Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kajínkova hvězda ještě nevyhasla

  0:01aktualizováno  0:01
Bohumín - Hvězda vězně Jiřího Kajínka odsouzeného za dvě nájemné vraždy na doživotí, nehasne. Ani jeho potupné zatčení, které viděly v televizi miliony lidí, neoslabilo legendu o silném vězni, který se odmítá poddat nespravedlivému trestu a uteče z přísně střeženého vězení. Od jeho útěku uplynulo osm měsíců. Stovky lidí - hlavně žen - mu fandí dodnes.
Fanynka: Je nás mnoho
"Je nás mnoho. Těch, kteří mu fandí. Chtěli bychom mu pomci, ale jak? Některé napadlo posílat do vězení balíčky na přilepšenou, ale bohužel, byly k ničemu. Vězeňství má svůj řád," stýská si Šárka Koelblová z Bohumína, která si s Kajínkem už delší dobu dopisuje.

Hledá způsob, jak zveřejnit číslo jeho konta, na které mu už sama něco přispěla. "Potřebuje peníze na advokáty. Věřím, že by mu to pomohlo," tvrdí pečlivě upravená žena středního věku, která žije v rodinném domě v tiché čtvrti Starého Bohumína. Pro přátelství s Kajínkem má oporu i v manželovi. "Sledujeme s manželem vše, co s jeho případem souvisí. Četli jsme i knihu. Začali jsme věřit v jeho nevinu," vysvětluje žena v domácnosti, která se snaží uvést v život iniciativu Pomozte Kajínkovi.

Tři ženy, kterým Kajínek změnil život

Černá dostala za ukrývaní Kajínka podmínku

Kajínek poslal svým zastánkcům děkovný dopis

Za obnovení procesu vznikly petice
Za obnovu procesu s Jiřím Kajínkem, pro níž dal naději exministr spravedlnosti Pavel Rychetský, když podal v jeho kauze stížnost pro porušení zákona, vzniklo několik peticí. Největší je Třemošnická iniciativa. "Petici podepsalo tisíc dvě stě devatenáct lidí," potvrzuje úřednice petičního sněmovního výboru.

Obdivují ho především dámy. "Určitý typ žen přitahují zajímaví a asociální muži. Někteří muži zase letí na podobný typ žen. Je to normální. V historii se to dělo často. Nejslavnější příkladem je Babinský," říká psycholog Milan Lipner z Havířova.

Jiří Kajínek je vězněn ve Valdicích, bývalých Kartouzích, kde si v devatenáctém století odpykal část trestu za vraždu a loupeže právě zločinec Václav Babinský.

Balíčky pro vězně posílají dozorci zpět
Ženy píší Kájínkovi do Valdic dopisy, posílají balíčky. "Denně mu chodí patnáct až dvacet dopisů či pohlednic a také různé tiskoviny. Většina je od žen. Bylo toho ale daleko víc. Největší nápor už opadl," říká zástupce ředitele věznice ve Valdicích Pavel Kuřátko. Kájínek na většinu dopisů odpovídá. "Balíčky ale posíláme zpět. Zákon je zákon. Pan Kajínek je vězeň jako každý jiný a zákon dovoluje dva balíky ročně," vysvětluje. Když balíky přicházejí zpět, Kájínkovi příznivci jsou z toho smutní.

Největší podporu má ale Kajínek v okolí svého rodiště. Přímo v Prachovicích na Chrudimsku, kde žije jeho sestra, vznikla další petice. Podepsalo ji asi pět set lidí z obce i okolí. "Moje dcera s ním chodila do školy. Znám ho dobře a myslím si, že by nebyl schopen něčeho takového. Podle našeho názoru jde o justiční omyl a proto chceme využít všechny možnosti, jak mu pomoci," říká jedna z organizátorek petice Miroslava Alinčová, která se stýká s Kájínkovou sestrou.

"Chodí k nám na návštěvu. Máme od ní čerstvé informace z vězení, kde ho navštěvuje," říká paní Alinčová. I ona si s vězněm dopisuje. "Napsal mi dva dopisy. Já mu posílám i obálky, známky, křižovky."

O nevině přesvědčila muže televize
Víru v Kájínkovu nevinu posílil pořad, který o jeho kauze před časem natočili reportéři televize Nova. Jiří Andrle z Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku je jeden z Kajínkových mužských příznivců. Přesvědčil ho právě televizní pořad. "Vyšetřování případu nebylo zcela v pořádku, to je jasné," míní Andrle, který v Klenčí organizoval petici za obnovení procesu.

"Za dvě odpoledne ji podepsalo skoro osmdesát lidí. Někteří signatáři přijeli až z Plzně," líčí. Petiční archy pak poslali Kajínkovi do vězení pro povzbuzení. "Děkoval nám, ale naznačil, že v obnovení procesu příliš nedoufá, neboť soudy by tím přiznaly své chyby. Větší naději vkládá v milost prezidenta republiky," míní Andrle. O tom, zda bude proces s Jiřím Kajínkem obnoven, rozhodne Nejvyšší soud.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Policie dopadla dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka (na archivním snímku z března 1998).

Vstupní dveře do domu, kde se skrýval Kajínek. (8. prosince 2000)

Zadržený Jiří Kajínek.

Policie při zásahu Jiřího Kajínka svlékla do naha - chtěla zamezit tomu, aby měl vrah šanci cokoliv si ukrýt do svých šatů. (8. prosince 2000)

Policisté při zásahu Jiřího Kajínka svlékli do naha a spoutali.(8. prosince 2000)

Policie při zatýkaní Jiřího Kajínka prohledala i byt, ve kterém se ukrýval. (8. prosince 2000)

Ačkoliv měl u sebe dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dvě zbraně a granát, výstřely při jeho zatýkání nepadly. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek byl při večerním zatčení překvapený, tvrdí policisté. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek měl v bytě, kde jej policie zatkla, dvě zbraně a jeden granát. (8. prosince 2000)

Spoutaný Jiří Kajínek ve svém úkrytu - pražském bytě na Velké Ohradě. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek utrpěl při zatčení zranění hlavy. (8. prosince 2000)

Poté, co policie Jiřího Kajínka svlékla a spotala, jej zabalila do prostěradla. (8. prosince 2000)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz