Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Je už složité vysvětlovat, proč jsme v koalici s Bártou

  6:03aktualizováno  6:03
Mezi poslanci TOP 09 převažuje podle Miroslava Kalouska názor, že by strana nemohla být v koalici s Věcmi veřejnými, kdyby byl Vít Bárta byť nepravomocně odsouzen za podplácení a neodešel z politiky. "Je skutečně složité vysvětlovat našim členům a voličům, proč jsme s Věcmi veřejnými ve vládě," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr financí Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

MF DNES uveřejňuje v posledních dnech nahrávky telefonických rozhovorů mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem, z nichž vyplývá, že Janoušek měl zásadní vliv na jeho rozhodování. Nahrávky nejspíš unikly z tajné služby. (podrobnosti zde) Neznepokojuje vás to?
Samozřejmě. Ještě mnohem víc než únik těch odposlechů mě znepokojuje jejich obsah. Je zřejmé, že pražská ODS byla velmi úzce propojena s nepoctivými strukturami a že v naprosto neuvěřitelném rozsahu v Praze docházelo k privatizaci veřejné moci. Nerozhodovali volení lidé, ale kmotři. Pro vlastní, nikoli veřejné blaho. Je to mimořádně znepokojivé.

Šéf vašeho poslaneckého klubu Petr Gazdík už řekl, že by vaše strana nemohla být  v koalici s Věcmi veřejnými, pokud by byl i nepravomocně odsouzen Vít Bárta za podplácení a zároveň neodešel z politiky. Je to jen jeho individuální názor, nebo přesvědčení TOP 09?
Takto ostře to formuloval zatím předseda poslaneckého klubu, ale samozřejmě vyjádřil převažující pocit v poslaneckém klubu. Prostě při té ostudě, ve kterou případ přerostl pro Věci veřejné před soudem, navíc teď ještě ve spojení s tím, že ABL používala metody, které používala, je skutečně složité vysvětlovat našim členům a voličům, proč jsme s Věcmi veřejnými ve vládě. Ten jediný poslední důvod je, že vláda má stále ještě prosadit konsolidaci veřejných rozpočtů.

Máte vy osobně podobný názor jako pan Gazdík?
Přiznám se, že nemám názor ještě tak ostře formulovaný. Je to ale dané tím, že vidím konsolidaci veřejných rozpočtů jako prioritu sine qua non (pozn. autora - latinsky "bez které nelze"). Respektuji, že pro někoho je ta veřejná dehonestace politiky, kterou Věci veřejné předvádějí, už na hranici únosnosti.

Takže pro vás by i v případě, že by byl Bárta odsouzen, bylo prioritou prosazení úspor a dokud bude existovat šance, že je v parlamentu protlačíte, budete chtít, abyste ve vládě zůstali?
Chci vás požádat, abyste ze mě nepáčil kategorický názor. Pan Gazdík celkem poctivě vyjádřil převažující pocit v klubu TOP 09, ale pokud taková situace nastane, strana o tom bude vážně jednat a zaujme nějaké stanovisko. To chce ale opravdu vážnou diskusi, kterou nemůžeme vést přes média.

Odbory potřebují eskalovat situaci před demonstrací

Odbory opustily jednání s vládou s tím, že jí odmítají dělat křoví vládě, když neberete v potaz jejich názory na škrty a hledání úspor. Premiér Petr Nečas to označil za divadýlko (více zde). Jak to vnímáte vy?
Všichni jsme tušili, že se odbory takto zachovají. Pravděpodobně potřebují situaci eskalovat před plánovanou demonstrací. My jsme projednávali materiál ministra financí ještě dřív, než o něm vláda rozhodla, na tom není nic neobvyklého. Na druhou stranu zažil jsem mnohokrát kritiku odborů, když byl předložen materiál až po rozhodnutí vlády. To nás zase kritizovali, že je stavíme před hotovou věc. Porada ekonomických ministrů projednává intenzivně návrh, u nějž dojde k řadě změn. Ani my, ani zaměstnavatelé nerozumíme tomu, proč odbory odešly.

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády. (18.

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády. (18.

Premiér avizoval, že se blížíte dohodě o tom, že DPH v příštím roce bude 15 a 21 procent. (více zde) Dá se to už označit za jisté?
Dokud nebude dohodnuto všechno, tak není dohodnuto nic, ale je to ta nejpravděpodobnější varianta.

Jak to bude s důchody? Vy jste přišel s tím, že by měly být na tři roky zmrazeny, pak se proti tomu mnozí postavili, co je tedy teď nejvíc ve hře?
Je zřejmé, že úplně zmrazeny důchody nebudou, že nějaká valorizace bude. Já argumentuji tím, že valorizace nemůže být vyšší než to, co se vybere na sociálním pojistném a že teď máme deficit na důchodovém účtu a musíme peníze doplňovat z jiných zdrojů, například z výnosu DPH. Deficit na důchodovém účtu by se neměl prohlubovat.

Kdy očekáváte, že by mohla být ve vládní koalici celková shoda na podobě úspor, abyste mohli v příštích dvou letech snižovat výši schodku státního rozpočtu?
Pevně doufám, že do konce března. Když jsem ten materiál předkládal před měsícem, tak jsem velmi prosil, abychom byli schopni uzavřít dohody do konce března, protože si vyžádají změny zákonů, které musí projednat Sněmovna a s největší pravděpodobností je vrátí Senát. To znamená, že pokud mají být v platnosti od 1. ledna 2013, musí politické rozhodnutí padnout do konce března, aby se ty zákony podařilo připravit.

V koaliční smlouvě není, že nebudou propuštěni učitelé

Odejít z vlády se rozhodl ministr školství Josef Dobeš (podrobnosti zde) a VV chtějí, aby se připravila analýza závazků vyplývajících z koaliční smlouvy vzhledem k tomu, že nesplníte, co jste slíbili ohledně navýšení platů učitelů. Neobáváte se, že teď budou chtít na oplátku potopit některou jinou vládní prioritu, která zajímá TOP 09, například církevní restituce?
Tak především je otázka, proč vlastně ministr Dobeš rezignoval. Za druhé není pravda, že není naplněna absolutní koaliční priorita a to sice podpora školství a vzdělání. Kapitola ministerstva školství byla teď při těch korekcích na rozdíl od všech jiných kapitol mimořádně zvýhodněna.

Nový ministr školství bude mít ovšem o 2,5 miliardy korun méně. Tvrdíte, že nebude muset učitelům říci, že budou mít buď nižší platy, nebo někteří přijdou o práci?
O snížení počtu učitelů žádná koaliční dohoda není. Je potřeba si uvědomit, že kapacita regionálního školství není naplněna ani na 65 procent. Zatímco daňový poplatník platí 100 procent kapacity, tak skutečný užitek pro společnost není ani 65. Nemůžu chtít jen peníze navíc. Musím se taky snažit využívat ty peníze intenzivně. A platit 35 procent zbytečné kapacity není opravdu intenzivní využívání.

Je podle vás možné, že by kvůli odchodu ministra školství z vlády mohlo dojít k nějaké výměně křesel ve vládě mezi stranami?
Já to vnímám jako individuální rezignaci ministra, takže v tom žádnou souvislost nevidím. Samozřejmě právem premiéra je uvažovat o změně kteréhokoli ministra. V koaliční vládě v tom není úplně suverénní, musí to projednat s předsedy koaličních stran. K výměně křesel teď nevidím žádný důvod. Kdyby chtěl někdo na toto téma vyvolat jednání, jednat jsme ochotni, ale TOP 09 nevidí žádný důvod k personálním změnám na místech, která obsazuje TOP 09.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz