Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalamita na Semilsku skončila

  15:44aktualizováno  15:44
Kalamita, kterou vyhlásili ráno kvůli ledovce semilští silničáři, skončila. Podle informací asistenční služby ABA jsou tu všechny hlavní tahy průjezdné. Na méně frekventovaných silnicích se ještě pracuje. Prší a v místech s nadmořskou výškou nad 700 metrů se střídá sněžení s deštěm. Ředitelství silnic a dálnic varuje, že na vozovky mohou padat stromy.

"V noci vydatně pršelo, ve vyšších polohách padal mokrý sníh. Teploty se držely nad nulou. Najetá vrstva sněhu na horských cestách se propadla a na vozovkách tak vznikla mohutná vrstva břečky. Normální radlice ji ovšem nedokážou přehodit přes vysoké sněhové mantinely. Museli jsme nasadit frézy a nakladače. Jde to pomalu, na některé cesty jsme se ještě vůbec nedostali. Řidiči by měli raději nechat vozy doma," popsal ráno stav na cestách šéf semilských silničářů Miroslav Mach.

Jak dodal, byly některé silnice navíc zaplavené vodou z tajícího sněhu. "Voda nemohla odtékat přes zmrzlé mantinely. Museli jsme je někde ručně prosekávat. Například na silnici v Dolánkách u Turnova stálo třicet centimetrů vody."

V Rakousích na Turnovsku přehradila cestu sněhová lavina, která zablokovala dopravu na dvě hodiny. U Rokytnice zase popadaly na vozovku stromy.

Tragickou nehodu možná zavinil vítr
Tragická srážka kamionu a s osobním vozem Rover Metro se odehrála v neděli zhruba dvě hodiny před půlnocí u osady Obilná mezi Chebem a Sokolovem. "Pětapadesátiletý řidič nákladního tahače Renault s návěsem z Příbrami vjel z dosud přesně nezjištěných příčin do protisměru, kde se srazil s osobním vozem řízeným čtyřiačtyřicetiletým mužem z Tuřan na Chebsku. Řidič osobního vozu byl na místě mrtev," popsala tragédii tisková mluvčí krajské policejní správy v Plzni Milada Suchá. Řidič kamionu podle ní nepožil před jízdou alkohol.

Někteří svědci vypověděli, že příčinou srážky by mohl být i náhlý velmi silný vítr, který se zcela nečekaně opřel do návěsu. Kamion se pak stal neovladatelným.

Mezinárodní tah byl kvůli vyšetřování nehody a odklízení trosek přes noc v úseku Odrava - Potočiště uzavřen a doprava odkloněna. Škodu na vozidlech odhadli policisté na 290 tisíc korun.

Padají i stromy
Práci silničářů zkomplikovaly spadlé stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Na silnici mezi Harrachovem a Rokytnicí spadlo na vozovku asi šest stromů, komunikace však zůstala průjezdná.

Ve Strážném neodbavovali kamiony
Ve vyšších polohách se místy vytvářelo i náledí. Led komplikoval provoz i na německé straně přechodu Strážný. Tam několik hodin neodbavovali kamiony. Stále tam pro jízdu vyžadují řetězy. Čekací doba na odjezdu pro kamiony je 4 až 5 hodin.

V ostatních okresech jsou dálnice i silnice všech tříd se zvýšenou opatrností sjízdné. Na mnoha místech je zataženo, prší a ve vyšších polohách padá sníh. Silničáři upozorňují, že silnice mohou namrznout. Mnohde vane nárazový jihozápadní vítr.

Na horách nasněžilo
Na šumavských silnicích leží dva centimetry nového sněhu, ve vyšších polohách Šumavy je pak uježděná vrstva sněhu do 10 centimetrů. Také na Liberecku je ve vyšších polohách na silnicích vrstva rozbředlého sněhu do 15 centimetrů, pod níž je led.

Rychle tající sníh komplikuje dopravu i v Krkonoších. Mokrý těžký sníh zužuje profil vozovek, místy je průjezdný jen jeden jízdní pruh. "Ve sněhových mantinelech podél silnic cestáři prohrabávají strouhy, aby mohla voda odtékat mimo vozovky", řekl dispečer trutnovských silničářů Boleslav Strouhal.

Nejhorší situace panuje na silnicích kolem Svobody nad Úpou, Jánských Lázní, Pece pod Sněžkou a mezi Temným dolem a Pomezními boudami.

Problémy mají silničáři také ve vyšších polohách Orlických hor. Na silnicích na Rychnovsku je ojediněle až 20 centimetrů vody. Na tahu ze Skuhrova do Deštného budou silničáři lámat led.

Jisté komplikace čekají motoristy také na Jičínsku, kde na silnicích leží místy zbytky zledovatělého sněhu. Na Náchodsku je hlavně na silnicích III. třídy místy až 20 centimetrů rozbředlého sněhu.

Zvýšenou opatrnost je třeba dbát na Broumovsku, v Adršpachu a na Teplicku. Na horách na Pardubicku nasněžilo asi pět centimetrů sněhu. Ve středních polohách pokrývá silnice zajetá zledovatělá vrstva sněhu, v níž jsou vyježděné koleje. Déšť vytváří sněhovou kaši.

Fouká silný vítr
Na Chrudimsku se za sněhovými bariérami tvoří kaluže vody. Mokro je i ve středních Čechách. Na Mělnicku jsou vozovky po dešti, vane vítr o rychlosti asi 3 metry za vteřinu. I na Kladensku fouká nárazový boční vítr. Na Berounsku jsou silnice holé, mokré a sjízdné. Na celém území regionu prší.  I na Rakovnicku je zataženo a fouká západní vítr.

Problémy jsou i na Moravě
Pěticentimetrová vrstva nového sněhu je i na silnicích ve vyšších polohách okresů Frýdek-Místek, Bruntál, Olomouc a Šumperk, kde stále sněží.

Tající sníh dělá problémy i řidičům v Moravskoslezském kraji. Přestože jsou všechny komunikace v kraji sjízdné, na řadě míst jsou zbytky zmrazků nebo rozježděná
vrstva tajícího sněhu.

Tající sníh smíšený se solí způsobil nejvážnější problémy na Bruntálsku. "Vytvořila se vrstva, kterou je možné přirovnat ke klouzavému mýdlu. Měli jsme už dvě nebo tři nehody," uvedl dispečer.

Se zbytky ledu musí řidiči počítat také na Novojičínsku. Silničáři z Opavska hlásí zbytky rozbředlého sněhu a místy zajetou zledovatělou vrstvu sněhu do 10 centimetrů. Na Frýdeckomístecku je třeba zvláštní pozornosti převážně na horách. Bez větších problémů jsou komunikace na Karvinsku a v Ostravě.

Silničáři bojují s vodou a vyjetými kolejemi a dírami
Obyvatelé Olomouckého kraje nemusejí mít podle vodohospodářů obavy, že by stoupající teploty a tající sníh zvýšily hladiny řek. Na území kraje podle pracovníků povodí spadlo dosud nejvýše deset milimetrů srážek.

Šumperští cestáři radí motoristům, aby kvůli dírám a kolejím vyjetým ve sněhu nevyjížděli. V dalších okresech dělá na komunikacích problémy voda z tajícího sněhu.

"Situace je velmi špatná, na silnicích nižších tříd se kvůli oblevě propadá ujetá vrstva sněhu a díry v ní jsou až dvacet centimetrů hluboké," řekl dispečer šumperských silničářů.

Podle motoristů z Prostějovska leží na silnicích druhých a třetích tříd vrstva rozbředlého sněhu a jízda je možná jen se zvýšenou opatrností. Také tam cestáři sníh z vozovek stahují pluhy.

Na Olomoucku a Přerovsku se na některých cestách tvoří velké kaluže vody, které mohou být řidičům nebezpečné. "V některých místech jsme prokopali krajnice, aby mohla voda odtéct. Čistíme také kanalizační propustě a odvodňovací strouhy," řekla náměstkyně ředitele přerovských silničářů Jarmila Skopalová. 

Sníh prolomil střechu továrny

Pod tíhou tajícího sněhu se prolomila střecha malé továrny v Desné v Jizerských horách na Jablonecku. "Škoda dosáhne několika milionů korun," řekl majitel Ladislav Špís. Protože se nehoda stala před začátkem pracovní doby, nebyl nikdo zraněn. Policie majiteli objektu doporučila, aby továrnu posoudili statici. Továrna o rozloze asi 500 metrů čtverečních, vyrábí a renovuje vzduchové pružiny. Ve firmě pracuje 12 zaměstnanců. "Výrobu se snažíme nyní přemístit do náhradních prostor a minimalizovat tak škody. Zastavit provoz si nemůžeme dovolit," dodal majitel.

Policisté na místě vyšetřují nedělní tragickou srážku kamionu a osobního auta Rover Metro u osady Obilná mezi Chebem a Sokolovem. Podle svědků nehodu možná zavinil prudký vítr, 21. ledna 2002

Převrácený kamion, který v neděli zhruba dvě hodiny před půlnocí podle svědků smetl u osady Obilná mezi Chebem a Sokolovem osobní auto, 21. ledna 2002

Zdemolovaný Rover Metro, který byl v něděli v noci podle svědků smeten návěsem kamionu u osady Obilná mezi Chebem a Sokolovem. Řidič zemřel na místě, 21. ledna 2002

Policisté na místě vyšetřují nedělní tragickou srážku kamionu a osobního auta Rover Metro u osady Obilná mezi Chebem a Sokolovem. Podle svědků nehodu možná zavinil prudký vítr, 21. ledna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz