Kalousek sněmovně předčítal Listinu záladních práv a svobod

Kalousek sněmovně předčítal Listinu záladních práv a svobod | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci zdržovali, Kalousek předčítal Listinu základních práv a svobod

  • 303
Do sněmovny se vrátilo protahování jednání. Nynější opoziční kluby ODS a TOP 09 bohatě využily možnosti brát si přestávky na jednání frakcí. Večer předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek při projednávání změny kjótského protokolu poslancům zhruba hodinu přibližoval Listinu základních práv a svobod.

Opozici popudilo, že sněmovna nepřipustila širší debatu o údajných výrocích ministra obrany Martina Stropnického (ANO) o tom, že Česko nepodporuje umístění vojsk NATO na svém území. Stropnický popírá, že by je řekl (více o výrocích Stropnického se dočtete zde).

Kalousek přiznal, že frakce obstruuje. "A budeme je (obstrukce) dělat do té doby, než pochopíte, že bod musí být projednán a musí být přijato usnesení," uvedl. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura pohrozil, že občanští demokraté by se mohli k obstrukcím přidat. Poukazoval mimo jiné na to, jak o postoji Česka referují na základě ministrových údajných slov ruské zpravodajské servery. Kalousek nepřistoupil na nabídku lidovce Ivana Gabala, aby se Stropnického výroky zabýval branný výbor.

Ministr poslancům řekl, že s jeho výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters, bylo v titulku zprávy manipulováno. Na dotaz v rozhovoru, jenž se týkal plánů NATO na posílení vojenské přítomnosti ve východoevropských členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, prý odpověděl, že pro určitou nezanedbatelnou část obyvatel by mohl být stálý pobyt kvůli historickým zkušenostem problém. Pravicová opozice však o zkreslení rozhovoru pochybuje.

Kalousek předčítal Listinu základních práv a svobod

Vysvětlování listiny práv Kalousek využil při debatě o změně kjótského protokolu i u dohody s Bosnou a Hercegovinou o potírání kriminality. "Musí to zaznít zhruba v rozsahu 520 stran," uvedl. Později Kalousek přítomné ujišťoval, že s jedním z komentářů je seznámí "někdy po čtvrté hodině ranní".

Po déle než půlhodině výkladu Kalousek dvakrát navrhl schůzi přerušit do středečního rána, poslanci to neschválili. "To mě duševně velmi občerstvilo," podotkl po jednom z hlasování. Potěšilo ho prý, že je o výklad zájem.

Kalousek si notoval i s předsedajícím, kolegou z klubu Petrem Gazdíkem, když tišil hluk v sálu a žádal poslance ČSSD, aby přestali bouchat hlasovacími kartami o lavice. "Jsem tak zabrán do výkladu, že jsem si ani nevšiml, že se tady něco takového děje," poznamenal.

Kalousek asi po hodině výklad, který předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil za audioverzi listiny, přerušil a sliboval, že si další části nechá k dalším smlouvám.

Schůzi ukončil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, když požádal o přestávku na jednání klubu do půlnoci. Schůze byla přerušena do středečního rána.

Úternímu jednání vládly přestávky

Většinu času odpoledního jednání sněmovny zabraly přestávky. Ačkoli jednání začalo již ve 14:00, změny v programu poslanci odhlasovali až po čtyřech a půl hodinách. ODS si na ni vybrala víc než půldruhé hodiny a TOP 09 měla nejprve padesátiminutovou pauzu.

Další přestávku si tento klub vyžádal před projednáváním mezinárodní smlouvy s Kazachstánem o právní pomoci. Podle zvyklostí každý klub může žádat až o dvě hodiny denně.

"Kazachstán je republika v rámci bývalého sovětského satelitu. Vzhledem k naprosto neuvěřitelnému prohlášení ministra obrany vlády České republiky, k jehož vysvětlení a závěrům jsme se nedobrali, klub TOP 09 se musí velmi vážně zamyslet nad návrhem této smlouvy," zdůvodnil žádost o pauzu Kalousek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video