Členové dosavadní vlády Jiřího Rusnoka musí po střídání vlád řešit svou budoucnost. Někteří,  jako Jiří Rusnok, Vlastimil Picek či Martin Pecina mají jasno. Exministr financí Jan Fischer váhá.

Členové dosavadní vlády Jiřího Rusnoka musí po střídání vlád řešit svou budoucnost. Někteří, jako Jiří Rusnok, Vlastimil Picek či Martin Pecina mají jasno. Exministr financí Jan Fischer váhá. | foto: ČTK

Kam míří Rusnokova vláda? Do ČNB, na Hrad i do soukromého sektoru

  • 95
Zatímco ministři nové vlády Bohuslava Sobotky nastupují do úřadů, členové předchozí "prezidentské vlády" vedené ekonomem Jiřím Rusnokem řeší, co s nimi bude dál. Sám Rusnok má slib prezidenta Miloše Zemana, že ho jmenuje do bankovní rady České národní banky, někteří bývalí ministři však ještě úplně jasno nemají.

"Asi se vrátím do soukromého sektoru. Nechci ještě říkat, kam přesně půjdu. Až trochu opadne ta hysterie, že jsme prezidentovi muži," řekl k tomu ve čtvrtek dosavadní ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Podobným směrem, tedy do privátního sektoru, jde i končící ministr vnitra Martin Pecina. Nastoupí do moravské strojírenské firmy Alta. "Celý profesní život dělám ve strojírenství, pokud zrovna nejsem ministrem vnitra," uvedl Pecina, když předával úřad svému Milanu Chovancovi. A svými slovy rozesmál přítomné. Pecina byl ministrem vnitra také v úřednické vládě Jana Fischera od května 2009 do července 2010.

Picek na Hradě, jistotu mají i poslanci Benešová a Podivínský

Kromě expremiéra Rusnoka má pozici ve státních službách jistou exministr obrany, předtím náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Bude odborným poradcem prezidenta Zemana pro armádu a bezpečnostní otázky.

Marie Benešová, která šéfovala spravedlnosti, byla loni zvolena poslankyní za ČSSD, a exministr životního prostředí Tomáš Podivínský za KDU-ČSL. František Lukl se z ministerstva pro místní rozvoj vrací k práci starosty Kyjova. Nabídky má ale i ze soukromého sektoru a musí si je rozmyslet. Pro stát bude dál pracovat exministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, který už začal působit jako vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Dosavadní ministr dopravy Zdeněk Žák řekl iDNES.cz, že se vrátí ke své odbornosti. "Jsou to konzultace v oblasti bezpečnosti a efektivity dopravní infrastruktury. Chci působit i v zahraničí," uvedl. Pracovat bude jako OSVČ.

Exministr zdravotnictví Martin Holcát se vrací na místo náměstka pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Na domovskou Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích se z křesla ministra školství vrátí Dalibor Štys. Na univerzitě působil v oboru fyzikální biologie.

"Dnes jedu za dětmi a pak se vracím na Potravinářskou komoru," řekl ve čtvrtek exministr zemědělství Miroslav Toman.

Kohoutovi nabídl Zaorálek spolupráci v ekonomické diplomacii

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že Janu Kohoutovi nabídl spolupráci v oblasti ekonomické diplomacie, a to na postu poradce. Kohout řekl, že má nabídek několik a zatím se nerozhodl, kde bude dále působit.

"Předávám ministerstvo v dobré kondici, v konsolidovaném stavu," prohlásil už ve středu dosavadní ministr financí Jan Fischer. Sám ještě nemá ujasněno, co teď bude dělat. Ví jen to, že si vybere dovolenou.

Žádné plány naopak nemá podle agentury ČTK Jiří Balvín, který dosud vedl ministerstvo kultury. Svůj úřad předá Danielu Hermanovi z KDU-ČSL v pátek až jako poslední ze členů dosavadní vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video