Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kameramanka tandemových seskoků neotevřela padák. Proč, zůstalo záhadou

  13:24aktualizováno  13:24
Tragická smrt zkušené parašutistky, která natáčela tandemové seskoky a při posledním z nich loni v červnu zahynula u Mostu, zůstane nejspíš už navždy záhadou. Policie případ odložila a letečtí vyšetřovatelé dospěli jen k závěru, že 39letá žena z neznámého důvodu neotevřela padák.

V předchozích seskocích kameramanka otevírala padák sedm sekund po pilotovi tandemu. (Ilustrační snímek) | foto: CzechTourism

"Příčinou parašutistické nehody byla nečinnost parašutistky při aktivaci hlavního či záložního padáku," shrnuje závěrečná zpráva Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod výsledek devítiměsíčního vyšetřování.

Vyšetřovatelé přitom nenašli nic, co by parašutistce mohlo zabránit padáky otevřít. Hlavní i záložní padák byly správně sbalené a plně funkční, s ovládacími prvky na svých místech, ustrojení ženy do padákové soupravy bylo velmi pečlivé.

Vyšetřovatelé zjistili jen to, že parašutistka pravděpodobně neměla zapnutý zabezpečovací přístroj, který by ve třistametrové výšce uvolnil záložní padák automaticky. Během dne nenastaly žádné změny tlaku vzduchu a s přístrojem ani nikdo nemanipuloval tak, aby se mohl vypnout sám.

Kameramanka za sebou měla 1 292 seskoků a vyšetřovatelé nepřišli na žádný případ, kdy by porušila parašutistickou kázeň. Měla nejvyšší stupeň výcviku, skupinu D, která opravňuje k samostatným seskokům bez dozoru a následných kontrol. Jeho držitelé zároveň rozhodují o použití zabezpečovacího přístroje sami.

Záznam naznačuje, že kameramanka byla při vědomí

Kameramanka a tandemový pilot s pasažérkou vyskakovali loni 5. června z letadla jako poslední ve čtyřkilometrové výšce asi kilometr od vzletové dráhy směrem na Most. Kameramanka nejprve vystoupila na stupačku pod výsadkovými dveřmi a točila přípravy tandemu k výskoku.

Poté na ni pilot tandemu kývl a společně letadlo opustili. Vytvořili těsnou skupinu a parašutistka tandem 54 sekund fotila a natáčela ve volném pádu.

"Poslední záběr na tandem byl v okamžiku, kdy tandemový pilot otevřel hlavní padák," stojí ve zprávě. V tu chvíli byli všichni něco přes kilometr a půl nad zemí. Pak už pilot kameramanku neviděl.

Kamera upevněná na její přilbě však běžela dál. Zachoval se v ní další devatenáctisekundový záznam volného pádu ve stabilizované poloze.

"To vyžaduje plné soustředění a plnou, koordinovanou činnost parašutistky. Ve zbytku volného pádu neučinila nic pro otevření kteréhokoliv padáku. Nereagovala ani při dosažení kritické výšky 600 metrů, kdy se již musí řešit mimořádné situace," stojí ve zprávě.

Ženu hledal pátrací tým 26 hodin

Na záběrech není vidět nic neobvyklého. Žádné prudké trhnutí hlavou, náraz cizího předmětu či rotace těla. Při pitvě, na oděvu ani na přilbě se nenašly žádné stopy, které by svědčily například o střetu s ptákem nebo o zásahu střelou.

Pitva také vyloučila, že by parašutistka byla pod vlivem léků, alkoholu či drog a neprokázala ani to, že by ji postihla nějaká zdravotní komplikace.

Když kameramanka nepřistála jako obvykle před tandemem, aby natočila průběh přistání, dozorčí začal okamžitě organizovat pátrací akci. Ženu hledaly kromě pátrací skupiny i dva vrtulníky a letadlo místního aeroklubu.

Policisté však tělo našli až po 26 hodinách usilovného hledání v těžko přístupném, zarostlém terénu více než kilometr od letiště. Na zem žena dopadla přední částí těla napřed a byla na místě mrtvá.

"Případ jsme v úterý odložili, protože na zavinění smrti nebyl zjištěný podíl jiné osoby," konstatovala policejní mluvčí Ludmila Světláková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Zmanipuloval jsem Bingo, přiznal se soudu muž, který byl 22 let na útěku

Pavel Fantyš u Městského soudu v Praze (11. prosince 2017).

Pavel Fantyš, který se 22 let skrýval před spravedlností v zahraničí, v pondělí u soudu přiznal, že v roce 1995...

Ve Stříteži hořel rodinný dům a automobil. Škoda je přibližně dva miliony

Ve Stříteži u Jihlavy v pondělí ráno hořel rodinný dům a vedle stojící...

Ve Stříteži u Jihlavy ráno hořel rodinný dům. Plameny poškodily zejména garáž, pokoj nad garáží a krov. Kromě toho...Najdete na iDNES.cz