Australská zdravotní sestra Tammy Davis-Charlesová při převozu k soudu v...

Australská zdravotní sestra Tammy Davis-Charlesová při převozu k soudu v Phnompenhu (13. června 2017) | foto: Profimedia.cz

Zdravotnice lovila v Kambodži náhradní matky, odsedí si rok a půl

  • 23
Osmnáct měsíců za mřížemi by si měla odsedět australská zdravotní sestra Tammy Davis-Charlesová, která v jihoasijské Kambodži hledala náhradní matky ochotné odnosit děti zahraničních párů. Za své služby si účtovala desetitisíce dolarů.

Davis-Charlesová je ve vazbě již od listopadu loňského roku. Při soudním jednání v červenci propukla v pláč a prosila soudce o milost. Šest měsíců ve vězení ji dle jejích slov připravilo o vše, co měla.

„Tammy Davis-Charlesová byla prostředníkem mezi zamýšlenými rodiči a kambodžskými náhradními matkami,“ uvedl nakonec soudce a poslal ženu na rok a půl do vězení. Kromě Davis-Charlesové byli obžalování dva její spolupracovníci. Také oni by si měli odsedět 18 měsíců.

GLOSA: Duši neprodám, ale cizí dítě vám za odměnu ráda porodím

Australská sestra pracovala na klinice v Phnompenhu, kde přijímala převážně australské páry toužící po dítěti. Za každou žádost účtovala svým klientům až 50 000 amerických dolarů (asi 1,1 milionu korun). Kambodžským ženám dávala přibližně 10 000 dolarů (asi 220 000 korun).

Do obchodu bylo zapojeno přes 20 kambodžských žen. Některé z nich jsou v současné době stále těhotné. Strach o dítě a právní nejistota nyní panuje jak u těhotných žen, tak u párů, které si odnošení dítěte objednaly.

Kambodžská vláda zakročila proti obchodování s náhradním mateřstvím na konci minulého roku, kdy přestala uznávat rodné listy takto narozených dětí a vydávat víza párům cestujícím do země v touze po dítěti. Změna přišla až letos v dubnu.

Považujete byznys s náhradním mateřstvím za morálně přijatelný?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

Příští cíl: Laos

Phnompenh dnes zahraničním párům umožňuje, aby si odvezly své dítě domů, pokud dokáží, že jsou jejich biologickými rodiči a že k „obchodu“ došlo před daným zákazem. O odvozu dítěte musí rozhodnout soud. „Snažíme se chránit zájmy dítěte,“ řekla místopředsedkyně Výboru pro boj proti obchodování s lidmi Chou Bun Eng The Phnom Penh Post. „Kambodžské ženy nejsou moc chytré, nechají (biologické rodiče) dělat, co se jim zlíbí,“ dodala.

Náhradní matky v Česku

Surogátní mateřství je kvůli rostoucímu věku rodičů i problémech s plodností stále častější ve světě, ale i v Česku.

Na úpravu této „služby“ neexistuje žádný zákon a náhradní matky i biologičtí rodiče se tak pohybují v šedé zóně a někdy i na hraně zákona.

To dokazuje i případ Hour Vanny - ženy, která souhlasila s nabídkou Davis-Charlesové.

Potřebovala s manželem splatit půjčku a peníze byly velkým lákadlem. Sama byla překvapena, když se dozvěděla, že v rodném listě dítěte je jako její manžel uveden Charles Artman, biologický otec. O něčem takovém neměla vůbec tušení. Kambodžské ženy při jednání s australskou zdravotnicí ve většině případů vůbec nevěděly, co podepisují.

Kliniky shánějící náhradní matky se v jihovýchodní Asii začaly objevovat v roce 2015. Poté, co byl v Thajsku a Indii tento byznys po řadě skandálů a obvinění z vykořisťování žen zakázán, stala se lákavou destinací Kambodža.

Důvodem byly zejména nízké náklady na zdravotní péči a velké množství chudých mladých žen. K popularitě přispěla i fakt, že kambodžské zákony nezakazují dítě homosexuálním párům nebo svobodným rodičům. Případ odsouzené sestry ovšem neznamená konec obchodování s náhradními matkami. Novou základnou pro tento typ obchodu se stal sousední Laos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video