Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek se rozhodl hájit Parkanovou i videem na internetu

  18:49aktualizováno  18:49
Ministr financí se rozhodl pro novou formu svých tiskových zpráv. Místo tradičního tištěného textu totiž natočil video. To zveřejnil na serveru YouTube i stránkách svého ministerstva. Ve svém tiskovém klipu hájí stranickou kolegyni Vlastu Parkanovou, kterou policie viní za nákup předražených dopravních letounů CASA.

Miroslav Kalousek tvrdí, že nelze zadat znalecký posudek u armádních zakázek. | foto: iDNES.cz

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK řekl, že nejde o první tiskovou zprávu úřadu ve formě videoklipu. "V této praxi chceme pokračovat," uvedl.

Miroslav Kalousek v klipu dlouhém asi dvě a půl minuty hovoří stejně jako dnes na půdě dolní parlamentní komory o sdělení bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) někdejšímu ministrovi obrany Karlu Kühnlovi, že na speciální vojenskou techniku se zákon o majetku státu, z jehož porušení je Parkanová viněna, nevztahuje (více o Sobotkově dopise čtěte zde).

Dopis, který v roce 2006 adresoval tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka

Dopis, který v roce 2006 adresoval tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka někdejšímu ministru obrany Karlu Kühnlovi. Týkal se nákupu transportérů pandur.

Více než obsah je zajímavá forma, která ukazuje, že se politické strany snaží využívat i moderní technologie a cesty, jak se dostat k lidem. Server YouTube totiž strany a politici využívají především před volbami, kdy alarmují všechny síly k získání hlasů. Nyní se k tomuto způsobu Kalousek uchýlil v podobně vypjaté chvíli, kdy je předmětem kritiky vrcholná představitelka jeho strany TOP 09, která navíc vedla Kalouskův "exresort". Právě na obraně totiž současný ministr financí dlouho působil.

Kalousek v "klipu", který iDNES.cz zpracoval ze stránek ministerstva financí, opakuje, že pokud policie Parkanovou obviní, nutně se staly desítky dalších trestných činů. Podobně totiž podle něho postupovali všichni ministři obrany, vnitra a šéfové zpravodajských služeb.

Sobotka jako šéf opozice a sněmovního mandátového a imunitního výboru, který bude poslancům doporučovat, jak na žádost o vydání Parkanové reagovat, tvrdí, že Sněmovna není policií, státním zastupitelstvím ani soudem, aby o případu rozhodovala a posuzovala různé dokumenty. Parkanová by se podle ČSSD měla obhájit cestou trestního řízení, případně soudu.

Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně k trestnímu stíhání ve středu. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun.

Vláda by podle Věcí veřejných měla začít peníze vymáhat po firmě Omnipol, která obchod zprostředkovávala a kterou vedl Kalouskův dlouholetý přítel Richard Háva. Firma podle Kalouskových kritiků z vlivu Kalouska na ministerstvu obrany profitovala.

Přátelství Kalouska s Hávou nedávno vzpomenul i premiér a šéf ODS Petr Nečas, když mu předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v nadsázce doporučil, aby se po aféře kolem exprimátora a poslance ODS Pavla Béma "stáhnul do kláštera a podstoupil čtyřicet dní pokání".

"Kdybych byl předsedou TOP 09, řekl bych si v tomto předvelikonočním období, že Bůh mě má rád, protože veřejnost zná obsah hovorů mezi pány Bémem a Janouškem a nezná obsah hovorů například mezi pány Schwarzenbergem a Bakalou či Kalouskem a Hávou," uvedl tehdy premiér.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz