Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kajínek je z Mírova zpět ve Valdicích

  14:46aktualizováno  14:46
Šumperk - Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek, který nějaký čas pobýval ve věznici Mírov na Šumpersku, odkud loni na podzim uprchl, je zpět ve speciální cele ve valdickém žaláři na Jičínsku. Kajínek měl minulý týden vypovídat v procesu se dvěma bývalými dozorci obžalovanými, že jeho celu špatně kontrolovali. Trestanec ale u soudu odmítl vypovídat.

"Mohu potvrdit, že Jiří Kajínek je zpátky ve Valdicích. Podle mých informací byl převezen ještě večer v den, kdy byl předvolán jako svědek k soudu. Veškerá bezpečnostní opatření odpovídala tomu, že šlo o doživotně odsouzeného," uvedla Jana Trtíková z tiskového oddělení Vezeňské služby.

Proces se dvěma dozorci byl kvůli bezpečnosti při výslechu Kajínka a dalšího doživotně odsouzeného Martina Vlasáka přímo za zdmi mírovské pevnosti. Kajínka přivedli dva dozorci, trestanec ale po dvou minutách opustil soudní síň.

Před svým útěkem Kajínek na Mírově bydlel v cele o rozměrech zhruba pět krát dva a půl metru, která měla okno sedmnáct metrů nad dnem hradního příkopu. Hradby, na které se Kajínek dostal, byly od okna vzdáleny vzdušnou čarou osm metrů. Na cele měl postel, skříňku, stůl, židle a samostatné WC. Od chodby ho oddělovaly plechové dveře a katr. Na okně byla jednoduchá mříž, kterou se mu podařilo přeřezat. Pomáhal mu Martin Vlasák, který ke Kajínkovi chodil na návštěvy hrát šachy.

I přes skromné životní podmínky se Kajínkovi podařilo na celu dostat silonové vlasce, ze kterých spletl lano, lepicí pásky, rukavice, rybářský vlasec a řezné nástroje. V tajné skrýši ve dveřích plechové skříňky například policie později objevila tři speciální pilové listy. Kotvy Kajínek vyrobil z noh železné postele, jako zaváží použil tužkové baterie.

Chronickému útěkáři Kajínkovi odsouzenému za dvojnásobnou vraždu pomohla k útěku řada náhod, proces ale ukázal, že bezpečnostní systém Mírova nebyl v té době ideální. Fungovala tam zavedená praxe, ze které se dalo bez problémů předvídat, co budou dozorci celý den dělat. Například prohlídka Kajínkovi cely trvala v den jeho útěku jen pouhých třináct sekund.

Kajínek přišel k procesu se dvěma dozorci v dobré náladě. I když odmítl vypovídat, usmíval se a slušně pozdravil. Útěkem dosáhl toho, že se jeho případem nyní zabývá Nejvyšší soud v Brně. Kajínek tvrdí, že byl odsouzen nespravedlivě.

Oba obžalovaní dozorci, kterým hrozí až tři roky vězení, vinu popírají a tvrdí, že postupovali podle bežné praxe. I přes opakované kontroly jim předtím nikdo nic nevytýkal. Soudce nakonec jednání odložil na začátek října.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Jiří Kajínek měl v bytě, kde jej policie zatkla, dvě zbraně a jeden granát. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek utrpěl při zatčení zranění hlavy. (8. prosince 2000)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Tachovsku se našel mrtvý muž, příčinu smrti objasní až pitva

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v prostorách bývalých...

Zemřelý padesátiletý muž z Německa se našel v sobotu v maringotce na Tachovsku. Koroner vyloučil cizí zavinění, ale...

Žena zapadla s firemním autem v poli, kvůli šéfům si vymyslela přepadení

Muž, který ujížděl před policisty, skončil s autem ve sněhu.

Půl dne hledali policisté na Třebíčsku lupiče, o kterém jedna z řidiček tvrdila, že ji násilím vytáhl z auta a vůz ji...

Stodola s vraky aut a chemikáliemi shořela, zemřel v ní mladý muž

K požáru vyjížděli hasiči kolem půlnoci. Zásah ukončili nad ránem.

K rozsáhlému požáru stodoly brzy ráno vyjíždělo několik jednotek jihočeských hasičů k obci Nesměň na Českobudějovicku....

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz