nájemného zveřejněním jejich jmen v obecním zpravodaji. Pokuta sice byla zaplacena z obecní pokladny, ale postupně ji členové městské rady uhradili ze svých výplat.

Sám starosta se vzdal jednoho svého platu. "Bylo to naše rozhodnutí a byli jsme si vědomi případných problémů. Nechceme, aby se tato akce jakkoli dotkla obyvatel města,“ říká Poduška.

Ten vidí také pozitivní stránku případu. "Někteří lidé doplatili své dluhy ještě před zveřejněním, další přišli poté, co si své jméno přečetli ve zpravodaji. Poté, co jsme bez většího úspěchu vyzkoušeli zákonem doporučené soudní vymáhání dluhů, je tato cesta daleko efektnější. Zákon sice brání osobní údaje člověka, ale na druhé straně poškozuje obce a města. Nad tím by se zákonodárci měli také zamyslet,“ uzavírá Jan Poduška.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz