Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek omylem hlasoval pro návrh ANO, pak slovensky parodoval Babiše

  17:02aktualizováno  17:02
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně omylem hlasoval pro přednostní projednávání návrhu, který se týká vyššího zdanění hazardu. Pak se marně domáhal nového hlasování, začal i slovensky parodovat ministra financí Andreje Babiše. Nakonec vládní koalici pohrozil, že když dojde na tento návrh, už se nic jiného neprojedná.

Jak se to přihodilo? Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek navrhl, aby poslanci na středu do programu jednání zařadili i návrh jeho kolegy Jana Volného. Ten se snaží koalice přijmout, aby se už od ledna příštího roku zvýšilo zdanění hazardu. Vládní návrh, který řeší i další věci, už totiž prosadit do konce roku nejspíš nestihne. Kalousek se jako jediný poslanec TOP 09 spletl a hlasoval pro zrychlené projednání návrhu Volného. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

A pak začal bývalý ministr financí úřadovat. Faltýnkův návrh označil nejprve za „idiotský“. „Já jsem podlehl iluzi o gramotnosti pana kolegy Faltýnka, podlehl jsem iluzi, že to pochopil, že je naprostý nesmysl, abychom něco takového prosazovali v okamžiku, kdy tady máme vládní návrh,“ vysvětloval svůj omyl. Přesvědčoval poslance, že z jednoho jednání dokonce odcházel s tím, že i Faltýnek ví, že je hloupost jednat o návrhu jeho kolegy Volného, když existuje vládní návrh.

„Dokonce si myslím, že mi porozuměl. Problém je, že se pak střetl s velmi černobílým viděním světa svého šéfa, který mu říkal: „Čo, Faltýnek, nie, nie, nič také není možné, ty, ty, ty jsi zavázán tím, aby jsi něco takového splnil,“ parodoval Kalousek nepřítomného Babiše. Nejen snahou mluvit slovensky, ale i s výslovností, která měla připomínat ministra financí a šéfa ANO.

Tento týden už nic jiného neprojednáte, hrozil Kalousek

Snaha Kalouska revokovat hlasování nebyla úspěšná. Jeho návrh, aby se o zařazení bodu týkajícího se většího zdanění hazardu hlasovalo znovu, neuspěl. (detail hlasování jednotlivých poslanců zde)

„Já rozumím boji pana Kalouska za hazard, koneckonců bojoval za něj celý život a velmi úspěšně,“ opáčil mu Faltýnek s tím, že vládní návrh se už do konce roku nestihne projednat, a hazard by tak více zdaněn nebyl.

Kalousek si pak vzal s odkazem na hluk v sále dvacetiminutovou pauzu a po ní vládní koalici exministr financí z TOP 09 sdělil: „Dovolte, abych vám řekl, že v takovém případě už neprojednáte tento týden nic jiného. Nemyslím si, že to je rozumné řešení. Kdyby snad pan poslanec Volný chtěl svůj návrh stáhnout, protože prostřednictvím vládního návrhu může dosáhnout stejného výsledku, já bych si toho vážil. Pokud bude trvat na projednání svého návrhu, chci mu garantovat, že ho neprojedná.“

Volného návrh měl původně zvýšit sazbu odvodu z loterií o pět procentních bodů na 25 procent. Koalice se nakonec dohodla na dvou sazbách odvodu, a to 23 a 28 procent. Nižší sazba se má vztahovat na loterijní a kurzové sázky, vyšší sazba na hrací automaty. Zdvojnásobit se má i denní poplatek za každý hrací přístroj - za „bednu“ by podnikatelé v hazardu měli podle vládní koalice platili 110 korun denně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz