Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek zahladil stopy po chybách v hospodaření Ústavního soudu

  10:29aktualizováno  11:26
Ministr financí Miroslav Kalousek zahladil výsledky kontroly na Ústavním soudu, přestože jeho kontroloři objevili nepořádek v provozu služebních vozů. Podle zjištění kontroly auta spotřebovala moc nafty a na jejich servis nebyl vypsán tendr. Poté, co se vedení soudu proti kontrole ohradilo, Kalousek její výsledky škrtl.

Ústavní soud měl nepořádek v provozu aut, Kalousek výsledky kontroly ale zrušil. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Z loňské podzimní kontroly Kalouskových inspektorů podle Hospodářských novin například vyplynulo, že podle záznamů o jízdě aut jeden soudce dokázal najednou jezdit ve dvou vozech. Nebo že na 128kilometrové trase mezi Jihlavou a Prahou jel vůz oklikou dlouhou 402 kilometrů.

Navíc soud místo tendru zadával opravy aut stále jedné firmě. Kontroloři našli i pětimilionové nesrovnalosti v účetnictví při nákupu softwaru. Přesto Kalousek výsledky kontroly zahladil poté, co se proti nim soud ohradil. Kvůli Kalouskově rozhodnutí z úřadu po třiceti letech odešel úředník Robert Šíp, který kontrolu vedl.

Ministr financí tvrdí, že už během kontroly předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zapochyboval o tom, zda se kontrolou nenaruší nezávislost soudu. "O tom jsem si nedovolil s ústavní autoritou polemizovat," uvedl Kalousek, podle nějž by spekulace o ohrožení nezávislosti soudu mohlo vyvolat i penále, které by na základě kontroly ministerstva soudu udělil finanční úřad.

"Nepřipustit tyto spekulace ve veřejném prostoru bylo pro mne zcela zásadní prioritou, proto jsem rozhodl v příslušném procesu dál nepokračovat. Bylo to mé rozhodnutí a jsem si jist, že bylo správné," dodal ministr financí.

Podle něj kontroloři neodhalili nic, co by mělo zajímat policii, a Kalousek je přesvědčen, že předseda soudu u odhalených chyb zjedná nápravu.

Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška měl případnou kontrolu soudu provádět Nejvyšší kontrolní úřad, a nikoliv ministerstvo financí.

"Podle našeho názoru je v ústavě zřízen Nejvyšší kontrolní úřad jako ústavně nezávislá instituce mimo jiné i proto, aby kontroloval účetnictví jiných ústavních orgánů," řekl ČTK Langášek. Soud prý i přes svůj odlišný názor nechal kontrolory z ministerstva pracovat. Kontrola ale podle Langáška neodhalila nic, co by stálo za řeč, jde prý o jednotlivosti za období tří let.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz