Sonda v sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze zjišťovala,

Sonda v sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze zjišťovala, jak moc je pomník poničený. | foto: Archiv Pavla Filipa

Kamera odhalila dezolátní stav Husova sousoší

  • 77
Památkáři dnes poprvé nahlédli do nitra sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Odborníkům v průzkumu vnitřku bezmála sto let staré památky pomáhají i snímky pořízené unikátní minikamerou. Ta odhalila dezolátní stav sochy.

Miniaturní kamera proniká do nitra vážně nemocného pacienta. Odborníci na malém monitoru sledují záběry z jeho útrob a srovnávají je s podrobnou dokumentací. "Horší, než jsme čekali, zákrok uvnitř je nevyhnutelný," shodnou se po chvíli na verdiktu.

"Sousoší je v havarijním stavu, zatéká do něj voda, korodují železné šrouby spojující jednotlivé části pomníku a poškozena je i vnitřní vyzdívka z cihel," přibližuje první výsledky průzkumu Petra Hoftichová z Galerie Hlavního města Prahy, která o pomník pečuje.

"Musíme šrouby nahradit nějakým nerezovým materiálem. Je až s podivem, že některé ještě drží," řekl restaurátor Pavel Filip.

Restaurátorské a průzkumové práce na sousoší začaly už v dubnu. Zatím restaurátoři zmapovali vnější bronzový plášť a kamenické prvky podstavce.

Obrázek

Sonda prokázala, že jsou hřeby zrezivělé a že do sousoší zatéká.

Odborníci by také chtěli do útrob díla vstoupit a prozkoumat vnitřek osobně. Některé dokumenty uvádějí, že pod náměstím vede do sochy šachta. Nikdo ale neví, zda tomu tak je.

"Pak tu existuje otvor, který samozřejmě není volně přístupný, ale víme, jak se do něho dostat," uvedl restaurátor Filip.

Rekonstrukci zaplatí reklamní plachta
Z výsledků průzkumu vznikne podrobný návrh obnovy sousoší. Předpokládá se, že v zimě bude schválen památkáři. Na jaře začnou restaurátorské práce. Filip předpokládá, že potrvají asi tři roky, možná se je podaří o půl roku zkrátit.

Náklady na restaurátorské práce se odhadují na 10,5 milionu korun. Částka bude upřesněna po průzkumu. Náklady budou zaplaceny z výnosu z reklamy, kterou Pražané mohou vídat na plachtě zahalující sochu Jana Husa.

Obrázek

Stavba sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze.

Šalounovo dílo bylo odhaleno na náměstí v roce 1915. Stavělo se prý zevnitř. Socha svým pojetím vytvářela soulad s vysokým Mariánským sloupem, který už ale na náměstí není. Po vzniku samostatného Československa lidé vedení bohémem Frantou Sauerem sloup jako údajný symbol Habsburků zničili.

Pomník poškodily kulky i bomba
Snímky z kamery restaurátoři porovnávají s fotografiemi, které zachycují stavbu sochy. Mohou tak zjistit, jak se za sto let změnil vnitřek pomníku. "Naposledy byl otevřen v roce 1926, když se zaváděl plyn do míst, kde kdysi hořel věčný oheň," doplňuje Hoftichová.

Detaily sousoší a jeho stav restaurátoři průběžně dokumentují. Provádějí také rozbory vzorků jednotlivých částí sousoší i jeho podstavce. Restaurátoři se při průzkumu zabývají i takovými podrobnostmi, jako jsou odvodňovací otvory, které bude potřeba vyčistit, aby se v nerovnostech bronzového povrchu pomníku nedržela voda.

Za sto let se na pomníku nepodepsalo jen počasí, ale i dějiny. Při rekonstrukci v sedmdesátých letech například restaurátoři retušovali díry v soše, které jí způsobily kulky vystřelené Němci i Pražany během událostí Pražského povstání. Během květnových dnů roku 1945 také před pomníkem vybuchla letecká bomba, která otřásla jeho základy a statikou.

Chcete vědět více?

Reportáž z průzkumu sousoší Mistra Jana Husa čtěte v sobotní pražské příloze MF DNES.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video