Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek hrubě ovlivňuje vyšetřování ProMoPro, rozzlobil se Nečas

  16:13aktualizováno  16:38
Premiér Petr Nečas obvinil ministra financí Miroslava Kalouska, že hrubým způsobem ovlivňuje kauzu ProMoPRo. V té je ministr obrany Alexandr Vondra podezřelý, že se dopustil tunelování stamilionů korun během českého předsednictví EU. Kalousek není soudce ani vyšetřovatel a nesmí dopředu říkat, co je a co není trestný čin, uvedl Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek při debatě s premiérem Petrem Nečasem v Poslanecké sněmovně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda vlády zdůraznil, že Kalousek, který umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit, není ve věci soudce ani vyšetřovatel.

ProMoPro

Zatímco k jiným korupčním případům se vyjadřuje nebo nevyjadřuje policie či státní zastupitelství, které popisuje, jak je vyšetřování daleko a které úkony se právě odehrávají, v tomto případě všechny informace přicházejí od ministerstva financí a jeho speciálního finančně-analytického útvaru. Ten však jinak žádné informace ke konkrétním případům neposkytuje.   

Premiér tak reagoval na výroky Kalouska, který uvedl, že v případu ozvučení českého předsednictví v EU docházelo k nestandardní zlodějině.

"Názor na to (kauzu ProMoPro, pozn. red.) mám, ale kdybych ho vyřkl veřejně, budu vyšetřování ovlivňovat. Nechci udělat stejnou hrubou chybu jako pan ministr financí, který hrubým způsobem vyšetřování ovlivňuje," uvedl v Hospodářských novinách Nečas.

Podle Nečase by měl být Kalousek na své výroky opatrný. "Může dát najevo, co si přeje, aby byl výstup. Ministr, který má pod sebou takový útvar, by se měl velmi kontrolovat ve výrocích, aby se nevystavil podezření, že vyšetřování ovlivňuje," míní premiér.

S Kalouskem si hodlá vážně promluvit. "Řízené úniky informací, nestandardní zbavení mlčenlivosti, to všechno vzbuzuje mé otázky," vzkázal Nečas.

Dodal, že si ani nechce připustit, že finančně analytický útvar, který může nahlédnout do účtů každého občana, je politicky zneužívaný. "Pevně doufám, že se to dozvíme z vyšetřování. Nechci si vůbec připouštět, že by k tomu mohlo docházet, protože by to znamenalo velmi vážné selhání vedení ministerstva financí," uvedl Nečas v HN.

Kalousek: Premiér sliboval trochu jiný postup proti korupci

"Té nervozitě se musím hořce usmát. Měl jsem pocit, že pan premiér v boji s korupcí a praním špinavých peněz sliboval trochu jiný přístup," reagoval na rozhovor Kalousek. Zdůraznil, že vyšetřování rozhodně neovlivňoval a informace o něm zveřejnil až poté, co FAÚ své vyšetřování skončil.

Finančně-analytický útvar

Finančně analytický útvar vznikl v roce 1996 a má na starosti boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Pracuje v něm několik desítek specialistů. Má široké pravomoci a ze zákona mu všechny finanční instituce musí hlásit podezřelé převody peněz a transakce. Spolupracuje s policií, tajnými službami i finančními úřady a má přístup do řady databází s citlivými informacemi. Na základě podezřelých informací pak podává trestní oznámení. Jen loni útvar obdržel 1887 oznámení o podezřelých obchodech, podal 296 oznámení a zajistil 287 milionů korun. Ředitelem je Milan Cícer, dříve náměstek ředitele protikorupční policie.

"Důkazy, které při tom nashromáždil, mne opravňují k pojmenování 'nestandardní zlodějna'. Zda tato nestandardní zlodějna bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl ministr. Dodal, že nedělal nic jiného, než že bránil profesionální práci svého úřadu. "Ta byla - a obávám se, že stále je - pod nepřípustným politickým a mediálním tlakem," uzavřel Kalousek.

Razantní postup vůči ministrovi financí žádala v úterý pražská ODS. "Vedení ODS a místopředsedové musí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09," řekl její šéf Boris Šťastný. Kalousek zbavil mlčenlivosti šéfa FAÚ Milana Cícera. Před týdnem pak zveřejnili podrobnosti zjištěné útvarem o tocích peněz od firmy ProMoPro. Finanční analytický útvar ministerstva financí na základě svých zjištění podal v lednu trestní oznámení.

Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se této sporné zakázky. Policie v souvislosti se zakázkou prověřuje také podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Alexandru Vondrovi prý nemá Nečas důvod nevěřit. Chce nejdříve počkat na výsledky vyšetřování, teprve potom se rozhodne, jak bude postupovat. "Nepochybuji, že řadě lidí kroky, které se dějí na ministerstvu obrany, vážným způsobem vadí a snaží se pana ministra a jeho spolupracovníky diskreditovat," míní.

Vondrovy kroky by prý mohly vadit například lidem, kteří nesou odpovědnost za minulý skandální systém a kteří na něm profitovali.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz