Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamery pomohly dopadnout pachatele

  13:15aktualizováno  13:15
Havlíčkův Brod - Už měsíc dohlížejí na dění v centru Havlíčkova Brodu kamery. První zkušenosti potvrzují, že při zajišťování bezpečnosti mohou pomoci. "Díky kamerovému systému jsem zadrželi pachatele, který před několika dny rozbil v noci výkladní skříň do jednoho z obchodů," pochlubil se prvním úspěchem ředitel městské policie Jan Pavlík.

Právě postihování nejrůznější kriminality v centru města byly hlavním argumentem pro instalování kamer. "O kamerovém systému jsme diskutovali už v předcházejícím volebním období, v tom současném se záměr dostal už do programového prohlášení," uvedl starosta Jaroslav Kruntorád.

Podle něho jsou už minulostí i některé, většinou anonymní hlasy, že systém bude zasahovat do soukromí lidí. "V poslední době jsem se s výhradami tohoto typu už vůbec nesetkal. Poslední události ve světě naopak připomenuly, jak to s osobními svobodami může někdy skončit," doplnil a přiznal, že jediná diskuse s veřejností se vedla kolem umístění jedné z kamer na Havlíčkově domě. "Umístění kamery na historickém objektu se mi jako architektovi také příliš nelíbilo, ale památkáři to nakonec za určitých podmínek schválili, takže se přijatelné řešení našlo," dodal Kruntorád.

Ředitel městské policie úvahy o tom, že kamerový systém začne kompromitovat lidi, kteří se nedopouštějí přestupků nebo trestných činů, rovněž jednoznačně odmítá. "Kamerový systém je pouze pomůckou. V konečném důsledku nevidí nic víc než kdokoliv jiný na veřejně přístupném prostranství," zdůraznil a připomenul, že využití záznamů tímto způsobem pořízených podléhá přísnému režimu. "Se záznamy mohou pracovat pouze dva speciálně vyškolení policisté z okresního policejního ředitelství, můj zástupce a já. Nikdo další se k záznamům nedostane. Přísné požadavky jsou kladeny i na obsluhu ovládacího pultu ve služebně městské policie, jakékoliv porušení režimu bude přísně postihováno," uvedl Jan Pavlík.

Kamerový systém má především snížit kriminalitu. "Zkušenosti hovoří o tom, že kamerový systém vede ke snížení kriminality ve městech o padesát až šedesát procent, jeho přínos je především v oblasti prevence," poznamenal Pavlík.

Umístění kamer není tajné, po skončení tříměsíčního zkušebního provozu přibudou po městě informace, že dění v jeho centru je regulérně monitorováno. "To je běžná praxe, také tady přebíráme ověřené zkušenosti," dodal Pavlík.

Fungování kamerového systému má také mimo jiné uvolnit sloužící městské strážníky pro lepší dohled v okrajových částech města. "V návaznosti na uvedení systému do provozu připravujeme změnu tras obchůzek pro strážníky, změnu kontrolních bodů a kontrolovaných oblastí," uzavřel Jan Pavlík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz