Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Jiné ministerstvo než finance nechci

  5:13aktualizováno  5:13
Druhý muž TOP 09 Miroslav Kalousek chce být buď ministrem financí, nebo nebude ve vládě. Nevylučuje však, že by mohl vést sněmovní rozpočtový výbor. Z něho v minulosti silně ovlivňoval vládu.

Miroslav Kalousek. Ilustrační foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Mezi politiky se často hovoří o tom, že osud vlády je do velké míry závislý na vztazích Kalousek – Nečas. Lidé z okolí Nečase říkají, že je mezi vámi averze.
Já si to nemyslím, osobně žádnou averzi necítím a lidský problém s Petrem Nečasem nemám. Pokud to vnímají lidé z okolí Petra Nečase, doufám, že je to jen jejich momentální hořkost z výsledků voleb, a ne dlouhodobá záležitost.

ODS a VV chtějí budoucímu ministru financí výrazně osekat pravomoci. Neměl by už spravovat státní podíly ve firmách nebo mluvit jiným ministerstvům do jejich rozpočtů.
ODS i VV si jasně domluvily přesuny kompetencí, a to nikoli před volbami, ale z vyděšení nad volebním výsledkem. A to není jen ministerstvo financí, ale i přesuny z ministerstva zemědělství na ministerstvo životního prostředí, kde se to týká povodí. Kdyby to byly priority, se kterými šly ODS a VV do voleb, rozuměl bych tomu. Ale nemůžeme seriózně jednat o prioritách, které vznikly tak, že si řekly: Ježišmarjá, co budeme dělat? Když už je (TOP 09) na to hřiště budeme muset pustit, musíme některá ministerstva vykastrovat, a pokud možno Kalouskovi zlomit obě nohy.

Proč si myslíte, že se vám ODS a VV obávají svěřit ministerstvo financí se současnými kompetencemi?
Já si umím představit tisíc důvodů, ale ten jeden je zásadní: pokládáme někoho za příliš kompetentního a bojíme se jeho kompetencí. A to je nepřijatelné, ať bude ministrem financí kdokoli. Protože to není programová priorita, ale priorita lobbisticko-mocenská. Je komická představa, že Kalousek musí být ve vládě. Nemusí. Já nejsem připraven na diskusi: My ti dáme nějakou pozici za předpokladu, že ti předtím přerazíme nohu. Koaliční projekt kvůli tomu zcela jistě nepadne, já ho podporuji a věřím mu. Jestli při tom bude, nebo nebude Kalousek ve vládě, to není vůbec důležité.

Proč tak trváte na tom, aby správa státních podniků zůstala pod ministerstvem financí?
Ministerstvo financí má majetkové účasti ve společnostech vlastněných státem a ty prostě vždycky spravovalo ministerstvo financí, dříve fond národního majetku.

A praktický důvod, proč by to mělo zůstat?
A praktický důvod, proč by se to mělo měnit? Takový neexistuje. Je to jen důvod lobbisticko-mocenský, a je do značné míry ponižující. Z výsledků voleb jsou vyděšené vlivové skupiny, které před volbami předpokládaly, že budou spravovat určité resorty. Teď začaly přemýšlet, jak tyto věci převést někam jinam, aby tam byly ony.

Někdy se říká, že s tím lobbingem je spojeno i vaše jméno. Například ekologická superzakázka, což je další věc, kterou chtějí ministrovi financí sebrat...
Zatím to nikdo nevznesl jako seriózní návrh, byl by to návrh nekvalifikovaný a v zásadě hloupý.

Pokud nebudete ministrem financí, jakou jinou funkci byste chtěl? Co místo šéfa rozpočtového výboru Sněmovny?
Já to vůbec neřeším, teď vyjednáváme o vládě a já jsem připravený přijmout jakoukoli pozici, kterou mi Karel Schwarzenberg přisoudí. Já se budu cítit užitečný kdekoli v české politice.

Co říkáte slovům Petra Nečase, že největší reformní bourák by měl jít na ministerstvo práce a sociálních věcí?
To ministerstvo je z hlediska reformy veřejných financí nesmírně důležité a TOP 09 je jistě dostatečně kvalifikovaná.

Vy byste se ho ujal?
Personální pravomoci rozhoduje Karel Schwarzenberg.

Je to tedy tak, že říkáte: Buď dostanu ministerstvo financí, nebo nejdu do vlády?
Nejde o to, jestli buď ministerstvo financí, nebo nejdu do vlády. Ale my máme pro jednotlivá ministerstva připravené velmi kompetentní odborné týmy. Nejsem členem týmu pro ministerstvo práce a sociálních věcí. A nechceme to dělat tak, jako některé jiné strany, tedy stylem: Když na tebe, Franto, nevyšlo ministerstvo zahraničí, tak budeš ministrem zemědělství.

Překládáme si to tak, že vy jako expert na státní finance se necítíte na to, vést jiné ministerstvo než finance?
Nejde o to, že se já necítím. Já pokládám za lidsky, odborně i stylově nesmírně hloupé někomu oznámit: My jsme tě sice připravovali na tohle ministerstvo, ale protože žádné nezbylo na mě, tak máš smůlu a jdu tam já. Tohle já nikomu neřeknu.

Když TOP 09 nezíská křeslo ministra financí, co za to bude ve vládě chtít?
Jak co za to? My na to nemáme žádný nárok, nevnímám to jako své léno.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz