Kalousek je geniální zločinecký mozek, tvrdí Rath. Záda si ale kryje nadsázkou

  23:30aktualizováno  23:30
Slovní přestřelky mezi Davidem Rathem a Miroslavem Kalouskem přestávají být ve Sněmovně vzácností. Rathovi už za urážky hrozí i pokuta. "Miroslav Kalousek je nepochybně inteligentní, na druhou stranu bych ho označil za geniální zločinecký mozek," řekl v TV Public. Pro jistotu ale dvakrát zopakoval, že jde o nadsázku.

"(..) když to hodně zjednoduším, a berte to s nadsázkou, tak ho beru za geniální zločinecký mozek, ale říkám to s nadsázkou, tak mě neberte úplně vážně." Tak mluvil středočeský hejtman a poslanec David Rath v pořadu Na rovinu o ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

na rovinu

Celý pořad publicisty a extajemníka českých premiérů Zdeňka Šarapatky sledujte na TV Public v pondělí 8. listopadu od 21:30

A pustil se i do rozboru jeho osobnosti. "On nemá žádné sociální cítění a drtivou většinou lidí hluboce pohrdá, a to nemyslím nějakým Davidem Rathem a ostatními z opozice. Skutečně, z něho to úplně cítíte, jak pohrdá ostatními lidmi, jak je má za nedůstojné jeho velikosti," tvrdí Rath.

"A tím mě trochu dráždí," dodává.

Středočeský hejtman, který si často nebere servítky, nezapomněl také zopakovat svůj názor na Kalouskův vztah k alkoholu. "Navíc, on když se napije a je to častý jev, alespoň v minulosti, dnes byl například ve Sněmovně střízlivý, ale při naší půtce z minulému týdne to odhaduji na něco mezi dvěma až třemi promile, a to říkám jako lékař nikoli jako politik...," prohlašuje Rath.

"... takže on, když se napije, tak je hodně útočný a agresivní. Velmi vulgárně a sprostě na nás pokřikuje," uzavírá.

Středočeský hejtman se v televizi pustil i kritiky ČSSD. Na otázku, koho by si přál za budoucího šéfa sociálních demokratů, označil za favorita Bohuslava Sobotku, který se o křeslo předsedy utká s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Toho nazval hujerem.

"Michal Hašek se přece už předvedl: všichni jsme ho viděli, jak premiéru Nečasovi nese dárkový koš a při jeho předávání se ohýbá až do pasu….Nesnáším takový hujerismus," okomentoval Sobotkova rivala Rath.

Kalousek chce, aby Rath za svá slova zaplatil

Rath obvinil Kalouska z alkoholismu koncem října "v přímém přenosu" během zasedání Sněmovny. A poradil mu, aby své pití krotil. Došlo k tomu při debatě o omezení státní podpory stavebního spoření.

Kalousek si to ale nenechal líbit a žádá, aby Rath za své výroky zaplatil pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu, tedy 58 944 korun. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny kvůli slovní přestřelce zahájil disciplinární řízení.

Rath se do Kalouska neobul ve Sněmovně kvůli alkoholu poprvé, loni na jeho adresu řekl: "Trochu mě mrzí, že pan Kalousek roky aplikuje způsob, že nám řekne svá moudra, všechny pouráží a pak odejde čerpat další inspiraci nejspíš do některé z místních náleven."

Kalousek ale není jediný, do koho se Rath pustil. Když se poslanci sešli loni v březnu krátce po pádu Topolánkovy vlády, tak tehdejší poslanec Ivan Langer prohlásil na adresu Ratha "Hoďte na toho blázna síť." Na což Rath reagoval za řečnickým pultíkem slovy, že takové metody používal Stalin (o slovní přestřelce čtěte více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Ředitelům škol kompetence zůstávají, kraje širší pravomoci od vlády nedostaly

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a vicepremiér a ministr...

Kraje chtějí řídit, jaké obory se na středních školách otevřou a kolik žáků do nich přijmou. Doteď to byla výhradně...

Hnutí ANO stojí za premiérem Babišem, podporu očekává i od ČSSD

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek při tiskové konferenci v Poslanecké...

Předsednictvo i výbor hnutí ANO na úterním jednání podpořily svého předsedu Andreje Babiše. Místopředseda Jaroslav...

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Najdete na iDNES.cz