Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jste ministr plýtvání, vyčinil Kalousek Babišovi. A vystavil mu „audit“

  21:22aktualizováno  21:22
Bývalý ministr financí se v úterý pustil do toho současného. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vystavil Andreji Babišovi „opoziční audit“. A vicepremiér z něho vyšel s jedinou pochvalou - za to, jak vede výkaznictví. Z něj lze podle Kalouska totiž vyčíst, jak špatně Babiš, kterého označuje za „ministra plýtvání“, resort řídí.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a Andrej Babiš z hnutí ANO před začátkem debaty na Českém rozhlase. (4. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Oproti slibům velkého šetření vláda prudce zvyšuje provozní výdaje, zejména na platy státních úředníků. Oproti slibům na uvolnění investic vláda investuje mnohem méně než naše vlády v dobách nejhlubší krize. Oproti slibům o lepším výběru daní dynamika výběru daní prudce pokulhává za růstem ekonomiky, efektivita výběru klesá,“ vyčítal Kalousek Babišovi.

Nutno říct, že ministra financí si nevybral záměrně. Jednotliví odborní mluvčí TOP 09 totiž v těchto týdnech postupně komentují činnost všech ministrů a na Kalouska logicky vyšel právě Babiš. Ten si z jeho auditu nic nedělá: „To není žádný audit. To je snůška blábolů a nesmyslů,“ tvrdí Babiš. I z toho je zřejmé, jak to mezi oběma politiky jiskří.

Kalousek vyčítá Babišovi „personální genocidu“

Kalousek totiž vedle čísel Babišovi vyčítal i personální politiku. „Od roku 1993 nenajdete žádného ministra, který by se dopustil takto rozsáhlé personální genocidy vůči nestranickým odborníkům, kteří na ministerstvu financí byli vždycky,“ tvrdí Kalousek.

Babiš podle něho vytváří personální chaos nejen na úřadu, ale i ve společnostech se státní účastí.

„To, co teď proběhlo v Čepru a Meru, a to, co bylo ve Státní tiskárně cenin, je bezprecedentní, bezdůvodné, zvlášť k výsledkům, které vykazoval například ředitel Státní tiskárny cenin pan Bulíček. Byli to ředitelé, kteří dosahovali výborných výsledků. Důvod, proč došlo k jejich odvolání, může být jediný, pan ministr hledá sobě oddané lidi,“ říká Kalousek.

Ředitele Státní tiskárny cenin Richarda Bulíčka odvolal Babiš loni v březnu kvůli zlatým slitkům, kterými společnost obdarovala některé politiky, mimo jiné mezi nimi figuroval podle serveru iHNed i Kalousek nebo lidé s vazbami na Ivo Rittiga. Padlo kvůli tomu i trestní oznámení. Loni v červnu ministerstvo financí obměnilo členy dozorčích rad společností Čepro a Mero, což je u ministrů vcelku běžná praxe. Pochybnosti však letos v lednu vzbudilo, když se šéfem Mera stal údajný Babišův spojenec z dob privatizace Unipetrolu Stanislav Bruna.

Přivedl jsem si jen sekretářku, oponuje Babiš

„V Čepru jsem nevyměnil nikoho, je tam zástupce sociální demokracie, který tam byl. A v Meru jsme zabránili padáku, co tam tři pánové měli: 99,6 milionu. To si pan Kalousek plete,“ oponuje Babiš. Odmítl také, že by se na ministerstvu obklopoval „svými“ lidmi.

„Dovolil jsem si přivést jednoho člověka - sekretářku. Lidé, které jsme vyhodili, se podíleli na různých podivných kšeftech, na něž jsou trestní oznámení. Hlavně na ekologické zakázky, které měl pan Kalousek tak oblíbené a kde viděl velké zisky, asi pro sebe,“ kontroval Babiš.

Kalousek mu vyčetl také nárůst strukturálního deficitu rozpočtu. Zatímco za Nečasovy vlády se ho podle Kalouska podařilo snižovat - až na minus 0,3 procenta HDP - teď vzrostl na minus 1,8 procenta.

„Po příliš tvrdých úsporných opatřeních v době hospodářského útlumu vedoucích k dalšímu prohloubení recese se současná vláda snaží napravit situaci ekonomiky prorůstovými opatřeními,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Mezi opatřeními vyjmenovává návrat k původnímu modelu valorizace důchodů, zvýšení plateb za státní pojištěnce, změnu úhradové vyhlášky či dotace na obnovitelné zdroje.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz