Kam se poděla slíbená modernizace ČSSD?

  1:00aktualizováno  1:00
Krátce před evropskými volbami se zdá, že Česká strana sociálně demokratická získala nový symbol – letící vajíčko. Díky němu obsazují mítinky sociální demokracie čelná místa ve zpravodajství všeho druhu.

Že by tedy ona vajíčka byla odplatou za neplnění slibů? | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vejce házená na předsedu strany a fakt, že toto téma se stalo hlavním problémem letošních voleb, hodně napovídá o jejich charakteru a mimo jiné bezobsažnosti.

ČSSD v předvolební kampani sází na hesla a principy, které se téměř dokonale osvědčily v souboji o kraje – zdůrazňování sociálních jistot, které budou následovat po jejím vítězství, a míra sociálních nejistot, kterou přinesla a případně znovu přinese ODS. Volby do Evropského parlamentu se tak stávají jakýmsi "zahřívacím kolem" před velkým podzimním finále.

ODS k celé věci přistupuje stejně, a tak je evropských témat v této české kampani jako šafránu.

Tato "sázka na jistotu" ze strany ČSSD může – stejně jako u voleb do krajů – vyjít. Nebo také ne.

Evropské volby se netěší přílišné přízni voličů, což favorizuje spíše pravicové subjekty, resp. ODS. Těm nahrává ještě další věc. Mezi příznivci pravice výrazně převažují stoupenci myšlenek evropské integrace. U voličů ODS je jich podle opakovaných průzkumů až 80 procent.

Tito lidé nejvíce získávají z existence společného trhu Evropské unie. Hodně cestují, obchodují v rámci EU, Evropská unie navíc výrazně přispívá k modernizaci České republiky.

U levice je poměr příznivců a odpůrců Unie právě opačný – nadpoloviční většina voličů ČSSD k ní nemá pozitivní vztah. I to může podpořit jejich neúčast.

Právě evropské volby přitom nabízely ČSSD vítanou příležitost ukázat, že není jen stranou "levicového populismu", ale cíleně dokáže oslovit středové voliče-eurooptimisty.

Mimo jiné vysokoškoláky, relativně slušně situované lidi, obyvatele větších měst, inteligenci, která může být právem zklamaná například odsouváním přijetí eura předchozím kabinetem.

Právě tito lidé přitom byli v oficiálně proklamovaném hledáčku ČSSD a jejího předsedy Jiřího Paroubka. Právě on na brněnském sjezdu strany v roce 2006 představil světu projekt "modernizace", který s tím počítal – proniknout mezi skupiny, které zatím sociální demokraty příliš nevolí, ale které chce strana svou středovou a racionální politikou získat.

Ještě v roce 2007 ve svém blogu na serveru iDNES.cz napsal: "Intelektuálové je obecný pojem pro skupinu občanů, do níž patří učitelé všech stupňů škol, lékaři či manažeři, pracovníci ve výzkumu a vývoji atd. Ti všichni mají ve svém okolí natolik vysokou autoritu, že jsou schopni svým příkladem ovlivnit ve volbě i další voliče. Proto jsou klíčoví pro každou politickou stranu. A to i z důvodů nepřímého vlivu na média, která jsou klíčem pro oslovení veřejnosti."

Další takovou cílovou skupinou byli "mladí". Možná i ti, kteří po Jiřím Paroubkovi metají ona proslavená vejce. Také o nich napsal Paroubek prorocká slova: "Oslovit mladého voliče znamená založit tradici, kterou tento člověk v případě, že jeho důvěru nezklameme, bude přenášet i na své blízké a možná i potomky."

A konečně o významu těchto dvou skupin pro ČSSD: "Faktem je, že právě tyto skupiny jsou natolik početné, že pokud by je dokázala ČSSD oslovit, přispěje to k jejímu volebnímu výsledku výrazným způsobem. Navíc tyto skupiny jsou svým sociálním statusem sociální demokracii blízké. Její program je v podstatě programem, který by, nebýt současné značky strany, možná podpořili."

Ale kdeže loňské sněhy (a projekt modernizace) jsou. ČSSD se alespoň svou rétorikou posouvá spíše doleva. Že by tedy ona vajíčka byla odplatou za neplnění slibů?

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Dětští praktičtí lékaři stárnou, zrušení oboru se neosvědčilo

Dětská lékařka

Dětští praktici stárnou, a je tedy nutné, aby přišli mladí doktoři. Dokládají to i čísla – jen loni zaniklo 88 praxí,...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...Najdete na iDNES.cz