Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Nechci se líbit všem

  18:20aktualizováno  18:20
Jsou to většinou mýty a nálepky, které o křesťanských demokratech slyšíte, tvrdí šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Před volbami se je budeme snažit vyvrátit," prohlásil šéf lidovců ve velkém rozhovoru pro MF DNES.
Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: Radek MičaMF DNES

Pane předsedo, víte, kterou větu v poslední době v rozhovorech pořád opakujete?Každý politik opakuje věty, na kterých mu záleží. Uměl bych jich vyjmenovat pět nebo šest.

Jedna z nich hovoří o "odporných lidovcích, kteří chtějí být v každé vládě za každou cenu".
Tuto větu bych mezi těmi nejčastějšími nevyjmenoval. To není nic, co by prezentovalo naše programové priority. Tím, co citujete, se snažím pouze vysvětlit, že o naší straně panují klišé a nálepky.

Takže nechcete být v každé vládě za každou cenu?
Ty nálepky jsou nezasloužené. V letech 1998 až 2002 jsme se přece nebáli hájit náš program z opozice a neuškodilo nám to. Na druhé straně nejsme ochotni porušovat principy programu, a když jsou vyčerpány možnosti kompromisu, tak jej nebudeme znásilňovat. Pak z vlády odcházíme. Naše politika nikdy nebyla založená na tom, že máme být ve vládě za každou cenu. Stejně nesmyslným klišé je, že jsme konfesní stranou. Jsme pro věřící i nevěřící.

Jste i pro homosexuály, když tak razantně odmítáte zákon o registrovaném partnerství?
Jistě.

Ale nepřispěl jste k používání těch nálepek především vy osobně?
Nikdo ze současného vedení křesťanských demokratů k nim nepřispěl.

Pokud ne, tak proč si to část veřejnosti dlouhá léta myslí? A není to důvod, proč jste tak nízko na žebříčku popularity politiků?
Průzkumy veřejného mínění nemytizuji, ale ani nepodceňuji. Ten nejméně relevantní je však právě žebříček osobní popularity.

Proč?
Na nejvyšších místech v něm vystupují lidé, kteří nikomu nevadí.

Skutečně si myslíte, že Jiří Paroubek nikomu nevadí?
Každý někomu vadí a nevadí. Když se podívám do struktury podpory podle příznivců stran, tak mám drtivou podporu našich voličů. Své postavení v žebříčku popularity si vysvětluji tím, že nejsem vlažný. Jsem buď horký, nebo studený. Nemůžu a nechci se líbit všem. Jasnými názory určitě mnohé lidi irituji. To, co mě v žebříčku sráží, je hlavně míra antipatií příznivců KSČM. To beru jako vyznamenání. Kdyby mě podporovali komunisté, tak bych si myslel, že na mé práci není něco v pořádku.

Neiritujete lidi i tím, že jste také patřil mezi ty politiky, kteří se potýkali s kauzou kvůli bytu?
Nemohu to vyloučit, to bych byl blázen. Pokud je to jeden z důvodů, tak je velmi subjektivní a to i proto, že to, co se o mně v této souvislosti psalo, byly vykonstruované pomluvy, které byly vyvráceny.

Šetření a řízení kolem vašeho bytu a obvinění z možného krácení daně jsou definitivně ukončena?
Uzavřena a zastavena. Bez jakékoli pochybnosti prokázala, že to byly pomluvy. Takový výsledek zjistil finanční úřad i finanční policie.

Můžeme se o tom přesvědčit?
Samozřejmě, mohu to kdykoli předložit.

Volební programy čte málokdo

Podívejme se, jaký volební program předkládáte. Má přes 80 stran. Myslíte, že někdo bude něco tak rozsáhlého číst?
Jistěže ne. Nevydali jsme to s ambicí, že si to každý přečte.

Zkuste mi ho tedy stručně v deseti bodech popsat a přesvědčit mě, že je dobrý.
Z vlastní zkušenosti vím, že to neprostuduje ani většina členů politických stran. Je to hlavně programový dokument pro tu politickou sílu samotnou. Je to její kotva, něco, o co se vždy může opřít.

A ty priority?
Je to dokument pro každého, kdo se chce přesvědčit o tom, že neplkáme, že to máme promyšlené, že to myslíme vážně. A jestli se o tom chce přesvědčit paní Nováková z Horní Dolní, nebo politický analytik, tak to je jedno. Všichni k tomu musí mít přístup.

Já však chci deset hesel.
Věnujte mi chvilku. Nemůžu hned vypálit deset hesel a usmívat se do objektivu a říkat: zbytek by vás stejně obtěžoval. Počet lidí, kteří si opravdu prostudují náš volební program, nepřesáhne v jednotkách tisíce. Přesto je to absolutně nezbytný dokument z těch důvodů, které jsem vám řekl.

Můžete už říci těch deset programových hesel?
Nabízíme vám ten nejlepší možný program...

Ale to říká úplně každý. Buďte prosím konkrétní.
Na rozdíl od slibů nabízíme realistickou politickou alternativu, která je pro všechny pracovité a přemýšlivé lidi. Neslibujeme nic, od čeho bychom museli později ustoupit.

Pane předsedo, vyjmenujte některé konkrétní body.
Například náš program obsahuje některá nepopulární opatření. Školné či spoluúčast pacienta u lékaře. To nejsou cíle programu, ale nezbytné nástroje k dosažení toho, aby kvalitní vzdělaní a kvalitní zdravotní péče byly přístupné pro všechny. V obou případech je tato spoluúčast neskonale šetrnější vůči sociálně potřebným než současný stav.

Jenže všechny strany říkají, že jsou pro všechny a jsou současně pro sociálně slabší. Kde je rozdíl?
Vy mi pořád skáčete do řeči a odvedl jste mě od toho, co říkám. Takže mi nedáte šanci to dopovídat?

Dám, ale říkejte hlavní body vašeho programu. Představte si, že jste na tribuně a musíte hovořit jasně a stručně.
Na tribuně mi do toho ale žádný Buchert neskočí. Jsme realistickou politickou variantou pro všechny, pro věřící i nevěřící...

Promiňte, ale musím do toho opět skočit. To už jste říkal...
Na prvním místě našich priorit je rodina, což není pouze otázka kapitoly rodinné politiky, ale promítá se to do všech společenských oblastí, do daňových sazeb či veřejných výdajů i do jakýchkoli jiných společenských dohod a pravidel.

Tak jsme se k něčemu konečně propracovali...
Jsme stranou, která nechce dovolit, aby se otevíraly nůžky mezi kvalitou života na venkově a ve velkých městech. Chceme zefektivnit boj s kriminalitou a korupcí. Jsme jediná politická strana, která zpracovala komplexní návrh reforem policie jako základního nástroje tohoto boje. Jsme stranou výrazně proevropskou. Budoucí Evropu nevidíme jen jako společný evropský prostor, v našem zájmu není jen ekonomická prosperita a konkurenceschopnost, ale především ochrana jistých hodnot. Pak náš hospodářský program odmítá extrémy. Vedle toho, co prosazujeme, můžeme nabídnout i to, čemu chceme zabránit.

A čemu přesně?
Extrémům. To je to velmi mediálně vysmívané „ano, ale“. Přitom slovy „ano, ale“ začínají všechny rozhovory o pevných dohodách, jak v byznysu, tak v politice.

Ano, ale řekněte mi, jak třeba chcete řešit nezaměstnanost.
V jedné větě: snížením odvodů z pracovního místa, pružnější pracovní legislativou, větším důrazem na vzdělání a rekvalifikaci v průběhu celého aktivního věku a změnou systému sociálních dávek. Ten by měl mnohem více motivovat k tomu, živit se prací než být závislý na dávkách.

Jsme věrohodnější strana

Levicové strany říkají, že jsou sociální, a ODS to začala tvrdit také. Proč bych si měl vybrat právě vás?
Jsme věrohodnější. Jde o chápaní slova sociální. Jestliže je někdo chápe tak, že čím víc rozdává, tím je sociálnější... - no tak to my nejsme.

Vy nerozdáváte?
Každý rozpočtový systém něco rozdává.

Co váš návrh na rodičovský příspěvek. Vždyť to je 12 miliard jen na rok 2007. To není rozdávání peněz?
To je zcela adresná a ani ne sociální dávka. To je po dlouhé době společenské ohodnocení.

Kde na to vezmete peníze?
Musíme být úspornější v jiných výdajích státu. Musíme být mnohem efektivnější v systému sociálních dávek, v systému veřejného zdravotního pojištění, efektivnější v systému státní zprávy. Tam musíme ušetřit.

To také říkají všichni a pak to nedělají. Řekněte mi, s kterou stranou se v programech protínáte nejvíce?
Je mi líto, ale neexistuje jednoznačná odpověď.

To není možné.
Když vezmete téma od tématu, tak ano. Ale celkově nelze říci, který program je blíž či dál od nějaké politické strany. V zásadě je dohoda možná vždy, kromě komunistů. Ve fiskální politice by byla snazší s ODS, v zahraniční politice s ČSSD.

Vaším soupeřem v kampani je v jižních Čechách šéf komunistů Vojtěch Filip. Jaký je to soupeř?
Nepodceňuji ho ani nepřeceňuji.

Porazíte ho ve volbách?
Kdybych si na něj netroufal, tak do toho nemůžu jít. My jsme pro všechny přemýšlivé a pracovité lidi.

To znamená, že komunisté jsou pro nepracovité a nepřemýšlivé?
Komunistický program není realistický a není pro přemýšlivé a pracovité lidi.

Když jsem s Vojtěchem Filipem dělal před časem rozhovor, tak mi řekl, že se fašizujete...
To nebudu snad ani komentovat. Demokratický politik odmítá extrémy, jako jsou fašismus a komunismus. Oba vedou ke stejnému výsledku - k potlačování základních práv a svobod a k destrukci demokracie.

Dalším vaším soupeřem v jižních Čechách je nejpopulárnější politik země - ministr kultury Vítězslav Jandák. Co říkáte na něj?
Nebudu se pouštět do hodnocení soupeřů. Znám se s panem Jandákem dlouhá léta. Osobně mě velmi zranil větou, že komunisté mohou prospět této zemi, pokud budou mít moudré názory. Ta věta je samý protimluv.

On má v průběhu kampaně natáčet nový film. Může tím nalákat ještě více voličů?
Určitý typ voličů ano. My jsme realistickou nabídkou pro ty přemýšlivé voliče.

Uvidíme, kolik jich najdete.
Vzhledem k tomu, že jsem docela pyšný na intelektuální potenciál české veřejnosti, tak nepochybuju, že hodně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz