Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek navrhl škrty výhod zákonodárců

  11:47aktualizováno  11:47
Těsně před Vánocemi, časem dárků, se předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozhodl brát. Ve sněmovně odevzdal návrh na omezení výhod poslanců a senátorů. Navrhuje například zrušit bezplatnou leteckou dopravu po Česku nebo omezit utrácení těch, kdo mají služební auto s kartou na benzin.

Sněmovna by se Kalouskovým návrhem měla zabývat počátkem února.

Poslanci jsou k předloze vesměs vstřícní. Zrušení některých svých výhod podle zjištění ČTK podporují. Za zbytečnou považují například bezplatnou leteckou dopravu po Česku a takzvané zdvojené cestovní náhrady.

Jsou ale proti snížení diet při zahraničních cestách. Zhruba 2,5násobek běžných diet je podle nich adekvátní, protože v zahraničí reprezentují stát a s tím jsou spojeny i vyšší výdaje.

S iniciativou, aby sněmovna přestala poslancům proplácet lety do Ostravy, přišel Kalousek již dříve.

"Každý z nás má cestovní  náhrady, proč by kancelář měla hradit ještě (vnitrostátní)  letenky," dotázal se tehdy. Poslanci by si tak vnitrostátní  letenky museli platit z běžných cestovních náhrad, které mají k platu, a sněmovna by uspořila asi čtyři miliony korun ročně. - více zde

Kartu nebo náhrady?
Podporu bude mít ve sněmovně zřejmě návrh na omezení cestovních výdajů poslancům, kteří mají služební auto s kartou na benzin. Podle návrhu by si  měli vybrat, zda budou používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se cestovní karty.

Deník Právo již dříve uvedl, že poslanci by si raději ponechali vůz s kartou a vzdali by se finanční náhrady, která se podle vzdálenosti pohybuje od 18 600 do 27 900 korun.

V souvislosti s výhodami zákonodárců MF DNES tento týden napsala, že například senátor za Karvinsko a starosta  obce Stonava Ondřej Feber z Unie svobody prolétá na trase mezi  Prahou a Ostravou za rok více než polovinu z peněz, které má  Senát vyhrazeny na letenky.

Loni tak přišel Feber horní komoru na 154 tisíc korun, letos za první čtyři měsíce prolétat už 68 tisíc. - více zde

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek hovoří v Poslanecké sněmovně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Najdete na iDNES.cz