Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kam Pražané nejvíc chodí za kulturou

  9:21aktualizováno  9:21
Praha - Nejoblíbenějším kulturním stánkem Pražanů je vinohradské divadlo. Mezi výstavními síněmi obyvatelé hlavního města nejčastěji zmiňují Národní galerii, z klubů vede v oblibě žižkovská Akropolis. Vyplývá to z nejnovějšího šetření české pobočky renomované americké společnosti Gallup Organization, která se zabývala výzkumem kulturního života v Praze od loňského prosince do letošního května.

Tazatelé hovořili s více než tisícovkou lidí na téma jejich kulturních preferencí a mimo jiné zjišťovali, jaký image má v očích obyvatel Prahy Divadlo Archa a Galerie Rudolfinum. Právě na objednávku těchto dvou kulturních institucí totiž výzkum vznikl.

Proto se soustředil především na mapování obliby žánrů, které s Archou a Galerií Rudolfinum bezprostředně souvisejí. "Jde mi o to, abych měl relevantní podklady k nasměrování činnosti galerie tím či oním směrem," říká ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "Abychom nepracovali jen s dohady, potřebujeme informace, jak je galerie vnímána veřejností," podotýká.

Výzkum dokládá pořadí oblíbenosti divadel, galerií, klubů, koncertních sálů a kin. V případě promítacích sálů však nezahrnuje nové multiplexy, především Slovanský dům.

Na otázku, které je jejich nejoblíbenější kino, tak uváděli dotázaní nejčastěji Galaxii, Blaník, Aero a Lucernu. Lze však předpokládat, že v současné době by výsledky oblíbenosti kin mohly vypadat jinak.

Gallup Organization zkoumala i oblibu žánrů. Zjistila, že nejvíce dotázaných preferuje dokumentární filmy. Následuje činohra, muzikál a koncerty klasické hudby. "Byla to skupina otázek, ve které měli dotázaní vyjmenovány kulturní žánry a měli určit, který z nich považují za svůj oblíbený, spíše oblíbený nebo neoblíbený," popisuje metodu výzkumu ředitelka společnosti Gallup Organization Česká republika Alena Nedomová. Nejčastější výhradou milovníků kultury byla cenová či fyzická nedostupnost vstupenek.

Výtvarné umění

Nejoblíbenější galerie:

1. Národní galerie
2. Pražský hrad
3. Mánes
4. Veletržní palác
5. Anežský klášter
6. Valdštejnská jízdárna
7. Galerie Rudolfinum
8. U Kamenného zvonu
9. Miro

O výtvarné umění se podle výzkumu zajímá více než polovina dotázaných. Více než šedesát procent respondentů preferuje staré umění. Současné výtvarné umění má ve velké oblibě jedenadvacet procent dotázaných, šestatřicet procent lidí je považuje za spíše oblíbené.

Milovníci výtvarného umění mají nejraději Národní galerii a všechny galerie na Pražském hradě. Následuje Mánes, Veletržní palác a Anežský klášter. Nejoblíbenější komerční galerií je Galerie Miro na devátém místě. Galerie Rudolfinum obsadila sedmou příčku. "Výsledky pro nás nebyly překvapující, spíše výrazně zpřesňující," říká ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "My jsme řadu věcí tušili, výsledky výzkumu pak některé z nich potvrdily a některé upřesnily. Naši práci to nijak zásadně neovlivní, k podstatným změnám není důvod. Musíme především zpřesnit práci s médii, ovlivnit vnější obraz galerie Rudolfinum."

Divadlo

Nejoblíbenější divadla:

1. Vinohradské divadlo
2. Národní divadlo
3. Karlínské divadlo
4. Žižkovské divadlo
5. Činoherní klub
6. ABC
7. Stavovské divadlo
8. Na zábradlí
9. Pod Palmovkou
10. Státní opera

Vinohradské divadlo uváděli dotazovaní nejčastěji jako odpověď na otázku, kterou z kulturních institucí v Praze mají celkově v největší oblibě. Je rovněž na první příčce oblíbenosti divadel. Nejraději ho mají ženy středního a staršího věku. Hned za ním je divadlo Národní a Karlínské, čtvrtou příčku přisoudili respondenti Žižkovskému divadlu, kde hraje především Divadlo Járy Cimrmana.

Výzkum se zaměřil i na zmapování oblíbenosti a známosti Divadla Archa. To funguje jako multikulturní scéna bez stálého souboru, která Pražanům několikrát do roka nabízí špičková světová hudební, divadelní či taneční tělesa, výběr z domácí produkce i projekty šité na míru Arše.

Výzkum ukázal, že jméno Archy vůbec nezná necelých devatenáct procent dotázaných, pouze osm procent respondentů však Archu někdy navštívilo. Z nich necelá polovina hodnotila Archu nejlepší možnou známkou a stejný počet návštěvníků oznámkoval Archu dvojku. "Divadlo Archa se o svůj veřejný ohlas zajímá průběžně, podobný průzkum jsme měli už v minulosti k dispozici," říká ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. "Jen jsme se ubezpečili, že za sedm let existence Archy se toho zase tolik nezměnilo. Pevná data nám potvrdila některé naše domněnky a usnadnila některá naše rozhodnutí. Ukázalo se například, že část diváků si stěžuje na pozdní začátky, ale na druhou stranu přichází dost velké procento diváků až těsně po plánovaném začátku. Budeme proto například hledat cestu, jak donutit lidi chodit včas."

Výzkum charakterizuje Divadlo Archa jako kulturní zařízení pro vzdělanostní elitu. Podle Ondřeje Hraba to souvisí s celkovým stavem české společnosti. "V Belgii či Německu hrají divadla s podobným repertoárem společensky širší roli než my. My jsme spíše oázou, která se pomalu rozšiřuje, která postupně zasahuje širší a širší vrstvy společnosti. Existence Archy je navíc dost dlouhá na to, abychom se už pokusili o nějakou změnu. Duch Archy zůstane zachován, budeme však klást větší důraz na vlastní tvorbu. Výzkum však do značné míry potvrdil, že se nemusíme bát, že je tady už pevná skupina diváků Archy."

Kluby

Nejoblíbenější kluby:

1. Akropolis
2. Lucerna
3. Roxy
4. Rock café
5. Viola
6. Malostranská beseda
7. Karlovy lázně

Výzkum oblíbenosti hudebních klubů ukázal především to, že v oblibě výrazně nedominuje žádný konkrétní klub. První příčku obsadila Akropolis, multikulturní scéna, která se profiluje především kvalitními koncerty rockové hudby a world music. Víceméně shodný počet příznivců vykazuje Lucerna, Roxy a Rock café. Žádný z dalších klubů v pořadí nezmiňuje více než jedno procento dotázaných. V preferencích žánrů je přitom rock zmiňován jedenadvaceti procenty dotázaných a etnická hudba jedenácti. Koncerty alternativy jmenovalo sedm procent dotázaných účastníků.

Koncertní sály

Nejoblíbenější koncertní sály:

1. Rudolfinum
2. Obecní dům
3. Lucerna
4. Akropolis
5. Paegas Aréna
6. Žofín
7. Archa
8. U Kamenného zvonu

Klasickou hudbu uvádí mezi svými nejoblíbenějšími žánry šestatřicet procent účastníků šetření. Za svou oblíbenou hudbou docházejí nejčastěji do Rudolfina a Obecního domu. Šestatřicet procent respondentů přiřklo třetí příčku v oblibě koncertních sálů Lucerně, na dalších místech je Akropolis a Paegas Arena. Třináct procent dotázaných považuje za svůj velmi oblíbený žánr také soudobou vážnou hudbu.

Jak se zkoumalo

Ředitelka české pobočky Gallup Organization Alena Nedomová zdůrazňuje, že výzkum se nezabýval oblibou kulturních žánrů, které nesouvisí s nabídkou Galerie Rudolfinum a Divadla Archa. Proto uvádí na pátém místě preference náročné klubové filmy, ale nemapuje oblibu standardní komerční nabídky filmů v běžných kinech.

Nejoblíbenější žánry:

1. Dokumentární filmy
2. Činoherní představení
3. Muzikál
4. Koncerty klasické hudby
5. Náročné klubové filmy
6. Moderní tanec
7. Představení pro děti
8. Loutkové divadlo
9. Taneční scéna
10. Opera

Při zjišťování nejoblíbenějších kin navíc do dotazů nezahrnul nedávno otevřené multikino ve Slovanském domě. Na prvním místě se tak ocitlo multikino Galaxie, za ním následuje Blaník a Aero. "Preference Galaxie a Blaníku však i přesto do značné míry ukazuje, jaký druh filmů mají lidé ve skutečnosti v největší oblibě," konstatuje Nedomová.

Ředitelka Gallupovy organizace je přesvědčena, že respondenti ve většině případů nepodlehli pokušení prezentovat se jako kulturně vyspělejší, než ve skutečnosti jsou. "Případné sebeprezentaci tazatele nebo jakékoli manipulaci s ním se snažíme v maximální míře vyhnout zněním a způsobem kladení otázek. Výzkum byl dělán telefonicky, lidé neměli moc čas přemýšlet o tom, co by měli odpovědět," říká.

Co s tím
Ředitel Galerie Rudolfinum považuje systematické a výzkumem podložené mapování kulturních preferencí a zájmů lidí za jedinou možnou cestu dalšího vývoje velkých kulturních institucí. "Tato metoda je v Evropě běžná, tady jsme však myslím dosud jediní, kdo s ní pracuje," říká. "Poskytujeme určitou službu veřejnosti a nechceme pracovat systémem obvyklým u určité části českých kunsthistoriků, kteří mají nesmírně vysoké mínění o své odborné a společenské erudici a naprosto odmítají akceptovat realitu. Exaktní metody výzkumu přispějí k vytvoření realistického obrazu o práci galerie a o lidech, pro které celou tu práci děláme."

Petr Nedoma i Ondřej Hrab rovněž zmiňují záměr na vytvoření návštěvnického klubu pro příznivce Divadla Archa a Galerie Rudolfinum. Ponese jméno R.A.S./A.R.T. (Rudolfinum Archa Společně/Archa Rudolfinum Together) a nabídne svým členům různé slevy či výhody na společný průkaz, platný v obou institucích.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Před šesti lety zemřel Václav Havel, připomene ho řada akcí v Česku

...v Praze. Václava Havla připomínal i velkoformátový portrét na budově...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomenou prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6 bude...

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...Najdete na iDNES.cz