Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Husákovským režimem vycepovaný fízl nepatří do státní správy

  14:28aktualizováno  14:28
Politici TOP 09 si podle exministra Miroslava Kalouska vyhrazují právo změnit služební zákon, jakmile to bude možné. Vadí jim totiž, že jako absolvované vysokoškolské studium bude služební zákon uznávat i Fakultu státní bezpečnosti a Fakultu ochrany státních hranic Vysoké školy SNB, stejně jako moskevský institut MGIMO.

Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Husákovským režimem vycepovaný komunistický fízl nepatří do státní správy 25 let po listopadu 1989 a při první příležitosti se tento váš rudý názor pokusíme změnit,“ řekl ve sněmovně Kalousek poté, co jeho TOP 09 a druhá opoziční pravicová strana ODS neprosadily, aby se tyto školy neuznávaly.

„Nás tento postoj nepřekvapil u klubů KSČM a hnutí ANO vzhledem k anamnéze jejich předsedů, ale samozřejmě z určitého úhlu pohledu je nutno obdivovat postoj historických stran ČSSD a KDU-ČSL, které neváhaly buď přiznat barvu, anebo pochopit pragmaticky horký tep doby,“ pustil se Kalousek do dalších stran.

Obě opoziční pravicové strany přitom spolu s ČSSD, ANO i lidovci hlasovaly pro dohodu o novém služebním zákonu (více o tom najdete zde).

„Přesto, že náš názor zůstal v menšině a nám nezbývá než to vzít na vědomí, dovolte, abychom si ponechali názor, že toto komunistické represivní učiliště nebylo plnohodnotnou vysokou školou, že jeho absolventi nemají plnohodnotné vysokoškolské vzdělání,“ řekl poslancům ve sněmovně Kalousek, když neprošel pozměňovací návrh jeho kolegy Daniela Korteho, aby se neuznávaly jak Fakulta státní bezpečnosti, tak Fakulta ochrany státních hranic Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti.

O to, aby se neuznával moskevský institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), usiloval předseda ODS Petr Fiala. V původním návrhu služebního zákona to tak původně dokonce bylo, jenže ministr zahraničí Lubomír Zaorálek požádal v koalici, aby absolventi MGIMO dostali výjimku. Absolventem diplomatické školy v Moskvě je například končící český eurokomisař Štefan Füle.

Kalouskovu výhradu k tomu, že škrtnutí škol, jež mu vadí, neprošlo, podpořil předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. „Hnutí Úsvit souhlasí s tím, že za vysokoškolské vzdělání adekvátní pro službu ve státní správě nelze považovat vzdělání získané studiem na Fakultě státní bezpečnosti či na Fakultě ochrany státních hranic. Hnutí Úsvit je proti tomu, aby ve státní správě pracovali absolventi těchto vysokých škol,“ řekl Okamura. Úsvit přitom nakonec jako jediné uskupení hlasoval proti služebnímu zákonu jako celku.

Proti Kalouskově kritice se ohradil šéf komunistů Vojtěch Filip, zatímco předseda ANO Andrej Babiš slova bývalého ministra financí přešel.

„Nevím, o jaké anamnéze hovoří a já také nezpochybňuji jeho vysokou školu. Jenom bych chtěl říct, že nerozlišuji lidi podle toho, jakou vystudovali školu, jestli střední, vysokou, takovou nebo makovou, ale podle jejich morálních kvalit a jejich odbornosti. V tomto ohledu jsem přesvědčen, že se hluboce mýlí, když rozlišuje lidi podle toho, na jakou školu chodili, neposuzuje je podle jejich činů. Protože nikoliv podle slov, ale pouze činů poznáte lidi,“ řekl komunista Filip.

Jeho kolega Pavel Kováčik poukázal na paradox, že TOP 09 pro zákon, který kritizuje, hlasovala, zatímco komunisté se zdrželi hlasování.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatují hlavní postavy rozdělení ČSFR - Václav Klaus a Vladimír Mečiar....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz