Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kajínek se už jednou z Valdic pokusil utéct

  20:17aktualizováno  20:17
Nájemný vrah Jiří Kajínek, který byl v pátek večer 40 dnů po svém útěku z mírovské věznice zadržen v Praze policií, byl v sobotu dopoledne převezen do věznice Valdice na Jičínsku. Podle ředitele valdické věznice Karla Kocourka byl umístěn v oddělení se zvýšenou ostrahou. Poslední, kdo se pokusil z Valdic utéct, byl právě 9. září 1996 Kajínek. Uprchlíka tehdy zajistila vězeňská služba na střeše jednoho objektu. "Děláme vše pro to, aby se odtud nikomu utéct nepodařilo," řekl ředitel valdické věznice Karel Kocourek.Podívejte se na videoukázku z policejního zásahu - ZDE.Prohlédněte si fotografie z tiskové konference a z místa, kde se Kajínek ukrýval. Uvnitř článku čtěte rozhovor s Ladislavem Kadeřábkem, vedoucím pátracího týmu.

V současné době si v oddělení se zvláštní ostrahou odpykává tresty za nejzávažnější trestné činy zhruba 300 odsouzených. Oddělení je podle ředitele technicky i personálně vybaveno pro zacházení se zvlášť nebezpečnými vězni.

Kajínek bude ve věznici podléhat stejnému režimu jako ostatní obyvatelé věznice se zvýšenou ostrahou. "Zákon o výkonu trestu neřeší samostatně režim pro útěkáře. Při výkonu služby bereme ve všech případech v potaz i to, že se kdokoli může pokusit o útěk," řekl Kocourek.

Dopadení
Policie dopadla dvojnásobného vraha odsouzeného na doživotí v pátek v šest hodin večer v jednom bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada.

"Byl ozbrojen a domníváme se, že chystal nějakou akci," řekl ministr vnitra Stanislav Gross na mimořádné tiskové konferenci. Policejní prezident Jiří Kolář v sobotu upřesnil, že nechystal pomstu, které se obával soudce i svědci, ale trestný čin, jímž by si opatřil peníze.

Jak se Kajínek
dostal za mříže

Vrchní soud v Praze v únoru 1999 potvrdil pro Jiřího Kajínka doživotní trest vězení za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o třetí. Kajínek podle rozsudku v květnu 1993 zastřelil známého plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý Jandův ochránce Vojtěch Pokoš útok přežil, podařilo se mu se čtyřmi kulkami v těle z místa vraždy uprchnout. Kajínek před soudem trval na své nevině a celou obžalobu označil za vykonstruovanou policií.

Nájemný vrah byl umístěn ve zvláštní cele
"Kajínek je umístěn v oddělení, které je jak z bezpečnostního, tak z personálního hlediska zařízeno pro zacházení se zvlášť nebezpečnými vězni," uvedl mluvčí. Kajínek strávil noc v pankrácké věznici v Praze.

Kajínek se skrýval u dalšího vraha
Kajínek se téměř měsíc skrýval v bytě vraha Ludvíka Černého odsouzeného na doživotí za "orlické vraždy".

Jiří Kajínek podle policejní verze nevycházel z bytu a měl komplice, kteří mu nosili jídlo. Byt v pátém patře v Kurzově ulici, kde se Kajínek skrýval, patří dalšímu nájemnému vrahovi, Ludvíku Černému.

Ten si rovněž v mírovské věznici odpykává doživotí za vraždy podnikatelů, jejichž mrtvoly byly ukryty v orlické přehradě Ladislav Kadeřábek z policejního prezidia potvrdil, že Kajínek byl po celou dobu útěku v Praze.

Policie po dopadení Kajínka vyslýchala několik osob. Šéf policie Jiří Kolář na otázku, jestli byl zatčen některý z trestancových kompliců, odpověděl nejednoznačně: "Dnešního dne ne."

Další články o Kajínkově zadržení
Nebezpečí trvá, myslí si svědek Zadržení Jiřího Kajínka vnímá rodina korunního svědka,   jako předčasný a nečekaný vánoční dárek.
Soudce: Přivolal jsem to Obrovská úleva. To jsou první pocity soudce, který Jiřího Kajínka poslal na doživotí.
Snad všichni rychle spěchali do hospody V Mírově se poté, co se zpráva o zatčení vězně dostala na veřejnost, začala plnit hospoda.
Jak akci viděli přímí svědci Klid, tak vypadalo pražské sídlišti Velká Ohrada jen pár okamžiků před  zadržením uprchlého zločince.
Policisté nechtěli prozradit, kam Kajínka převezou
Kajínek, který z mírovské pevnosti uprchl před jedenačtyřiceti dny, je prozatím v cele pražské vazební věznice na Pankráci. "Je tady, víc vám ne;řeknu. Kam bude převezen, se z bezpečnostních důvodů dozvíte, až tam bude," řekl druhý muž Vězeňské služby, Bohuslav Burkiewicz.

Policejní prezident Kolář prohlásil, že Kajínka dopadli díky dlouhodobé policejní práci. "Byla to dlouhodobá akce," prohlásil Kolář. Je zřejmé, že policie na stopu přišla díky prověřování veškerých Kajínkových kontaktů.

Zátah na Kajínka probíhal jak v akčním filmu
Zátah na Jiřího Kajínka policie zahájila v šest večer. Muži z elitního protiteroristického komanda se ze střechy domu spustili po lanech, rozbili okna a vhodili do bytu zásahové rozbušky.

Následně trestance bez potíží zatkli. Kajínek byl sice ozbrojen - v bytě se našlo několik krátkých palných zbraní -, ale nevystřelil. Rána nepadla ani z policejních zbraní.

V okamžiku zásahu byl Kajínek právě v pokoji v rozestlané posteli, kde měl schovaný granát a jednu pistoli.

"Asi spal. Stačil ještě vzít do ruky pistoli, ale už nevystřelil. Je to hráč a poznal, že spadla klec. Vůbec o nic se nepokusil. Při zásahu jsme ho lehce poranili na hlavě," popsal operaci jeden z členů protiteroristické jednotky.

Policie se na akci několik dní připravovala
V době policejní akce byl Kajínek v bytě sám. "To není náhoda. Bylo to dlouho připravované právě proto, aby tam nebyl nikdo další. Manželka Černého má malé dítě, chtěli jsme mít jistotu, že nenastanou komplikace," dodal policista.

Potvrdil, že policie měla byt vyhlédnutý už několik dní a čekala na vhodný okamžik.

Kde je v tuto chvíli manželka Černého a jestli ona je tím, kdo se o Kajínka staral, policie tají.

V jejím bytě se i dvě hodiny po razii svítilo, do telefonu se ozývala žena, která hned zavěsila.

Nelze vyloučit, že tímto způsobem chce policie zjistit, kdo bude do bytu volat, a monitoruje číslo, z něhož se volá.

Ano, jsem Jiří Kajínek
Policie si je stoprocentně jistá, že se nespletla a zatkla skutečného vraha Kajínka.
Nejenže vypadá stále stejně, jako když utíkal (od jediné veřejně známé fotografie, dva roky staré, se liší jen v tom, že má bradku), ale na policejním videozáznamu zatýkání sám říká: "Ano, jsem Jiří Kajínek."

Šestitýdenní "epizoda" na svobodě se nemůže promítnout do výše trestu, který si Kajínek odpykává - dostal doživotí. "Přísnější režim než doživotí neexistuje, bude mít naprosto shodné podmínky jako doposud," řekl náměstek ředitelky Vězeňské služby Burkiewicz.

Přesto nový ředitel mírovské věznice Ladislav Mička řekl, že pokud Kajínka dostanou zpátky, už se u nich nebude mít tak jako dřív. "Rozhodně už bychom  mu nepovolovali návštěvy spoluvězňů a umístíme ho do takové cely, ve které bude stále pod přísným dohledem speciálně vyškolených dozorců. Jeho útěk se již rozhodně nesmí opakovat," řekl Mička.

Ministr vnitra Gross nyní tvrdí, že v tuto chvíli nemá obavu z dalšího Kajínkova zmizení. Veškeré přesuny nebezpečného vězně nyní organizuje protiteroristická jednotka.

Rozhovor České televize s Ladislavem Kadeřábkem,
vedoucím pátracího týmu

Jak probíhalo zatčení Jiřího Kajínka, kolik lidí se zásahu účastnilo?
Na zásah jsme poslali Útvar rychlého nasazení, který předvedl profesionální práci. Při podobných akcích nezáleží na počtu lidí, ale hlavně na kombinaci a připravenosti lidí při zákroku. Při zásahu využíváme překvapení zatýkaného.

Padly při zásahu výsřely?
Nepadly. Kajínek byl v každém případě připraven použít zbraň. Jednu měl v ruce a druhou - automatickou pistoli - měl uloženou v posteli, kde byl i granát.

Jak se při zásahu Kajínek choval, byl překvapený?
Byl.

Jak se policie dozvěděla, že je Kajínek právě v tomto bytě?
Policie shání poznatky analytickou činností a po určité době došla k závěru, že by mimo jiné mohl být právě v tomto bytě.

Oznámil to nějáký konkrétní člověk?
Ne.

Takže někdo jiný?
Neoznámil to nikdo, v podstě se k tomu policie dopracovala sama, na základě svých získaných poznatků.

Jak dlouho jste věděli, že je Kajínek v tomto bytě?
Nebudu se vyjadřovat, jak dlouho jsme to věděli, ale policie určitý čas na monitorování měla.

Podle našich informací to bylo 14 dní, je to tak?
Já bych to nespecifikoval tak přesně, ale v každém případě jsme na konci monitorování ještě čekali na vhodný okamžik. Čekali jsme jednak na to, aby byl Kajínek v bytě sám a pak jsme také chtěli zabránit tomu, aby došlo k ohrožení jiných osob.

Byl Kajínek celých 40 dnů útěku v Praze?
Jestli ne čtyřicet, tak devětatřicet.

A nebyl někde jinde?
Vypadá to, že se z prostoru Mírova dostal rovnou do Prahy

Policejní prezident Jiří Kolář řekl, že Kajínek nestihl spáchat žádnou jinou trestnou činnost, ale že se na něco připravoval, víte na co? Máte nějáké informace?
Pan Kajínek vždycky připravoval nějáké vloupání nebo něco podobného

Ale nemáte nic konkrétního?
Momentálně nic.

Byl Kajínek převezen na Mírov nebo někam jinam?
Byl převezen do věznice, nebudu konkretizovat do jaké.

Na Mírov to tedy nebylo, je Kajínek v pražské věznici?
Na Mírov bychom si ho v noci převážet nedovolili, je to dálka.

Co plánujete, aby opět neutekl?
To  se musíte zeptat vězenské služby.

Myslíte, že Kajínkovi někdo pomáhal na svobodě a hlavně před útěkem?
Přesvědčení policie je, že Kajínek nemohl být po útěku sám a zdolat celou cestu, ale vše je otázka dalšího vyšetřování a dokumentování.

Zatím jste nějakého konkrétního komplice nechytli?
Máme podezření.

Budete zatýkat další lidi?
V současné době vyslýcháme několik dalších osob.


V bytě, kde byl Kajínek zatčen, byl sám?
Sám.

Měli jste nějáké problémy s Kajínkovou identifikací?
Ne.

Jiří Kájínek, vězeňské foto.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Policisté pokračovali 2. listopadu v okolí Mírova na Šumpersku v pátrání po uprchlém dvojnásobném vrahovi Jiřím Kajínkovi, 2. listopadu 2000.

Policisté celý týden po útěku dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka prohledávájí okolí věznice Mírov na Šumpersku.

Policie dopadla dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka (na archivním snímku z března 1998).

Muž uklízí před domem, kde se skrýval Kajínek, střepy. (8. prosince 2000)

Vstupní dveře do domu, kde se skrýval Kajínek. (8. prosince 2000)

Blesková tisková konference hodinu po zadržení nejhledanějšího vraha Jiřího Kajíneka. Na snímku ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář.(8. prosince 2000)

Blesková tisková konference hodinu po zadržení nejhledanějšího vraha Jiřího Kajíneka. Na snímku ministr vnitra Stanislav Gross, který nedávno prodělal operační zákrok zraněného kotníku.(8. prosince 2000)

Zadržený Jiří Kajínek.

Zásah proti Kajínkovi v pražském bytě. (8. prosince 2000)

Policejní auto před domem na pražském sídlišti Velká Ohrada, kde policisté zatkli uprchlého nájemného vraha Jiřího Kajínka, 8. prosince 2000

Policejní auta před domem na pražském sídlišti Velká Ohrada, kde policisté zatkli uprchlého nájemného vraha Jiřího Kajínka, 8. prosince 2000

Rozbité okno pražského bytu, kde se Jiří Kajínek skrýval, 8. prosince 2000

Žebřík po němž policisté vnikli ke Kajínkovi, 8. prosince 2000

Střepy na chodníku před domem na pražském sídlišti Velká Ohrada, kde se skrýval uprchlý nájemný vrah Jiří Kajínek, 8. prosince 2000

Policie zatkla Jiřího Kajínka na pražském sídlišti Velká Ohrada a odvezla jej do některé z věznic. (8. prosince 2000)

Policisté z Útvaru rychlého nasazení zatkli celostátně hledaného dvojnásobného vraha v pražském bytě na sídlišti Velká Ohrada. (8. prosince 2000)

Policie celostátně hledaného vraha Jiřího Kajínka při zatčení svlékla do naha. (8. prosince 2000)

Dvojnásobný vrah Jiří Kajínek byl při policejním zásahu zraněn. (8. prosince 2000)

Policie při zásahu Jiřího Kajínka svlékla do naha - chtěla zamezit tomu, aby měl vrah šanci cokoliv si ukrýt do svých šatů. (8. prosince 2000)

Policisté při zásahu Jiřího Kajínka svlékli do naha a spoutali.(8. prosince 2000)

Policie při zatýkaní Jiřího Kajínka prohledala i byt, ve kterém se ukrýval. (8. prosince 2000)

Ačkoliv měl u sebe dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dvě zbraně a granát, výstřely při jeho zatýkání nepadly. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek byl při večerním zatčení překvapený, tvrdí policisté. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek měl v bytě, kde jej policie zatkla, dvě zbraně a jeden granát. (8. prosince 2000)

Jak vypadalo zatýkání Kajínka

Policie využila momentu překvapení a Jiřího Kajínka rychle svlékla do naha a spoutala. (8. prosince 2000)

Spoutaný Jiří Kajínek ve svém úkrytu - pražském bytě na Velké Ohradě. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek utrpěl při zatčení zranění hlavy. (8. prosince 2000)

Poté, co policie Jiřího Kajínka svlékla a spotala, jej zabalila do prostěradla. (8. prosince 2000)

Za touto mříží se nacházejí cely specializovaného oddělení ve Věznici Valdice (12. prosince 2000).

Pohled na katrové dveře jednotlivých cel ve specializovaném oddělení Věznice Valdice. Za plechovými dveřmi do cel jsou ještě další mříže (12. prosince 2000).

Pohled do cely ve specializovaném oddělení Věznice Valdice. Za plechovými dveřmi do cel jsou ještě další mříže (12. prosince 2000).

Vybavení cely ve specializovaném oddělení Věznice Valdice. Na železné posteli na tomto snímku ještě chybí matrace. Ta bude přinesena, až se nově příchozí odsouzený "nastěhuje" (12. prosince 2000).

Vybavení cely ve specializovaném oddělení Věznice Valdice. Sedačky i stůl jsou připevněny a není možné s nimi hýbat (12. prosince 2000).

Vybavení cely ve specializovaném oddělení Věznice Valdice. Takto vidí celové dveře a vnitřní mříže vězeň (12. prosince 2000).

Valdice spojuje s Jičínem dvoukilometrová lipová alej. Areálu věznice vévodí vysoký barokní kostel a komín. Historické stavby věznice byly postaveny vesměs v 17. století. Býval to kartuziánský klášter, který založil Albrecht z Valdštejna.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Řidička na Šumpersku narazila do mostku, závažným zraněním podlehla

Řidička sjela na Šumpersku do potoka a narazila do mostku, v nemocnici následně...

Tragická nehoda se stala ráno na Šumpersku. Řidička zde vyjela ze silnice a narazila do mostku, po převozu do nemocnice...

Slyšel jsem zvuk, jako když se mlátí kapr do hlavy, líčil svědek z Horusic

Vězeňská služba přivádí do soudní síně obžalované Ivana Ivanovského (vpředu) a...

Jen přenášený hlas svědků, kteří přežili brutální přepadení rodinné motodílny v Horusicích na Táborsku, zněl dopoledne...

Rodiče zapíjeli konec šestinedělí, opilý otec převrhl kočárek s dítětem

Ilustrační foto.

S teprve šestitýdenním dítětem vyrazili rodiče z Hradce Králové do hospody zapít konec šestinedělí. Když je přijela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.