Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

Kalousek: VV promarnily šanci prosadit větší zdanění nejvyšších příjmů

  • 1040
Ministr financí Miroslav Kalousek už nehodlá s VV diskutovat o "výměnném obchodu", kdy by za souhlas strany s jednotnou sazbou DPH 19 procent kývl na vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy. "Svoji příležitost dosáhnout větší míry progrese promarnily Věci veřejné ve středu," řekl Kalousek.

Ministři za Věci veřejné totiž nehlasovali pro výdajové limity rozpočtu na příští rok s předpokládaným schodkem 105 miliard korun. Věci veřejné byly ochotny podpořit úpravu DPH na 19 procent, což by umožnilo snížit schodek na 95 miliard korun jen v případě, že by se vyšší daně dotkly i lidí s nejvyššími příjmy.

Kalousek v pátek v rozhovoru pro Hospodářské noviny zmínil, že byl ochoten o vyšší daňové progresi uvažovat. "Muselo by to být zdůvodněné a časově omezené. Recipročně k tomu, že se skrze DPH více zdaní spotřeba, bych požádal o solidaritu vysokopříjmové skupiny," řekl ministr financí a první místopředseda TOP 09.

Odmítl přitom ale, že by pro lidi s vyšším příjmem zaváděl novou sazbu daně. "Je řada instrumentů, které lze použít," uvedl Kalousek. "Diskuse ale skončila, Věci veřejné odmítly 19procentní sazbu DPH k 1. 1. 2012 a já samozřejmě nehodlám navrhovat nic jiného," řekl k tomu později novinářům ministr financí.

O DPH se bude dál jednat. Už to ale nebude "něco za něco"

O sazbách daně z přidané hodnoty, které mají být v příštím roce 14 a 20 procent a v roce 2013 ve výši 17,5 procenta, se podle něj povede diskuse ještě při parlamentní rozpravě na začátku září, kdy to mají poslanci schválit.

Kalousek už ale nebude ochoten vyměnit s Věcmi veřejnými jejich případný dodatečný souhlas se změnou DPH na 19 procent od příštího roku s větší daňovou progresí.

Šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta v rozhovoru pro iDNES.cz před hlasováním o výdajových limitech rozpočtu prozradil, za jakých podmínek by VV na DPH ve výši 19 procent kývly. "Progresivní zdanění by znamenalo zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné," popsal návrh své strany Bárta.

VV při poradě ekonomických ministrů navrhly, že by vyšší příjmy měly být zdaněny 30 procenty, podle informací iDNES.cz byla ovšem strana ochotna kývnout i na sazbu 25 procent. A vyjednávání nepovažují Věci veřejné za uzavřené, což v pátek Bárta zopakoval - i přes Kalouskovo kategorické ne.

Lidé s nejvyššími příjmy nebudou moci uplatnit slevu na dani

Kalouskovi se totiž nelíbil nápad, že by měla být druhá daňová sazba. Místo toho zvažoval jinou cestu - vycházející z úprav daňového základu. Tím, že Bárta mluvil o 30 procentech z příjmů nad 90 tisíc korun, možnou dohodu zatím "pohřbil".

Jediné, s čím teď ministr financí počítá v návrhu daňové reformy, je to, že lidé, jejichž příjmy jsou vyšší než je strop odvodů na sociální a zdravotní pojištění, nebudou moci uplatňovat slevu na dani na poplatníka. Tím chce stát zrušit existující daňovou degresi - lidé s nejvyššími příjmy jsou totiž nyní fakticky daňově zvýhodněni. Na odstranění daňové degrese se ODS, TOP 09 a VV domluvily již při vzniku koaliční vlády. Otevřené zatím bylo, jak to přesně koalice udělá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video