Kachny usmrtila bahenní bakterie

Praha - Odborníci zkoumají příčiny středeční ekologické havárie. Po pitvě ptačích těl se ukazuje, že dvě desítky kachen a lysek z Hamerského rybníka v Praze 10, zemřely na otravu botulotoxinem. "Tuto bahenní bakterii ptáci pozřeli spolu s potravou," řekl ředitel Státního veterinárního ústavu Bedřich Horyna.

"Jedná se o otravu bakteriálním jedem. Kachny se dostanou do bahna, kde jsou bakterie namnoženy a uvolňuje se vražedný jed. V létě každoročně řešíme dva až tři podobné případy," vysvětlil Ivan Nágl ze Státního veterinárního ústavu.

Horyna zároveň zpochybnil domněnku, že úhyn ptactva mohl souviset s nedávným znečištěním Botiče ropnými látkami.

"Nevidím žádnou souvislost mezi botulismem a ropnými látkami. Tohle onemocnění zjišťujeme v období dovolených každý rok," uvedl Horyna. Definitivní výsledky bude veterinární ústav znát v úterý.

Onemocnění se podle Horyny vyskytuje často v letních měsících, kdy teploty dosahují maximálních hodnot. V tlejícím bahně či listí mají nebezpečné bakterie ideální podmínky pro šíření.

Veterináři podle Horyny také prošetřují, zda se botulismus letos neobjevil i u některých vodních ptáků v pražské zoologické zahradě.

Otrávené kachny v rybníce
Pro lidi jsou rozkládající se těla ptactva ve vodě velmi nepříjemná a rozhodně by se zde neměli koupat. Právě hnilobný zápach upoutal ve středu ráno pozornost hlídkujících strážníků. Přivolané hasiče pak čekala neradostná práce rybník vyčistit.

Protichemická jednotka ihned instalovala nornou stěnu, jejímž úkolem je zabránit případnému úniku nebezpečných látek. Mastné skvrny signalizující ropné produkty na hladině nezaznamenala, a tak chemici odvezli vzorky vody do laboratoře, kde zatím čekají na analýzu.

Tu musí zajistit odbor životního prostředí magistrátu, kterému Hamerský rybník patří a odpovídá za případná nutná opatření.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video