Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Má spoluodpovědnost za kauzu ProMoPro je kolosální pitomost

  12:09aktualizováno  20:03
Pondělní reportáž, v níž byl spojen Miroslav Kalousek s kauzou ProMoPro, je podle ministra financí účelově sestříhaná a nestačil nad ní kroutit hlavou. "Reportéři nic neodhalili, pouze si odmítli přečíst zákon o rozpočtových pravidlech," řekl Kalousek v rozhovoru iDNES.cz.

Ministr financí Miroslav Kalousek nevěří, že by jej premiér Petr Nečas označil za spoluodpovědného za kauzu ProMoPro. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle Kalouska zákon jednoznačně definuje povinnosti a odpovědnosti. "Ministr financí samozřejmě navrhuje do vlády pro každého ministra nějaké objemy prostředků. Nicméně za to, že s těmi prostředky bude nakládáno s péčí řádného hospodáře, podle zákona odpovídá právě každý ministr jako správce své rozpočtové kapitoly, stejně jako za stanovení objemu prostředků," vysvětlil ministr financí a dodal, že reportáž České televize považuje za revoluční.

V čem vidíte tu revolučnost?
Reportáž je revoluční v tom, že bez ohledu na to, co říká zákon, se Reportéři ČT snaží vinit i ministra financí. Když byl v minulosti problém v hospodaření na ministerstvu obrany, dopravy či například školství, nesl odpovědnost výlučně příslušný ministr, tedy přesně tak, jak definuje zákon.

Proč se tedy o vaší spoluodpovědnosti vyjadřoval i premiér Nečas?
Zákon zná jak pan premiér, tak pan Ondráčka (ředitel české pobočky Transparency International, pozn. red.). Proto jsem hluboce přesvědčen, že byli účelově sestříháni. Úmyslně by takovou pitomost nemohli říkat.

Nepřišlo vám zvláštní, že v polovině předsednictví chce tehdejší vicepremiér Vondra navýšit již schválený rozpočet o podstatnou částku?
Mě žádal místopředseda vlády pro evropské záležitosti, zda bude možné ve vládní rozpočtové rezervě najít takový objem prostředků, a to s odůvodněním, že má mnohem více akcí. Evropské předsednictví bylo v té době samozřejmě prvořadou prioritou, vládě jsem tedy garantoval, že peníze v rozpočtové rezervě budou. Ale rozhodně jsem negarantoval - a ani nemohl, neměl jsem na to zákonnou pravomoc - že s těmi prostředky bude nakládáno efektivně.

Mě velmi mrzí, že musím vysvětlovat axiom (tvrzení, které se předem pokládá za platné a tudíž nedokazuje, pozn. red.) a jasnou notorietu (skutečnost, kterou není třeba před soudem nebo správním úřadem dokazovat, pozn.red.), která je jednak daná v zákoně a jednak ji vždy každý chápal. Já si nepamatuji, že za problém v hospodaření jiného ministerstva by byl odpovědný ministr financí. To by byla kolosální pitomost a navíc mimo zákon, stejně jako v tomto případě.

Neohrozí tato mediální přestřelka situaci v koalici, která se zdála být klidnější po podpisu koaličního dodatku?
To není žádná mediální přestřelka, já se tady neohrazuji vůči žádnému politikovi.

Mluvil jste na začátku o premiéru Nečasovi.
Samozřejmě, já jsem mluvil o panu premiérovi s tím, že jsem hluboce přesvědčen, že byl účelově sestříhán, protože on sám notoricky ví všechno, co jsem vám řekl o zákoně o rozpočtových pravidlech.

Takže si nemyslíte, že to může mít nějaký vliv na situaci v koalici?
Absolutně ne, naopak! Já v tento okamžik premiéra hájím, protože jsem přesvědčen, že on to ví a byl účelově sestříhán.

Podle dostupných informací premiér napsal jednomu ze zpravodajských serverů své vyjádření e-mailem, proto si nemyslím, že by mohlo dojít k nějakému pochybení.
Já si to myslím. Pan premiér nepochybně ví, jaká je odpovědnost podle rozpočtových pravidel jednotlivých ministrů. Pan premiér také nepochybně ví, že se ministr financí nepodílel na organizaci českého předsednictví. To znamená, že mu to někdo vkládá do úst.

Co kdyby tyto věty opravdu řekl?
Nevěřím tomu.

Budete chtít po zmiňované reportáži znova otevřít na K9 jednání o budoucnosti ministra Vondry?  
Reportáž pro mě nepřinesla žádné nové informace, ten případ je věcně naprosto precizně vyšetřen Finančním analytickým útvarem. Teď je otázkou pro orgány činné v trestním řízení, zda budou zvažovat trestní odpovědnost.

A kdo má podle vás tedy politickou odpovědnost? Je to ministr Vondra?
Pokud si vláda zřídila ministra pro evropské záležitosti a tahle smlouva dělala tři čtvrtiny jeho celého rozpočtu, o politické odpovědnosti nemůže být pochyb a také o ní nikdo nepochybuje. My jsme naprosto jasně řekli, že je to věcí ODS, nechť si to hájí sama, nevnímáme to jako koaliční problém. Není tedy žádný důvod o tom dále hovořit na K9.

Není to tak trochu hraní na mrtvého brouka?
Personální obsazení je vždy věcí příslušné koaliční strany a předsedy vlády, my z toho koaliční problém dělat nemíníme. Je to prostě problém ODS, tak ať si ho před veřejností hájí ODS a pan předseda Nečas.

Kdyby to byl ministr z TOP 09, jak byste se k tomuto problému stavěl?
Představa, že by se někdo z TOP 09 nevěnoval smlouvě, která představuje tři čtvrtiny jeho rozpočtu, je natolik absurdní, že na tuto otázku vůbec nemusím odpovídat. To by se prostě nemohlo stát.

Takže takový člověk z vašich řad by nezůstal ve vládě?
Já o tomhle odmítám spekulovat, protože se to nemůže stát. Podívejte se, každému občas něco uteče - kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale je naprosto vyloučeno u kohokoliv z TOP 09, že by se někdo nevěnoval smlouvě, která představuje tři čtvrtiny jeho celého rozpočtu.

Myslíte si, že je nějaká šance na navrácení zablokovaných peněz z kauzy ProMoPro zpět do České republiky?
Jsem o tom přesvědčen. Dohledání těchto peněz bylo mimořádně ukázkovým příkladem spolupráce finančních analytických útvarů ministerstev České republiky, Rakouska a Spojeného království, a já jsem také oběma ministrům za tuto spolupráci poděkoval.

Wollner: Kalouska neviníme, slova premiéra nešlo sestříhat

Proti slovům Miroslava Kalouska v rozhovoru pro iDNES.cz se ohradil Marek Wollner, dramaturg pořadu Reportéři ČT. Wollner odmítl, že citace předsedy Transparency International David Ondráčky a premiéra Petra Nečase ČT účelově sestříhala.
"Věty, které na adresu Miroslava Kalouska řekli, respektive napsali (v případě emailu od premiéra Petra Nečase) jsou autentické. Ostatně účelové sestříhání emailu by technicky ani nebylo možné," napsal ve vyjádření Wollner.
Odmítl také Kalouskova slova, že se pořad "snaží vinit ministra financí". "Dvě třetiny reportáže o kauze ProMoPro analyzují audit, který odhaluje skandálně napsanou smlouvu, jež umožnila stamilionové ztráty státních peněz. Tu stvořili úředníci Úřadu vlády, z titulu své funkce za ni politickou odpovědnost nesl ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra," dodal Wollner s tím, že v závěru ČT upozornila na souvislost s ministrem financí Kalouskem: "V průběhu předsednictví se ministr Vondra obrátil na ministra financí Kalouska s žádostí o navýšení prostředků na pořádání akcí. Miroslav Kalousek jeho požadavek akceptoval a peníze (zhruba 400 milionů) pomohl sehnat. Je tedy logické klást otázku po určité míře odpovědnosti, když jde o strážce státní pokladny."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Šlechtová chce pro vojáky lepší vybavení, do Libye je poslat nehodlá

Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila  Generální štáb v Praze, kde ji...

Výstroj vojáků a technické vybavení armády budou jednou z priorit ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO). Nová...

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná,...

V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat...

Lidé uctili Havlovu památku na Hrádečku i při mši, v Praze odhalili lavičku

I v Chebu lidé uctili Havlovu památku. Většina z nich přišla zapálit svíčku s...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomněli prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6...Najdete na iDNES.cz