Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Každá další vláda bude muset po volbách šetřit ještě radikálněji

  11:21aktualizováno  11:21
Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09, navrhuje, aby všechny strany dočasně odložily některé své priority a shodly se ještě před volbami na razantních úsporách. Je tak největším spojencem ministra financí Eduarda Janoty, který chystá druhý úsporný balíček. Kalousek je pro omezení sociálních dávek či státní podpory stavebního spoření.

Politici se podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí ještě před volbami dohodnout na novém balíčku úspor. Kalousek by do něj zařadil omezení sociálních dávek a osekal by také státní podporu stavebního spoření. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jako jediná strana jste jasně řekli, že se má ještě před volbami schválit nový Janotův úsporný balíček. Není v tom ale hlavně politický kalkul, protože víte, že těsně před volbami nepopulární škrty těžko projdou, ale říkáte to jen proto, abyste přetáhli na svou stranu část voličů ODS?
Novinářská podezíravost je možná, ale ze mě spíš mluví bývalý ministr financí, který ví, že parlament bude muset schválit změny zákonů, jinak bude schodek v roce 2011 vyšší než v roce 2010. Žádná vláda, která vzejde z řádných voleb, nebude mít šanci ovlivnit zákony tak, aby to dopadlo už na rozpočet 2011. Proto si myslím, že je nutné schválit politicky neutrální úsporný balík, kdy všechny strany rezignují dočasně na některé své priority a schválí změny, které časově omezíme jedním rokem. Ten, kdo odmítá tohle řešení nebo mě podezírá z politického kalkulu, ať navrhne jiné řešení, aby se schodek nezvyšoval.

Kde se tak pokazily vztahy TOP 09 a ODS? Když jste vaši stranu zakládali, skoro ve všem jste si rozuměli. Teď jste se pohádali kvůli rozpočtu - ODS umožnila jeho přijetí, vy jste byli proti. A vyměňujete si různě ostrá vyjádření, kdo lže a kdo dělá chyby.
Nevidím to jako pokažené vztahy, ale jako rozdílné názory. Jsem prostě přesvědčen, že schválit Paroubkův rozpočet byla velká politická chyba. ODS se na nás zlobí, že jsme s ní nechtěli udělat tu chybu také, ale my jsme chtěli podpořit rozpočet Fischerovy vlády, ne rozpočet Jiřího Paroubka.

Nebude to ze strany ministra financí Janoty a vlády přece jen tak trochu "donquijotství" zkusit prosadit další balíček v době předvolební kampaně, kdy se strany hlavně snaží lákat voliče různými populistickými sliby?
Je to samozřejmě velmi obtížné a nikdo neví, jestli se to povede, ale připadá mi nemožné pokrčit rameny a dopředu to zabalit. Bude samozřejmě nutná politická dohoda, kdy všichni kývnou na dočasně omezená opatření, která by oni sami za sebe nikdy nenavrhovali.

Kde se tedy podle vás dá ušetřit?
Vzhledem k tomu, že dopad penzijní reformy by byl dlouhodobý, tak pro časově omezený balíček na jeden rok by do toho penzijní reforma nepatřila, ale rozhodně by tam měla být vyšší spoluúčast pacientů ve zdravotnictví a sociální dávky pouze těm, kdo je opravdu potřebují. Samozřejmě také omezení vládních výdajů a líbilo by se mi omezení podpory stavebního spoření. Je to věc politické dohody, jak hluboko budeme ochotni zakrojit. Já bych osobně šetřil více na výdajích, ale protože musí jít o politický kompromis, tak chápu, že by se musely přijmout i některé kroky, které by zvýšily příjmy.

Jak se vám líbí nový návrh předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že stát může ušetřit možná až desítky miliard na stavebních zakázkách velkým firmám?
Neumím komentovat ten návrh, protože s ním nejsem blíže seznámen. Pokud by to skutečně vedlo k šetření, tak to rádi podpoříme.

Cyril Svoboda řekl iDNES.cz, že lidovci nebudou v parlamentu s výjimkou vyšší mateřské podporovat jiné návrhy ČSSD, které by víc zaťaly sekeru do rozpočtu - ať už jde o rušení poplatků u lékaře nebo návrh znovu vyplácet nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Potěšilo vás to?
Je to dobrá i špatná zpráva současně. Všichni jsme se dohodli na Janotově balíčku a tam je i mateřská. Rozmělňovat balíček několik měsíců poté, co byl schválen, je špatná zpráva pro veřejnost, protože jakákoli vláda, která se ujme moci po volbách, bude muset dělat mnohem radikálnější opatření, než s jakými přišla Fischerova vláda.

Když říkáte veřejnosti, jak moc je třeba šetřit, nakolik šetří sama TOP 09?
Nejsme nijak bohatá strana, takže šetříme velmi. Jak na nezbytném provozu, tak počtu profesionálů, kteří pro stranu pracují. Hlavně bych byl ale nerad, kdyby zapadl návrh zákona, který jsme předložili a který bude doufám projednán v lednu - snížení státního příspěvku politickým stranám na polovinu po dobu tří let. Jestliže musí šetřit všichni, tak je absurdní, aby z toho byly vyňaty stranyHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vydražte na iDNES.cz jednu z deseti pivních láhví a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz