Christianne Amanpourová se vítá s Muammarem Kaddáfím v Tripolisu (28. února 2011)

Christianne Amanpourová se vítá s Muammarem Kaddáfím v Tripolisu (28. února 2011) | foto: AP

Kaddáfí mluvil se třemi novináři, se zbytkem chce naložit jako s al-Káidou

  • 155
I když přední novinářka Christianne Amanpourová a reportér televize BBC Jeremy Bowen včera mohli vyzpovídat v Tripolisu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, nad dalšími nezávislými západními novináři se v Libyi vznáší klatba. Tripolis chce totiž "ilegální" žurnalisty trestat jako přívržence al-Káidy.

Nezávislý novinář byl po dlouhá čtyři desetiletí v Libyi spíše bílou vránou. Zahraniční zpravodajové se tam nedostali, pokud se ovšem neuvolili k ódě na Kaddáfího režim. A libyjští nezávislí žurnalisté psali výhradně z exilu.

Dnes se stalo

- Neúspěchem skončila ofenziva jednotek Muammara Kaddáfího proti rebelům ve městě Závíjá
Ze země se snaží uprchnout desetitisíce cizinců, podle OSN je situace na tuniské hranici kritická.

- Zahraniční média upozorňují, že v Závíji docházejí potraviny a městem se šíří pověsti o chystaném leteckém bombardování. 

- Britský premiér David Cameron vyostřil slovní útoky proti Kaddáfímu a znovu pohrozil použitím vojenské síly proti režimu. Dopad výroků ale nepřímo mírnily USA i Francie.

Když vypuklo lidové povstání proti Kaddáfího tuhému režimu, důležité informace podávali zprvu obyčejní Libyjci, kteří popisovali dění v zemi po telefonu světovým agenturám a médiím. Zahraniční reportéři v té chvíli jen nervozně postávali na hranicích s Egyptem a Tuniskem a čekali.

Jak povstalci postupně ovládli východ Libye, do země začali proudit zahraniční zpravodajové z celého světa - často přecházejí právě hranice s Egyptem, jenž ovládají protivládní demonstranti.

A i když je protivládně naladění Libyjci často nadšeně vítají, Libye zůstává pořád jedním z nejnebezpečnějších míst, kde se západní reportér může ocitnout. Tripolis nad jejich přítomností zuří. Rozlítil se natolik, že na konci minulého týdne oznámil, že pokud "ilegální novináře" chytí, naloží s nimi jako s přívrženci al-Káidy.

Nebezpečí roste směrem na západ

Práce novinářů tak někdy připomíná spíše chování tajných agentů. A to čím více se blíží směrem na západ, který povstalci ještě zcela pod kontrolou nemají. Reportéři si dávají pozor i na to, aby nebylo jasně vidět, odkud přesně vysílají, popsala například televize ABC News na svém webu.

Od bouří na východě po boje o Tripolis

Libyjská revolta den po dni

Redakce hodinu po hodině řeší, kde jsou ještě jejich reportéři v bezpečí, píše zase The New York Times na svém webu. Novináři bez "podezřelé" televizní techniky mají svou práci o něco lehčí, i tak se ale často raději z bezpečnostních důvodů pohybují v menších skupinkách a spoléhají se na libyjské "průvodce".

Stoupenec Muammara Kaddáfího, kterého vyfotili novináři při vládou organizované prohlídce města Sabratha (28. února 2011)
Protivládní povstalec v Benghází (28. února 2011)
Libyjský povstalec střeží cestu, která vede z Tripolisu do města Nalút, jenž mají pod kontrolou protivládní rebelové (28. února 2011)

Reportér televize al-Džazíra James Bays minulý týden podnikl cestu, při níž přiletěl na letiště v Tripolisu (který zůstává Kaddáfího baštou), obhlédl situaci na letišti, natočil pár záběrů na mobil a skočil do letadla, kterým odletěl zase pryč, popsal server listu The New York Times.

"Mohli by nás použít jako lidské štíty"

Režim se nakonec uvolil pustit oficiálně do Tripolisu alespoň některá renomovaná západní média a Muammar Kaddáfí dokonce v jedné z místních restaurací poskytl rozhovor přední americké reportérce televize ABC Christianne Amanpourové, reportérovi BBC Jeremymu Bowenovi a redaktorce listu The Sunday Times.

Novináři v Egyptě

Na rozdíl od Libye se západní novináři dostali do Egypta během nepokojů snadno. Zažili tam ale krušné chvíle, stali se terčem režimem zaplacených ozbrojených rebelů. Po několika dnech se situace zklidnila (více o útocích na novináře během egyptské revoluce zde).

Kolik dalších médií nabídku dostalo, není úplně jasné, ale třeba televize NBC News uvedla, že pozvání od Kaddáfího obdržela. "Zvažujeme, co by to znamenalo jít do metropole a být hosty vlády, která může potenciálně každou chvílí padnout," řekl před několika dny viceprezident televizní stanice David Verdi s tím, že vedení přemýšlí i nad možností, že Kaddáfího režim by mohl novináře použít i jako lidské štíty.

To se nakonec nestalo a televize ABC a BBC odvysílaly exkluzivní rozhovor s libyjským autoritářským vládcem (více o tom, co jim řekl, čtěte zde). Amanpourová poté navíc sepsala reportáž o prohlídce Tripolisu. "Jako všechny novináře tady náš tým vozili a doprovázeli vládní zaměstnanci, ale vzali nás přesně tam, kam jsem řekla," popsala.

Neviděla prý žádné známky po bombardování metropole, o čemž se před časem spekulovalo. A to televize dostala povolení prohlédnout si Tripolis i z helikoptéry. "Když jsme se ale dostali zpátky do hotelu, slyšeli jsme střelbu a kolegové z BBC hlásili další protivládní demonstraci ve čtvrti Tadžúra," dodala.

Modrá značka - Nalut, zelená - Tripolis, červená - Benghází

Modrá značka - Nalut, zelená - Tripolis, červená - Benghází


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video