Studie nového plzeňského divadla

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

Kalouskův plán by omezil v Plzni MHD, možná jí sebere i nové divadlo

  • 98
Katastrofické úvahy v Plzni vyvolává plán ministerstva financí prosadit nový systém rozdělování peněz obcím. Menší města a obce mají vydělat, ale čtyři největší naopak tratit. A Plzeň by na tom byla nejhůř ze všech. Musela by si totiž v příjmech škrtnout 900 milionů korun.

Mnozí politici tvrdí, že by to mělo na město zásadní dopad. Nebyly by peníze na nové stavby, došlo by na razantní zvýšení jízdného a omezení provozu dopravních podniků nebo divadla. Potíže by měly i amatérské sportovní oddíly, závislé na podpoře radnice. A zcela reálná by se stala možnost, že radnice nepostaví novou divadelní budovu.

Pro Plzeň děsivou variantu budoucího vývoje prosazují především politici zvolení za TOP 09. Samozřejmě kromě těch plzeňských. Proti plánu sebrat peníze velkým městům vystupuje hlavně ODS, která ale nezpochybňuje, že se má menším obcím přidat.

"Plzeň, Ostrava a Brno měly z minulosti uměle nastavené koeficienty, které je nepřiměřeně zvýhodňovaly," zdůvodňoval kontroverzní plán ministerstva financí jeho mluvčí Ondřej Jakob. Ten dodal, že návrh přivítali zástupci například Zlína nebo Liberce.

Změna v systému financování obcí má přijít v roce 2013. TOP 09 připouští, že by v případě plánovaného poklesu příjmů Plzně peníze městu ubývaly postupně během několika let, než by klesly o avizovaných 900 milionů.

Jako první by to odnesla veřejná doprava, říká primátor

Primátor Plzně Martin Baxa (ODS) tvrdí, že i tak by radnice změnu musela vyrovnat velkými škrty. "Znamenalo by to významné omezení služeb. Jako první by to jednoznačně odnesla veřejná doprava, do které město dává zhruba miliardu ročně. Ale muselo by se škrtat také ve výdajích do kultury i do sociální oblasti. Mohlo by dojít i na omezení příjmů městských částí," prohlásil Martin Baxa.

Primátor ale tvrdí, že se jeho ODS snaží změně - přinášející Plzni pohromu - zabránit.

Bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek z opoziční Pravé volby pro Plzeň řekl, že snížení příjmů o 900 milionů by mělo pro město fatální důsledky.

"Já si to ani nedokážu představit," sdělil Vladimír Duchek. Toho plán ministerstva financí pobuřuje a nechápe, co je jeho cílem. "Mají státní rozpočet v objemu tisíce miliard a jednu miliardu přitom hledají v pětimiliardovém rozpočtu Plzně," kroutí hlavou Duchek.

Plzeň buduje infrastrukturu pro lidi z celého regionu

Duchek odmítá tvrzení, že se ministerstvo snaží nastavit spravedlivější způsob rozdělování peněz obcím.

"To jsou nesmysly. Plzeň je regionální centrum, které například zajišťuje služby pro dvacet tisíc studentů univerzity z velkého okolí. Spousta lidí sem jezdí do nemocnice, za prací, za zábavou a za kulturou. Město kulturu a zábavu platí. Plzeň zkrátka buduje infrastrukturu, která slouží lidem z celého regionu. A ministerstvo financí to není schopné pochopit," konstatoval Duchek.

Šéf Pravé volby kritizuje i skutečnost, že kvůli chystané změně systému staví zájmy menších obcí proti zájmu velkých měst. "Vypadá to na metodu: Rozděl a panuj. Místo toho, aby se peníze hledaly ve státním rozpočtu, poštvou se proti sobě radnice. To je velmi nešťastné," konstatoval Duchek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue