Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kam se hodí političky svou vizáží? Do školy či časopisu

  0:01aktualizováno  0:01
Ženy, které dělají politiku, nejsou nikdy vidět víc než před volbami. Manažeři volebních kampaní sázejí na to, že příjemná tvář na billboardu stranu dobře prodá. Přední české političky však připomínají odborníkům na vizáž často ženy zakotvené ve zcela jiných profesích, než je parlament. Tak například Kateřinu Dostálovou (ODS) přirovnali oslovení stylisté k sekretářce, Zuzku Rujbrovou (KSČM) vidí spíš jako učitelku, Petru Buzkovou (ČSSD) pak jako ženu pohybující se v mediální sféře.

Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová by podle nich zase dobře zapadla v některé z redakcí časopisu pro ženy a Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) by svým vzhledem uspěla jako manažerka.

"Myšlení političek se automaticky odráží i na jejich vizáži. Je to taková samovolná komunikace s potenciálními voliči, a to je důležité," říká vizážistka Renata Zelinková. A dodává, že zevnějšek má jednoznačný vliv při hodnocení i strany jako takové. Buzková podle ní vděčí za svou pozici nejoblíbenější političky právě tomu, že dbá na to, jak vypadá a co si obléká.

Jak na voliče? S atraktivní tváří
I když na české politické scéně je političek poskrovnu, před volbami se to ženskými tvářemi na plakátech jen hemží. Pomůže ženská tvář přilákat straně více hlasů?  Když vedle Petry Buzkové postavíte kteréhokoli jiného člena ČSSD, pak ona jako kamelot volebních materiálů jistě uspěje více.

Jsou tedy ženy-političky garantem většího počtu volebních hlasů? Vybrali jsme pět žen na předních místech kandidátek nejsilnějších politických formací a požádali vizážisty, aby okomentovali, zda svým vzhledem straně pomáhají, či nikoli. Lídr ČSSD v Praze Petra Buzková si v žebříčku péče o svůj zevnějšek udržuje vedoucí postavení.

"Patří mezi nejoblíbenější političky a myslím, že je to ovlivněné právě její vizáží," hodnotí vizážistka Renata Zelinková. Avšak zatím to nebylo příliš platné: v dosavadních volebních kláních ČSSD v Praze proti ODS příliš neuspěla. Ale letošní průzkumy ukazují, že někdejší propastný rozdíl mezi oběma stranami se začíná tenčit.

Podle odborníků jako jediná z hodnocených političek působí Buzková tak, jak ona sama chce. "Zaujme muže i ženy všech skupin," míní vizážista Michal Zachar. Buzková je sice dlouholetou členkou ČSSD, upraveným zevnějškem však nepředstavuje typického představitele své strany. A tady může jak získat, tak ztratit: oslovit ty, kteří by jinak ČSSD nevolili, a na druhou stranu může její nákladnější styl odradit sociálně slabší.

I Hana Marvanová - koaliční protivník Buzkové v Praze, dopadla u odborníků na image poměrně dobře: příliš by toho na ní neměnili. A pro roli obecně přijatelného politika je podle jejich mínění její nenásilně příjemný vzhled možná i vhodnější. "S její vizáží se může ztotožnit mnoho žen," říká Zelinková.

Co se týče rozhodování voličů, pak by Marvanová svým vzhledem bodovala především u těch rozhodujících se prvoplánovitě a spíše u mužů. Marvanová působí podle Zachara pro ostrá politická klání až příliš plaše. "Z hlediska předvolební politiky je její spojení s Cyrilem Svobodou dobře promyšlená kalkulace," míní odborník.

Trojku ODS v olomouckém kraji, Kateřinu Dostálovou, kdosi označil za nejhezčí poslankyni - asi s ohledem na její dřívější profesi manekýny. U znalců image příliš bodů nezískala. "Na neverbální komunikaci asi moc nedá, jinak by nemohla mít naprosto kontrastní barvu vlasů a obočí. Rozhodně bych zlepšil vlasy, její účes není moderní," míní Zachar.

A jak pomáhá svým vzhledem ODS při sběru hlasů? U žen asi moc podpory nezíská a obecně není podle Zachara typ, který by automaticky získával přehršel sympatií. "Pro mladé je nepřitažlivá, pro staré moc generál," říká vizážista.

Vlasta Parkanová, volební lídr Koalice ve Středočeském kraji, působí na odborníky rozporuplně. Jedni ji hodnotí jako člověka, který působí vyrovnaně a inteligentně - tedy pro politika dobré hodnocení. Jiní jí naopak vyčítají, že jí chybí harmonie. "Dříve vypadala vzdušněji a uvolněněji. Doporučoval bych jí jasnější, teplejší barvy oblečení, které se více hodí k jejímu temperamentu," říká Michal Zachar. Svým zevnějškem podle něho zaujme spíše nerozhodnuté voliče - ženy.

"Takové, které jsou nejisté a mají potřebu konzervativního vzoru," míní Zachar. Typickou členkou své strany je pak dvojka KSČM v jihomoravském kraji Zuzka Rujbrová. Podle imagemakerů může na voliče působit spíš "líbivými" sliby své strany než svým vzhledem, a hned také nabízejí řadu rad, jak nedostatky zlepšit: kupříkladu pořídit si jiné, méně učitelské brýle.

Svým zjevem působí spíš uzavřeně, méně ochotně ke komunikaci, ale jako žena, která má věci pevně ve svých rukou. Spíše zaboduje na venkově a v malých městech. Podle Zachara ladí Rujbrová se svou stranou stejně jako ostatní. "Velmi podobný typ jako Kateřina Dostálová, jenže z druhé strany spektra," dodal Zachar.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz