Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kaddáfího synové pod taktovkou otce hrají zlého a hodného policistu

  11:14aktualizováno  11:14
Rozdílné zprávy, které přicházejí z Kaddáfího tábora, jsou čirý kalkul. To, že jeden plukovníkův syn žádá mírové rozhovory a druhý prahne po krvavém boji, je sehraná fraška ze scénáře dlouholetého pouštního vládce, míní libyjský analytik podle britské stanice BBC.

Dobytí Tripolisu a Kaddáfího pád povzbudil v Libyjcích lidovou tvořivost. Kresby na zdech ve čtvrti Džamál Gubtál v Tripolisu (1. srpna 2011) | foto: AP

Zatímco Saadí Kaddáfí ve středu v telefonickém rozhovoru pro katarskou stanici al-Arabíja horlivě zdůrazňoval, že ani kapka libyjské krve už nesmí přijít nazmar a že hodlá s povstalci jednat o příměří, jeho bratr Sajf Islám zvolil o několik hodin později úplně jinou rétoriku.

Kaddáfího špioni

Nejméně do pádu Tripolisu měl Kaddáfí špiony i mezi nejvyššími představiteli vzbouřeneckého hnutí v zemi. Uvedla to televizní stanice al-Džazíra.

Jeden z nich poskytl Kaddáfího jednotkám mapy s rozmístěním a vyzbrojením vzbouřeneckých sil při jejich ofenzivě k metropoli, citovala televize z dokumentu, který údajně našla v sídle zpravodajských služeb v opuštěné kanceláři šéfa úřadu.

Další z Kaddáfího dvojitých agentů očekával podle al-Džazíry od libyjské vlády výměnou za své služby luxusní auto, nejlépe bílé BMW, vysokou finanční částku a speciální satelitní telefon.

Libyjští rebelové prý též používali k dovozu zbraní a aut uprchlické tábory, které na libyjské hranici vybudovaly Katar, Spojené arabské emiráty a Kuvajt.

Zdroj: ČTK

Oblíbený syn devětašedesátiletého vládce, který byl dlouhodobě považován za Kaddáfího nástupce, naopak Libyjce vyzval, aby dál "proti rebelům bojovali dnem i nocí". A stejně jako jeho otec nešetřil hanlivými výrazy, když povstalce označoval za mrzké krysy.

"Byl to klasický případ zlého policajta a hodného policajta," míní vojenský expert a bývalý libyjský islamistický vůdce Noman Benotman z londýnského think-thanku, který se zabývá otázkami terorismu.

"Když jsem poslouchal ty dva syny - ve stejný den, kteří zmiňovali stejné téma, ale každý úplně jinak - úplně jsem viděl jejich otce, jak se někde popadá smíchy za břicho," dodal odborník s tím, že protichůdné názory z Kaddáfího tábora mají vnést do současného chaotického dění v severoafrické zemi ještě větší zmatek.

"Je to součást vykalkulované a dobře organizované strategie," citovala BBC Benotmana. Saadího zpráva mířila k protirežimním kritikům a do řad povstalecké Národní přechodné rady, cílem bylo získat trochu času.

Jenže v diktátorském režimu se na ústupky a kompromisy nehraje, vedení musí působit silně, proto později nastoupil Sajf se svým bojovným projevem. "Kaddáfího klan teď vede rodinnou válku proti libyjskému lidu a ví, že je to boj až na smrt," řekl Benotman.

Ve čtvrtek promluvil sám plukovník, který se skrývá neznámo kde. Z audionahrávky spílal rebelům a burcoval Libyjce do boje. "Až Libyi pohltí plameny, kdo bude schopný jí vládnout? Nechť ji pohltí... Stále jsme ozbrojeni a budeme bojovat v každém údolí, v každé ulici, v každé oáze a v každém městě," hřměl Kaddáfí, který opakuje, že nikdy svou vlast neopustí a bojovat bude až do samého konce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Najdete na iDNES.cz