Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kakaový Kraus je zpět: vzor 09, dobře omyvatelný

  2:30aktualizováno  2:30
Tak ho tady máme zpátky. Michal Kraus. Nestor českých poslanců, zasedající ve Sněmovně nepřetržitě od roku 1986 do roku 2006, hlásí návrat.

Teď před vámi stojí nový Kraus, vzor 2009, čistý, ušlechtilý, trvanlivý. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Pro začátek pár základních údajů. Je to muž, jenž před osmi lety vyrazil s jedním podvodníkem do africké Ghany. Uzavřel tam smlouvu na téměř půlmiliardovou investici na nákup továrny na zpracování kakaových bobů.

Z účtu své matky kvůli tomu přeposílal tisíce dolarů. A když to vše začátkem roku 2006 prasklo, pár týdnů mlžil (jak bývá u politiků zvykem), ale pak musel z politiky odejít. Bylo totiž před volbami, a tak si ČSSD nechtěla nechat Krausem kazit volební výsledek. Vadil, tak šel.

Teď je znovu před volbami a Kraus je zpátky – sociálním demokratům už nevadí. Respektive: policie v případu, tradičně označovaném jako kakaová aféra, nic nevyšetřila, což je pro ČSSD důkazem toho, že se nic nestalo.

Z Michala Krause se rozhodli udělat znovu svého poslance, nabízejí jej voličům v Libereckém kraji na třetím, téměř stoprocentně volitelném místě kandidátky.

"Policisté při prošetřování jeho někdejší kakaové aféry nic nezjistili. Z našeho pohledu se tedy ničeho nedopustil," pravil nedávno šéf krajské ČSSD Robert Dušek zřejmě v domnění, že promlouvá k hlupákům, kteří si nic nepamatují a po detailech už pátrat nebudou.

Podstatné informace najdete v článcích mého kolegy v pondělním vydání MF DNES: policie Krausův případ (prošetřovala korupci a praní špinavých peněz) odložila poté, co se nedočkala takzvané právní pomoci ze strany ghanských úřadů. Vyšetřovací spis tedy zůstal nekompletní a – to dá rozum – těžko tedy mohl být na základě něho někdo souzen.

Druhá klíčová informace: Michal Kraus dodnes odmítá vysvětlit, komu patřily téměř 2 miliony korun, které v této kauze "prohnal" přes účet své matky. Místo toho všechny žádá, ať jsou té dobroty a i oni kakaovou aféru vymažou ze své paměti. Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Teď před vámi stojí nový Kraus, vzor 2009, čistý, ušlechtilý, trvanlivý.

Sám dokonce podlehl dojmu, že ho česká politika potřebuje jako sůl. "Za tu dobu, co jsem odešel, se do politiky dostalo poněkud víc, než je zdrávo, emocí, arogance, nadávek a amatérismu. Mám za to, že bych mohl přispět k tomu, aby se tam dostalo více rozumu, slušnosti a profesionality." (Krausova slova z letošního června.)

Mít za sebou kakaovou aféru a říkat o sobě tato slova, to už musí být člověk s opravdu výjimečně omyvatelnou úpravou. Pro politiku jako dělanou. Že by toto byl důvod, proč jej sociální demokraté povolali zpátky z odkladiště politických mrtvol?

Jejich volba. Jen ať nám proboha netvrdí, že Michal Kraus byl policií očištěn a že se mu snad máme omlouvat za nějaká příkoří. "Lidi si na mě pořád ukazují a říkají: Hele, kakaový Kraus!" stěžuje si on sám. Lidé nejsou hloupí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz