Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek nemůže dělat to, co Hjalmar Schacht

  1:00aktualizováno  1:00
Jsou prý věci, které nesmí ministr financí vypustit z úst, soudí Jiří Paroubek o výroku Miroslava Kalouska na téma, že také může nastat situace, kdy nikdo nebude chtít kupovat dluhopisy české vlády a stát nebude schopen financovat svůj dluh.

Miroslav Kalousek říká to, co by správný ministr financí říkat měl. | foto: Michal Šula, MF DNES

A nelze se jeho rozhořčení divit. Vždyť je to tak prosté. Už feldkurát Katz věděl, že "to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou". A Paroubek hodovat chce. Jeho přesvědčení, že co nevidět bude premiérem, dosahuje v procentuálním vyjádření hodnot inflace v Zimbabwe, kde nedávno představili první pětibilionovou bankovku. A sociální demokraté již názorně předvedli, jak umějí hodovat, když se dostanou do Strakovy akademie hlavním vchodem.

Jenže ať se Paroubek nezlobí, či klidně zlobí, vláda má ministra financí od toho, aby říkal právě to, co řekl Kalousek. Ano, lze sice rozdávat a sypat ptáčkům modrým i oranžovým, ale všechno má své meze.

Diskuse na téma, zda jsou finanční trhy schopny uspokojit půjček chtivé vlády z celého světa, se vedou už nějaký čas velmi intenzivně. Objemy dluhů, které generují mnohem finančně silnější země, než je Česko, totiž vysílený bankovní sektor již v blízké budoucnosti bude uspokojovat jen s obtížemi. Velkou část dluhů, kterou dosud vykupovala třeba čínská centrální banka nebo polostátní fondy bohatých ropných států, bude také nutné umístit někde jinde. A vlády, které nebudou mít své účty v pořádku, na tom nebudou zrovna dobře.

Hodnocení schopnosti splácet své dluhy, takzvaný rating, snížily světové agentury již Rusku a vyhrožují nejen finančně ne zrovna stabilnímu Řecku, ale i Irsku a Španělsku. I Německo, které právě v úterý schválilo obrovský protikrizový balík výdajů, se hodlá držet v maastrichtských mantinelech tříprocentního deficitu veřejných financí. Nakonec Argentině se podařil pěkný státní bankrot s dluhem odpovídajícím zhruba tomu současnému českému.

Názor, že v době krize si lze půjčovat zcela libovolně a jen hlupák se nezadluží, se tedy evidentně rozchází se zdravým rozumem. A to nejen v současnosti.

Jestliže David Rath s pochopením vnímá fiskální expanzi Hitlerova Německa na sklonku hospodářské krize, měl by objasnit, zda se stejným pochopením přistupuje i k tomu, jak tuto expanzi nakonec hitlerovský režim financoval.

Ani kdyby na místě Miroslava Kalouska seděl říšský ministr financí Hjalmar Schacht, nebylo by to našim sociálním demokratům moc platné, protože v Česku není dostatek židovského majetku, který by se dal za účelem záchrany "říše" před státním bankrotem arizovat. Likvidace německých Židů měla totiž, jak historici dobře vědí, nejen ideologický, ale i makroekonomický důvod, jehož kořenem byla právě fiskální expanze z roku 1933.

Je sice pravda, že David Rath se pokouší nyní "arizovat" středočeské nemocnice zprivatizované jeho předchůdcem hejtmanem Bendlem, ale o finančním přínosu těchto znárodňovacích plánů lze dost úspěšně pochybovat i v krajském rozměru, natož v rozměru celostátním. Navíc nakonec i ten Schacht, který okradl o majetek nejen Židy, ale i ve válce porobené státy, nakonec pro své neutuchající drzé řeči o hrozbě státního bankrotu skončil v koncentráku.

Ale věřme, že Kalouskovi za jeho drzé řeči koncentrák nehrozí, stejně jako nehrozí nucená léčba v Bohnicích ekonomům, kterým pro hájení racionálního hospodaření s penězi daňových poplatníků krize nekrize MUDr. Rath v rozhovoru v Lidových novinách diagnostikoval hezky po mengelovsku změklý mozek. Socialističtí demokraté totiž opravdu nejsou národní socialisté a podle Ratha a Paroubka je nelze soudit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první zasedání nového kabinetu jako...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz