Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek: Já a přeběhlík? To je nesmysl

  9:37aktualizováno  9:37
Kromě Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka rozbouřil nejvíce povolební scénu bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek. To když vyjednával se sociální demokracií vládu s podporou komunistů. Kalouska to pak stálo křeslo šéfa KDU-ČSL, ale on sám názor na svůj postup nijak nezměnil.

Jiří Čunek můj hlas nedostane, říká expředseda lidovců Miroslav Kalousek. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Pane poslanče, do konce srpna jste jako předseda lidovců velmi výrazně ovlivňoval politickou scénu a váš sytý hlas zněl naprosto všude. Ale teď už není téměř slyšet. Jak ovlivňujete situaci dnes?
Hlas zní pořád stejně, jen ho tolik neslýcháte. Vám se snad stýská?

To nekomentuji, ale chci znát, jak ovlivňujete politické dění.
Jsem poslanec a kompetentní místopředseda rozpočtového výboru. Také jsem členem klubu poslanců KDU-ČSL, který formuluje svá stanoviska.

Vůbec se vám nestýská po funkcích ve straně?
Ne. Nikdy jsem se nebudil a neusínal s myšlenkou, že chci mít nějakou funkci.

Jen neříkejte, že jste se rád v nějaké funkci nebudil.
A víte, že se teď budím docela spokojenější?

Vy jste nebyl ve svých funkcích spokojený?
Každá pozice na vás přenáší nějakou tíhu odpovědnosti, a to klid vašemu spánku nepřidá.

Takže nelitujete letního spolčení s Jiřím Paroubkem, kdy jste hovořili o vládě za podpory komunistů? Ten moment dodnes ovlivňuje povolební vyjednávání.
Naopak. Věděl jsem, co dělám, a věděl jsem, že za to politicky zaplatím. Jsem rád, že jsem to udělal, protože čím víc běží čas, tím víc jsem přesvědčen, že to bylo jediné možné a správné rozhodnutí.

Bylo by to i správné řešení? Veřejnost si to skutečně nemyslí, naopak tím většinou opovrhuje.
Co je to správné řešení? I v soukromém životě, v byznysu, v jakékoli práci někdy stojíte před rozhodnutím, kdy existují jen špatná, či ještě horší řešení.

A to vaše bylo jaké: špatné, či dokonce ještě horší?
Uvědomte si, že tehdy v srpnu byla těsně před podpisem opoziční smlouva ODS s ČSSD. Špatným rozhodnutím by bylo nečinně sedět a přihlížet, jak je ta smlouva podepsána, a už třetí měsíc by tady platila se všemi svými důsledky na českou politickou scénu a všemi důsledky na vnitřní pohyb uvnitř parlamentních stran.

K tomu se ještě vrátím...
Nechte mě to domluvit, aby byla vůbec zachována kontinuita myšlenek, pokud tam nějaké jsou.

Nějaké myšlenky tam pozoruji. Tak prosím.
Důsledkem mého srpnového kroku je to, že opoziční smlouva podepsána skutečně nebyla. A po toto volební období se už zcela jistě ani realitou nestane, neboť kongres ODS sám zakázal.

Jste pořád přesvědčen, že právě vy jste opoziční smlouvě mezi občanskými a sociálními demokraty skutečně zabránil?
Já si to nemyslím. Já to dokonce vím. A KDU-ČSL pak zcela jasně definovala svůj postoj k tvorbě té či oné vlády. To je koneckonců docela slušný a významný výsledek na jednu rezignaci.

Na kongresu ODS naopak zaznívaly hlasy, že lidovci nic jasně nedefinovali. Například nový první místopředseda Pavel Bém řekl, že na důvěru a loajalitu vaší strany tolikrát spoléhali a snad pokaždé jste je zklamali. Jiní delegáti tvrdili, že jste opět zradili. Neříkají to právě důsledku vaší srpnové akce s Jiřím Paroubkem?
Zradit můžete někoho, s kým máte smlouvu. Vždyť ODS rezignovala na trojkoaliční projekt a chtěla opoziční smlouvu se sociální demokracií. My jsme pak řekli, že jdeme do opozice. Proto nebylo a není slovo zrada absolutně relevantní. Zrada by to byla, kdybychom jednali se sociální demokracií a byli současně členy trojkoaličního projektu. Já nikoho ze zrady v té nesmírně obtížné situaci neviním. Neměl by si však Pavel Bém naopak položit otázku, zda nejednala ODS s ČSSD o jiném modelu, než slibovala nám? To zrada nebyla?

Na kongresu ODS před týdnem ovšem zaznělo i vaše jméno. Že jste jedním z možných přeběhlíků, kteří by hypotetickou vládu sociální demokracie s podporou komunistů v případném třetím pokusu podpořil.
To je nesmírně hloupý a urážlivý výrok. Opakuji, že jsem jako předseda KDU-ČSL hledal řešení, které by zamezilo tomu, aby se moje strana ocitla v bezvýchodné pozici. To jsem tehdy dělal jako předseda strany. Ale že bych byl v dnešní pozici řadového poslance tím takzvaným přeběhlíkem, je hloupá a nesmyslná nálepka.

Upřesněme si to a žádám o zcela jasnou odpověď: Kdyby měl Jiří Paroubek třetí pokus o sestavení vlády a opřel by se o podporu komunistů, jak byste hlasoval o důvěře toho kabinetu? Řekl byste ano, ne, či odešel ze sálu?
Samozřejmě ne! A pokud někteří na kongresu ODS neumějí přemýšlet, tak s takovou realitou neumím nic udělat. Docela hodně bych si teď přál, abyste dokázal přemýšlet alespoň vy...

... budu se snažitu
Při prvním pokusu o sestavení vlády jsem svým krokem bránil a zabránil opoziční smlouvě ODS s ČSSD. Jsem rád, že jsem to udělal. Kdybych se takto bránil ve třetím pokusu, nebránil bych ničemu jinému než předčasným volbám. Vždy se rozhodujete v konkrétní situaci a musíte u toho přemýšlet, čehož podle všeho někteří lidé na kongresu ODS nebyli mocni.

Ale v politickém zákulisí jsem skutečně zaslechl, že právě vy byste mohl být ten Jidáš.
Nenuťte mě polemizovat s blbci.

Nemáte tedy v kapse pomyslných třicet stříbrných?
Poznámky tohoto typu v sobě obsahují především nedostatek intelektu, nic jiného. Bylo by absurdní, abych ve třetím pokusu volil podobné řešení jako ve třetí dekádě srpna. Pokud některé nedostatečné inteligence na kongresu ODS volily výrazy, které volily, rád bych se jich zeptal, co vlastně chtějí. Když tak zuřivě nechtějí opoziční smlouvu, měly by si uvědomit, že kdybych neudělal svůj srpnový krok, už dávno by ji měly. Probůh, o čem by se dnes usnášely?

Už jste si ten svůj srpnový krok vyříkali s Mirkem Topolánkem?
Komunikuji s ním bez bariér.

Setkal jste se od toho letního jednání, o němž hovoříme, sám s Jiřím Paroubkem?
Často. Jsme kolegové v Poslanecké sněmovně. Hovořili jsme o rozpočtu či o zákoníku práce.

A kolikrát od voleb jste navštívil Miloše Zemana?
Vždy jsem se s ním rád setkával. Když jsem byl předsedou strany, tak jsem byl v těch schůzkách zdrženlivější, abych nevyvolával mediální spekulace. Od voleb jsme se potkali dvakrát nebo třikrát. Samozřejmě jsme spolu mluvili také o rozpočtu, politické situaci i vzpomínali.

Jak Miloš Zeman hodnotil vaši srpnovou koketerii se svým stranickým kolegou Jiřím Paroubkem?
Byly to soukromé schůzky dvou lidí bez jakéhokoli vyjednávacího mandátu. Proč bych to měl veřejně komentovat? To by nebylo zdvořilé a slušné.

Situace se od voleb neustále mění, ale v posledních dnech se hovoří o vládní sestavě ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Co si o ní myslíte?
Byť tato varianta má svoji míru pravděpodobnosti, tak víme, že v české kotlině je dnes všechno možné a zítra to může být jinak. Je to tisíckrát lepší varianta než opoziční smlouva těch dvou velkých stran.

A nebyla by to jen velká koalice ODS a socialistů se stafáží lidovců?
Musím to vysvětlit. Velká koalice není sprosté slovo, to je naprosto standardní uspořádání. Dvě velké strany vládnou a ostatní jsou v opozici. Ale já jsem bránil opoziční smlouvě z toho důvodu, že ty dvě strany by de facto spolu vládly, ale ve skutečnosti by jedna předstírala opoziční roli a ostatním stranám by odebírala v opozici prostor. To je zásadní rozdíl mezi velkou koalicí opoziční smlouvou. Kdyby v srpnu chtěly ODS a ČSSD podepsat velkou koalici, svůj krok bych neučinil. Byl bych rád, kdybyste to pochopil.

Chápu, ale čekám na odpověď, zda by lidovci nebyli v možné vládě s ODS a ČSSD pouhou stafáží?
Zda by KDU-ČSL nedělala v takovém případě pouze alibi dvěma velkým stranám, je správná otázka. To riziko je velké a naprosto klíčové je, co bychom dokázali vyjednat. Nemám na mysli ani tak počty resortů pro jednotlivé strany a sílu zastoupení, ale hlavně program vlády a její směřování, a především její ochotu k reformám. Pokud by se podařilo vyjednat, aby se v tomto všechny tři strany viděly, pak by se dalo dokázat, že účast KDU-ČSL v takovém kabinetu by měla i hlubší smysl než jenom to poskytnutí alibi.

Kdyby se ten smysl našel a bylo vám nabídnuto místo v takové vládě, vzal byste ho?
Nezlobte se, ale o tom teď nepřemýšlím.

Skutečně?
Není to z mé strany úhybný manévr. Teď je podstatné, zda se podaří vyjednat vůli zúčastněných stran k provádění reforem. Pokud se to nepodaří, pak by taková vláda do značné míry postrádala smysl. Byla by to ztráta času.

Představme si, že se ty tři strany nyní domluví. Na jak dlouho by to mělo být? Na to se názory liší.
To je otázka na předčasné volby. Vadí mi trochu licitování o termínu takových voleb. Ústava jasně říká, že volební období je čtyřleté, a také, jak se k předčasným volbám dá dospět. Pokud politici bezprostředně po volbách hovoří o předčasných volbách, je to docela nebezpečný precedent, protože ústavu staví do kouta. To není dobře. I když předčasné volby jsou řešením neřešitelné situace. Jenže pak mají být co nejdříve, anebo vůbec ne. Těm, co volají po předčasných volbách, závidím jejich optimismus, že to přinese nějaký úplně jiný výsledek.

Vy byste v případě dohody preferoval, aby byla vláda na celé funkční období?
Čím kratší bude dohodnutý mandát vlády, tím méně šancí pro uskutečnění reforem, to je jasné. Představme si, že se dohodne vláda do jara 2008. Co bude výsledkem? Že bezprostředně začne další volební kampaň a v jejím prostředí jsou zásadní reformy neproveditelné. Takže předčasné volby mají smysl pouze hned, jinak by vláda měla být u moci co nejdéle.

Váš úkrok k Jiřímu Paroubkovi byl příčinou vašeho pádu z místa šéfa lidovců. Blíží se sjezd vaší strany. Nic se nezměnilo a vy nebudete na žádnou vysokou funkci kandidovat?
Nebudu.

Ani vás nikdo nenavrhl?
Zaznamenal jsem desítky dotazů ze strany, zda bych kandidaturu opět nezvážil.

I na předsedu?
Taky. Ale já nemám co zvažovat. Mé rozhodnutí bylo zřejmé 24. srpna a také nijak nepolemizuji s mediálním tvrzením, že jsem byl členskou základnou smeten.

O čem byste chtěl polemizovat? Byl jste smeten.
To není pravda. Já jsem rezignoval sám a dospěl jsem k tomu dříve. To je objektivní, ale chápu, že to není mediálně atraktivní.

Řekl bych, že vás strana k odstoupení zcela jistě dotlačila. Ale zpět k vašemu sjezdu. Nový senátor Jiří Čunek, který vzbudil pozornost stěhováním romských neplatičů ze Vsetína, už oznámil kandidaturu na předsedu lidovců. Je to lídr i pro vás?
Jiří Čunek můj hlas nedostane. Mám pro to zásadní důvod: některé složité problémy nemají v demokracii jednoduchá řešení. Taková řešení jsou sice lákavá a velmi populární, ale do výbavy žádného demokrata patřit nemají. Je to způsob přemýšlení, který je mi zcela cizí.

A pokud bude na předsedkyni kandidovat Vlasta Parkanová?
Můj hlas dostane.

Jeden významný člen vaší strany mi nedávno řekl, že v předčasných volbách by už ani nemělo smysl kandidovat, protože KDU-ČSL se zřejmě do Sněmovny nedostane, a že si hledá místo mimo politiku. Jak vidíte budoucnost lidovců?
Předložil jsem své straně za svého předsednictví životaschopné varianty, byly však odmítnuty. Proto jsem rezignoval a dávám šanci jiným. Jsem 22 let členem své strany a pevně doufám, že ti, co budou na sjezdu zvoleni, řešení najdou.

Zopakuji otázku: je blízká budoucnost lidovců i podle vás skutečně tak černá?
Já jsem své možnosti ve straně už vyčerpal. Možná někdo jiný najde lepší řešení.

Takže vy si nehledáte místo mimo politiku jako váš kolega?
Dělám teď poslaneckou práci a myslím, že ji umím.

To byste mne i čtenáře šokoval, kdybyste přiznal, že ji neumíte. Takový politik snad neexistuje.
Ani nikdo jiný z ostatních stran nezpochybňuje, že dělám svoji práci dobře. Nemyslím si, že v politice umřu. Pokud mě zítra netrefí šlak. Každý musí počítat s tím, že jeho politická mise jednou skončí, a já se o své uplatnění nebojím.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz