Kajínek objasňoval svůj útěk z Mírova

Jiřího Kajínka, dvojnásobného vraha, který byl v pátek dopaden po čtyřiceti dnech na útěku z mírovské věznice, vyslýchal v úterý vyšetřovatel. Vyšetřovatele zajímalo, jak se dvojnásobný vrah dostal z věznice Mírov. Výslech se týkal i možného pochybení tamních dozorců. Šumperská policie totiž v souvislosti s Kajínkovým útěkem trestně stíhá dva mírovské dozorce. Jsou podezřelí, že při trestancově útěku pochybili. "K předmětným a podstatným věcem se nevyjadřoval," řekl novinářům po Kajínkově výslechu vyšetřovatel, který si přál zůstat v anonymitě.
Jak vnímají Kajínkovu přítomnost obyvatelé Valdic? Čtěte: Valdice Kajínkova přítomnost nevzrušuje.

Kajínkova výpověď podle vyšetřovatele nesouvisela s trestnými činy, za něž byl vrah Kajínek potrestán.

Vyšetřovatel: Kajínek toho moc neřekl
Ředitel šumperského úřadu vyšetřování Stanislav Harciník, který se výslechu také zúčastnil, uvedl, že Kajínek odpovídal spíše stručně.

"Něco objasnil jen z části, na některé otázky nereagoval vůbec," řekl Harciník.

Kromě vyšetřovatele a šéfa úřadu vyšetřování v Šumperku se Kajínkova výslechu zúčastnil i obhájce obou obviněných dozorců.

Kajínek byl od vyšetřovatelů oddělen mříží
Zhruba pětačtyřicetiminutový výslech se uskutečnil v Kajínkově cele a během něj byl Kajínek od ostatních oddělen mříží.

Vyšetřovatel ani Harciník nevyloučili, že za Kajínkem znovu v této souvislosti do Valdic přijedou.

"Bohužel, musím konstatovat, že jeden výslech je málo na to, aby došlo k navázání nějakého kontaktu mezi vyšetřovatelem, případně svědkem nebo jinou osobou," podotkl vyšetřovatel.

O Kajínka se zajímají i pražští vyšetřovatelé
Policejní mluvčí Ivana Zelenáková řekla, že se o Kajínka zajímají i vyšetřovatelé z Prahy. Podle ní se zaměří na pomoc, které se Kajínkovi dostalo po útěku z vězení od manželky jeho spoluvězně, případně od jiných lidí. "Ta se dá klasifikovat jako napomáhání maření úředního rozhodnutí," upozornila Zelenáková.

Vyšetřovatelé už vyslechli ženu, u níž se vrah skrýval, i další podezřelé.

Kajínek za nevyjasněných okolností utekl 29. října. Podle informací tisku zamířil rovnou do Prahy, kde se skrýval v bytě na sídlišti. Tam ho v pátek zadržela zásahová jednotka. Vedení ministerstva vnitra i policie sdělilo, že nebezpečného zločince už řadu dní sledovali detektivové a speciální oddíl jen čekal na vhodnou dobu zásahu.

Kajínek je ve vězení ve Valdicích na Jičínsku. Ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová upřesnila, že v této věznici zůstane na neurčito. Má zakázané návštěvy a velmi přísný režim, kdy mu i věci osobní potřeby podávají dozorci.

Kajínek má ve Valdickém vězení možnost pracovat

Jiří Kajínek, který byl v sobotu převezen do věznice se zvýšenou ostrahou ve Valdicích na Jičínsku, by mohl ve výkonu trestu pracovat. Z přísně střeženého sektoru však nebude jako ostatní vězni za prací docházet. "Pro odsouzené na doživotí má věznice připraven program, podle něhož budou moci pracovat ve svých celách," řekl ředitel věznice Karel Kocourek.

Zaměstnávání odsouzených nemá podle Kocourka pouze ekonomický a výchovný význam. "Vydají-li energii na osmihodinové zaměstnání, jsou klidnější a není s nimi tolik kázeňských problémů," řekl ředitel věznice.

Zda bude odsouzený ve výkonu trestu pracovat či ne, však závisí pouze na jeho rozhodnutí. Kajínek, odsouzený plzeňským soudem k doživotnímu trestu za dvojnásobnou nájemnou vraždu, není ve Valdicích nováčkem.

Máme výhodu, že ho známe, říká Kocourek
Před čtyřmi lety jej po nezdařeném pokusu o útěk právě odtud převezli na Mírov. "Pro nás je výhodou, že jej známe. Lidé, kteří s ním budou ve styku, vědí, koho mají před sebou a jak k němu přistupovat. Snižuje se riziko, že jej podcení," míní ředitel.

Bývalý kartuziánský klášter ve Valdicích se stal s Kajínkovým návratem po Mírovu druhým zařízením v republice, v němž si odsouzení odpykávají doživotní tresty. Do budoucna se podle ředitele počítá
s tím, že se obě věznice o tyto odsouzené podělí a budou je moci mezi sebou v případě potřeby přesunovat.

"Budeme zde moci umístit tolik lidí, kolik jich je na doživotí odsouzeno," uvedl Kocourek na dotaz po kapacitě přísně střeženého sektoru.

V současnosti vykonává trest ve valdické věznici zhruba 1600 odsouzených. V sektoru se zvýšenou ostrahou je jich umístěno 300, z toho téměř osmdesát by jich mělo za mřížemi strávit 15 až 25 let.

Zhruba 900 vězňů, tedy více než 56 procent, je zaměstnáno. Na pracoviště v areálu věznice docházejí i muži odsouzení za zvlášť závažnou trestnou činnost z vysokým trestům.


Video