Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamera odhalila útroby kostnice. Podívejte se

Doporučujeme   16:47aktualizováno  16:47
Uvnitř fotogalerie - Podzemí kostelů skrývá nejedno překvapení. Své o tom ví badatelská skupina, která s pomocí miniaturní kamery nahlíží do neznámých a těžko přístupných prostor. Naposledy objevila šlechtickou hrobku s kostnicí v Českém Rudolci či překrásně malované rakve v Klokotech u Tábora.

Původně zde odpočíval jen Václav Hodický z Hodic, dnes je zde nebožtíků bezpočet. | foto: Naše historie o.s.

Nahlédnout, vyfotografovat a zase potichu odejít. Tato metoda průzkumu se jedenáctičlennému týmu badatelů vedených Zuzanou Thomovou z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích vyplatila už několikrát. Žádné zvedání těžkých náhrobních desek, žádné vyrušování mrtvých. Tajné prostory v podzemí zmapuje oko kamery.

Stejně jako v Klokotech u Tábora. Zdejší poutní místo s kostelem Panny Marie patří mezi nejcennější památky v regionu. Právem snese srovnání s největšími skvosty architektury evropského baroka. Chrám navíc ukrývá podzemní kryptu.

"Na žádost majitele objektu jsme provedli nedestruktivní průzkum tohoto objektu," řekl iDNES.cz topograf a technik Jiří Šindelář. Vstup do hrobky je uprostřed chrámu, pod náhrobním kamenem s letopočtem 1746. Badatelé spustili kameru do podzemí otvorem pro železný čep v jednom z rohů náhrobní desky.

"Viděli jsme už mnoho hrobek významných šlechticů. Ale ty nejzdobnější a nejlepší rakve jsme spatřili právě v Klokotech," vylíčil iDNES.cz překvapení Šindelář. Ani nedávno navštívená hrobka Eleanory ze Schwarzenberka z téže doby (více zde) se prý nemohla pochlubit rakvemi, jaké si nechali zhotovit majetní táborští měšťané, kteří klášter dotovali. Jsou bohatě zdobené a s dřevěnými vyřezávanými detaily.

Ta nejhonosnější leží v jihozápadním rohu krypty. I dnes jsou na jejím čele a bocích jasně patrné bílé lebky se zkříženými hnáty.

Nezvaní hosté
Poněkud méně posmrtného komfortu zakouší Václav Hodický z Hodic a jeho dvě manželky. Z jejich rodinné hrobky pod kostelem sv. Jana Křtitele v Českém Rudolci nedaleko Dačic se postupem doby stala kostnice. Starý šlechtic se tak musí s rodinou dělit o kryptu s desítkami vesničanů.

Pozdně gotický kostel vznikl kolem roku 1480. Badatele zaujal dvaceticentimetrový otvor ve východní stěně sakristie. Vede do neznámého podzemního prostoru s valenou klenbou, stejně jako vstupy v jižní a západní stěně.

"Po důkladném zaměření se ukázalo, že vstup objevený v jižní stěně odpovídá místu, kde je vedle hlavního oltáře do podlahy zapuštěn náhrobní kámen Václava Hodického z Hodic," řekl Šindelář. Náhrobek s letopočtem 1599 nasvědčuje, že podzemní prostor je místem posledního odpočinku majitele zdejšího panství. Kamera pak odhad potvrdila, v zadní části místnosti zaznamenala dřevěné rozpadlé rakve.

Hodičtí z Hodic byli starým moravským hraběcím rodem. Pocházeli z tvrze Hodice na Jihlavsku. Václav Hodický získal Český Rudolec v 16. století do svého majetku a vybudoval si zde rodinnou hrobku. Známější však byl jeho syn Jiří, který se v první polovině 17. století proslavil jako generál ve vojsku zemského hejtmana Lichtenštejna. Roku 1605 například porazil Uhry při jejich vpádu na Moravu.

Posmrtný příbytek jeho rodičů se ale měl později stát hrobem pro další nebožtíky, pochované na hřbitově kolem kostela. "Hrobka byla druhotně použita jako kostnice ke hřbitovu, který je už dnes zaniklý," řekla iDNES.cz Zuzana Thomová.

Když se rušily staré hroby, kopaly nové či se prováděly stavební úpravy, lebky a kosti se házely proraženým větracím otvorem do podzemí. "Je to běžná zvyklost, většina kostelů má takovýto podzemní prostor, kam se lidské ostatky druhotně ukládaly," doplnila Thomová.

V původně šlechtické hrobce tak dnes najdeme hromadu bezejmenných lidských kostí.

. Klokoty u Tábora

Významné barokní poutní místo na vršku nad řekou Lužnicí, vzdálené necelé 2 km od historického centra města Tábor. Stavba byla založena kolem roku 1700 na místě původního gotického kostelíka. Přispívali na ni mecenáši z řad významných šlechticů i bohatých táborských měšťanů. Centrem celého komplexu je kostel Panny Marie s půdorysem ve tvaru dvojitého kříže.

. Kostel sv. Jana Křtitele
v Českém Rudolci

Český Rudolec leží na jihovýchodě Českomoravské vysočiny v malebné krajině nedaleko Dačic. Výraznou a dobře známou dominantou obce je chátrající zámek, postavený v novogotickém stylu, který je pro svůj vzhled často nazýván Malou Hlubokou. Druhou dominantou je potom na první pohled všední vesnický kostelík s cibulovou věží a stylovou šindelovou střechou.ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz