Kalifornii ničí největší požár v historii a stále se rozšiřuje

  11:10aktualizováno  11:10
Kalifornie se potýká s největším požárem, který kdy stát na západním pobřeží USA zasáhl. Hoří u jezera Clear Lake severně od San Francisca a další oheň v oblasti Mendocino už zachvátil nejméně 1 148 kilometrů čtverečních, přičemž se stále zvětšuje. Plamenům na severu Kalifornie již padlo za oběť 75 domů a tisíce lidí musely prchnout.

Oheň na dvou místech nedaleko od sebe vypukl 27. července a nyní je situace pod kontrolou jen z třiceti procent. S 18 většími požáry bojuje po celé Kalifornii více než 14 000 hasičů. 

Pomůže i armáda

Do boje s ničivými požáry na západě Spojených států se zapojí americká armáda. Na vojenské základně ve státě Washington začal v pondělí třídenní speciální výcvik dvou set příslušníků ozbrojených sil, kteří budou k hašení ohně vysláni. O pomoc požádala Pentagon kalifornská integrovaná hasičská centrála.

„Pamatuji si, když jsme před několika lety měli deset až 12 000 hasičů ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, a nikdy ne 14 000 jako vidíme teď,“ řekl řekl mluvčí kalifornského úřadu pro lesnictví a boj s požáry Scott McLean. 

Jen s ohni v oblasti Mendocino bojuje podle posledního hlášení úřadu téměř 4 000 hasičů, nasazeno je zde také 441 vozidel a 15 vrtulníků. 

Podobné události začínají být podle AP v Kalifornii běžné a sezona požárů je zde v důsledku klimatických změn delší a drsnější. Odborníci uvádějí, že teplejší počasí vysušuje vegetaci a dává vzniknout vážnějším požárům, které se rychle rozšiřují z venkovských oblastí do měst. Také ale připisují vinu šíření městské zástavby. 

Trumpova tvrzení? Fyzikálně nemožná

Do debaty kolem řádění ničivého živlu v Kalifornii se o víkendu vložil také americký prezident Donald Trump. Kalifornské požáry podle něj zhoršují „špatné zákony o životním prostředí“, které zabraňují náležitému využití „masivního množství dostupné vody“. McLean reagoval slovy, že vody k hašení požárů severně od San Francisca je dostatek. Problém s vodou na hašení podle něj není ani na jiných místech Kalifornie. 

Fotogalerie

Trump také na Twitteru napsal, že voda je v západoamerickém státě odkláněna do Tichého oceánu. Profesor Kalifornské univerzity v Davisu a dlouholetý analytik vodohospodářských sporů v Kalifornii Jay Lund na to odpověděl, že prezidentovo tvrzení „je tak fyzikálně nemožné, že se člověku ani nechce reagovat“. 

Co se týče ohňů v Mendocinu, úřad pro lesnictví a boj s požáry uvádí jako předpokládané datum uhašení 15. srpen. U jednoho z nich hasiči o víkendu učinili pokrok, druhý se však stále rozšiřuje poté, co pronikl do přírodní rezervace Mendocino. Dále na sever je stále neuhašený požár Carr, který kolem města Redding zničil přes 1 000 obydlí. Podle posledního hlášení je pod kontrolou ze 47 procent.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Při cvičení NATO nad Finskem mizel signál GPS. Ruský útok, tvrdí Finové

Cvičení Trident Juncture v Norsku

Finsko během vojenského cvičení NATO v Norsku trpělo záhadnými poruchami signálu globálního pozičního systému, neboli...

Německo ubere imigrantům, přidá raději na svou vlastní obranu. A hodně

Německá bojová vozidla Marder v litevském Šeštokai (24. února 2017)

Německé výdaje na obranu narostou v příštím roce o pět miliard eur (130 miliard Kč), celkové útraty státu pak o 13...

Palestinci v Gaze pálí pneumatiky, toxickým dýmem brání Izraeli v rozhledu

Černý kouř stoupá z hořících pneumatik, které Palestinci pálí v hraničním pásmu...

Černý dým ze zapálených pneumatik pomáhá teroristům v Gaze dostat se přes hraniční plot do Izraele a útočit. Palestinci...

Najdete na iDNES.cz