Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalouskův úřad nemusí platit půl milionu za chybu v kauze ProMoPro

  13:01aktualizováno  14:29
Ministerstvo financí nemusí platit 500 tisíc korun ani se omluvit Liboru Veverkovi za zveřejnění jeho osobních údajů v souvislosti s kauzou ProMoPro. Nepravomocný verdikt v aféře z doby českého předsednictví EU vynesl pražský městský soud.

Internetové stránky společnosti ProMoPro | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rozhodnutí je nepravomocné a strany se proti němu mohou odvolat. Právní zástupkyně Veverky Martina Jankovská se však odmítla vyjádřit, zda tak učiní.

"Uveřejnění informací bylo ve veřejném zájmu. Příjmy, které plynuly v minulosti z úřadu vlády na firmu Promopro, již byly středem zájmu opakovaně. Domnívám se tedy, že jakákoli další informace v tomto směru je skutečně ve veřejném zájmu a žalovaná strana (MF) v této souvislosti byla oprávněna jméno žalobce (Veverky) zveřejnit," prohlásila soudkyně Jaroslava Lobotková.

Aféra ProMoPro

Udělejte si přehled v celé kauze

Za přiměřená označila i slova ministra financí Miroslava Kalouska slova o tom, že v případu došlo k "nestandardní zlodějně".

Právní zástupkyně Veverky ve své řeči argumentovala tím, že ministerstvo porušilo nejen princip presumpce neviny, ale i povinnost mlčenlivosti, kterou jsou jeho zaměstnanci v těchto případech povinni dodržovat. "Tisková konference byla připravena, aby se stala soustem pro média (...). Vzbudila dojem, že je žalobce trestně odpovědný," podotkla Jankovská.

Libor Veverka se domáhá omluvy a půl milionu za to, že při tiskové konferenci ministerstva z února loňského roku byly podle něho v rozporu se zákonem zveřejněny jeho osobní údaje.

Na tiskové konferenci například zaznělo, že Veverka má dispoziční právo ke všem účtům v Rakousku, kam prý odešla část ze sporného plnění 240 milionů korun. Asi 135 milionů korun skončilo podle ministerstva v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, odkud peníze odcházely na další rakouské účty.

"Peníze nešly rakouským subdodavatelům, ale blízkému spolupracovníkovi a společníkovi pana Veselého," uvedl tehdy ministr Miroslav Kalousek. Podle ministerstva financí je Veverka nepochybně propojen s majitelem firmy ProMoPro Jaroslavem Veselým, oba také společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

Konec kauzy ProMoPro je v nedohlednu

Veverkův případ je jen střípkem v celé kauze, zakázkou úřadu vlády pro firmu ProMoPro jako takovou se zabývá protikorupční policie. Momentálně není možné odhadnout, kdy bude řízení skončeno," řekla mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Iva Vojtková. "Citlivost případu je dána především tím, že řízení je vedeno průběžně v České republice a Rakousku," dodala.

Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády již dříve uvedl, že firmě za tyto služby zaplatil téměř 551 milionů korun, výrazně více, než se původně čekalo.

Případ téměř stál křeslo ministra obrany Alexandra Vondru. Ten jako někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti měl české předsednictví na starosti. Hájil se, že osobní odpovědnost nenese, opozice ale i tak žádala jeho hlavu. Ministr dal funkci k dispozici, premiér Petr Nečas ho ale v čele resortu ponechal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz